Black Friday – temný no pravdivý príbeh, ktorý za skrýva za jeho názvom

0
1367

Prvý krát sa táto fráza použila v roku 1969 a nemala nič spoločné s vianočnými nákupmi.

Bol to deň, keď ceny zlata zapríčinili zlyhanie trhu, ktorého následky po celé roky pociťovalo americké hospodárstvo.

No prvé zmienky o Čiernom piatku, o ktorých vieme vznikli už okolo päťdesiatych alebo šesťdesiatych rokov vo Philadelphii vďaka dopravnej polícii, ktorá sa tohto dňa obávala. Tá práve tento piatok označila ako čierny pre enormné zápchy a preplnené obchody.

Miestna polícia však nebola jedinými, ktorí tento deň nenávideli.

Keďže v tento deň pomer zákazníkov bol nepriamo úmerný pomeru obchodného personálu, stalo sa zvykom, že zamestnanci „ochoreli“ práve v tento piatok, čo spôsobilo vrásky majiteľom obchodov.

Niet však divu, že obchodníci nemali v obľube používanie pochmúrneho výrazu „Čierny piatok“ na označenie jedného z najväčších príjmových dní. Takže sa to rozhodli otočiť.

Čierny piatok sa pripojil k dlhému zoznamu dní, ktoré časom nadobudli nový význam. Už v roku 1961 sa odborníci na styk s verejnosťou pokúsili zmeniť vnímanie Čierneho piatku zo strany verejnosti a označiť tento deň ako deň rodinnej zábavy a nakupovania a označili ho ako Big Friday (Veľký piatok).

Názov „Veľký piatok“ sa neudržal, no neustála snaha označiť tento deň pozitívny sa nakoniec vyplatila. Väčšina spotrebiteľov dnes spája Čierny piatok považuje za začiatok predvianočnej nákupnej horúčky. V USA a Kanade väčšina veľkých obchodných reťazcov začína obdobie výpredajov za výrazne znížené ceny. V USA to nie je oficiálny sviatok, ale niektoré jeho štáty majú tzv. „Deň po Dni vďakyvzdania“, kedy dávajú voľno štátnym zamestnancom. Postupne sa rozrástol na všeobecnú reklamnú akciu zameranú na zľavy.

Pre obchodníkov je to skvelý deň no najmä v USA sa nad ním stále vznáša čierny mrak. Ak majú obchodníci šťastie, preplnené obchody sú ich najmenšou starosťou. V priebehu rokov vystrašené davy súťažiace o zľavnené tovary viedli k násiliu a zraneniam vrátane 12 úmrtí.

Čierny piatok nemusí mať rovnaký význam, aký mal kedysi, ale výzvy zostávajú rovnaké desaťročia neskôr. Ak sa rozhodnete zúčastniť sa na jednom z najväčších nákupných dní v roku, skúste mať trochu súcitu s ostatnými vrátane miestneho dopravného policajta.

Čítajte tiež:

ZANECHAŤ ODPOVEĎ