Ako dlho trvá kým zmizne jačmeň na oku. Takto hojenie urýchlite

0
4976
gettyimages

Jačmeň na oku je ako vyrážka, väčšinou ho cítite skôr než sa objaví. A rovnako ako pri vyrážke, zúfalo sa ho snažíte zbaviť čo najrýchlejšie. To podľa lekárov, môže trvať od troch do štrnástich dní…

Skutočne to závisí od jeho umiestnenia. Klasifikujú sa ako vonkajšie alebo vnútorné podľa toho, či infekcia zahrnuje folikul rias alebo hlbšie mazové žľazy pozdĺž očného viečka. Opuch sa zvyčajne začne zlepšovať tretí deň, ale celý proces hojenia môže trvať až dva týždne.

Najlepšie urobíte, ak na jačmeň aplikujete dvakrát až štyrikrát denne teplý obklad. Toto otvorí upchatý folikul alebo olejovú žľazu a pomôže jej rýchlejšie odtekať. Dajte pozor aby nebol obklad príliš horúci, pretože by sa tak mohla spáliť jemná pokožka okolo oka a vždy by ste mali používať čistý obklad, aby ste  nerozniesli viac nečistôt alebo baktérií.

Rovnako lekári odporúčajú vynechať akékoľvek líčenie očí. Je dôležité udržiavať čistotu očných viečok aby sa urýchlilo hojenie.

Za žiadnych okolností sa nesnažte jačmeň vytlačiť. Môže to viesť k rozšíreniu infekcie.

Kedy by ste mali navštíviť lekára

Ak ste vyskúšali teplé obklady a jačmeň nezmizne do týždňa alebo sa zhorší, mali by ste navštíviť lekára. Ten vám môže podať  napríklad lokálnu antibakteriálnu.

V závažnejších prípadoch, keď sa infekcia rozšírila, môžu byť predpísané perorálne antibiotiká.

Čo môžete urobiť, aby ste zabránili vytváraniu jačmeňov

Na úvod musíte dodržiavať hygienu. Snažte sa príliš si nechytať oči, ale ak sa ich z nejakého dôvodu potrebujete dotknúť (napr. nosíte kontaktné šošovky alebo si dávate očné tiene), nezabudnite si najskôr umyť ruky.

Rovnako by dámy nemali spať nalíčené. Líčenie treba vždy správne odstrániť a riasenku či očné linky je potrebné vymieňať každé tri až šesť mesiacov.

A určite nezabudnite na čistý uterák. 🙂

Čítajte tiež: