Venuša zo slovenskej 2 korunáčky je z Nitrianskeho Hrádku

0
5022

Pôvodné slovenské mince, ktoré sme dlhodobo brali ako prirodzenú súčasť nášho života, zdobili významné archeologické nálezy na Slovensku. Na slovenskej dvojkorunáčke sa nachádzala postava ženy bez hlavy a rúk, ktorá sedela. Spomínate si? Zaujímavosťou tejto sochy bolo, že šlo o neolitickú plastiku ženy známu aj ako Hrádockú Venušu. Venuše boli zobrazené často s výraznými ženskými prednosťami a má ísť o jedny z najstarších prejavov umenia na našom území. Hrádocká Venuša má však od ostatných podobných sôch jednu zvláštnosť. Je jediná, ktorá sedí. Súčasťou jej nálezu bol aj malý stolček.

Nitriansky Hrádok a sediaca Venuša

Nitriansky Hrádok ako Slovenská Trója
Nitriansky Hrádok je obec, ktorá dnes tvorí súčasť mesta Šurany, rýdzo slovenského mesta, ktoré je svojim spôsobom aj hrdé na slovenský jazyk a históriou. Na rozdiel od viacerých okolitých obcí, tu maďarské nápisy nehľadajte. V samotnom Nitrianskom Hrádku je mimo zvyšky hradiska a miestny zaujímavý rybník priamo v obci zaujímavý aj pamätník venovaný práve významnému objavu plastiky. Obec poskytla viacero archeologických objavov, pre ktoré získala názov v úvodzovkách „Slovenská Trója“. Tomu najznámejšiemu vystavali pamätník do oblúka tvorený ťažkými kamennými blokmi. V strede stojí zväčšená replika slávnej sochy v zlatej farbe. Celá inštalácia sa nachádza v miestom menšom parku, ktorý je prekvapivo pokrytý trávou bez odpadkov, ba dokonca sú tu smetné koše. Z miesta má tak návštevník pocit, že si ho vážia nie len miestni, ale aj turisti. Sochu vytvoril akademický sochár Jaroslav Gubric zo Šurian, ktorý vytvoril viacero sôch spojených s históriou mesta Šurany a okolia.

Fotografia v článku je vyhotovená v smere k miestnemu pohostinstvu a spomínanému rybníku. Miesto na parkovanie nájdete v priestoroch v blízkosti mladých briez za pamätníkom, alebo v blízkom okolí. Obec má niekoľko starších domov zaujímavých architektonických prvkov, aj domy, ktoré už načal zub času.