Slovensko: spoznajte mesto Vysoké Tatry

0
3195

Mesto Vysoké Tatry sa rozprestiera na ploche 398 km2 a svojou rozlohou patrí medzi najväčšie mestá v Slovenskej republike. Pokrýva podstatnú časť rovnomenného pohoria a tvorí ho 15 mestských častí, pôvodne samostatných osád, ktoré boli postupne integrované do jedného územného celku. Dopravnou osou celého územia mesta je „Cesta Slobody“, ktorou sa návštevník približne za jednu hodinu dostane z najzápadnejšej mestskej časti Podbanské, cez všetky tatranské osady s výnimkou Dolného Smokovca, až na východnú hranicu mesta, do osady Tatranská Kotlina. Administratívnym centrom mesta je Starý Smokovec, ktorý spolu s Tatranskou Lomnicou a Štrbským plesom patrí medzi najvýznamnejšie tatranské strediská cestovného ruchu. Mesto Vysoké Tatry bolo založené v roku 1947 a má 5600 stálych obyvateľov.

ATRAKCIE
Všetky aktivity vykonávané na území Vysokých Tatier, sú organizované a zabezpečované z jednotlivých tatranských stredísk, v ktorých sa nachádza celý rad špecializovaných zariadení a prevádzok, ktoré Vám zabezpečia príjemný pobyt v našich horách. Tatranská informačná kancelária (TIK) Vám poskytne aktuálne informácie o všetkých službách, kultúrnych a spoločenských podujatiach na území mesta, bezplatne a včas. Vo Vysokých Tatrách sa nachádza viacero unikátnych horských dopravných zariadení. Medzi najvýznamnejšie zaraďujeme visutú lanovku na Lomnický štít (2635 m), pozemnú lanovú dráhu Starý Smokovec – Hrebienok a ozubnicovú železnicu Štrbské Pleso – Tatranská Štrba.
Medzinárodnou vstupnou bránou do našich hôr je letisko Poprad – Tatry, vzdialené len 12 km od Starého Smokovca. Dopravný systém mesta Vysoké Tatry je založený na kombinácii cestnej a železničnej dopravy. Hlavnou cestnou komunikáciou je „Cesta Slobody“ (II/537), ktorá spája všetky hlavné tatranské strediská v smere západ – východ. Prístup do Tatier zo spišského regiónu zabezpečuje cestná komunikácia II/534 Poprad – Starý Smokovec (14 km), Tatranská elektrická železnica (Poprad – Štrbské Pleso) a motorová železnica Poprad – Eurocamp – Tatranská Lomnica. Z liptovského regiónu vedie najpohodlnejšia cesta do Tatier po dialnici Ružomberok – Važec, z ktorej je pottrebné v Liptovskom Hrádku odbočiť na Podbanské, kde sa začína Cesta Slobody, alebo pokračovať po ceste I/18 do Popradu a odtiaľ do Tatier.

UBYTOVANIE
Návštevníkom Vysokých Tatier je v súčasnosti k dispozícii približne 12900 stálych lôžok v zariadeniach, poskytujúcich širokú paletu ubytovacích možností, od klasických secesných hotelov zo začiatku 20. storočia, cez kúpeľné hotely, hotelovú spoločnosť Sorea, až po rodinné penzióny a privátne vilky. Vo vysokohorskom prostredí sa nachádza 12 unikátnych horských chát a hotelov a v podhorí 5 autocampov, v ktorých je ďalších 7000 miest na stanovanie. Skôr než sa ubytujete, mali by ste vedieť, že pobyt počas hlavnej letnej turistickej sezóny (júl, august, september), počas vianočných sviatkov a cez zimné prázdniny (február, marec) je potrebné rezervovať s minimálne dvojmesačným predstihom, pretože inak je šanca získať ubytovanie veľmi malá. Informácie o ubytovaní poskytuje Tatranská informačná kancelária (TIK), ktorá má pobočky v Starom Smokovci, Tatranskej Lomnici a na Štrbskom Plese.

LETO
Vysoké Tatry, vďaka svojmu unikátnemu prírodnému prostrediu, poskytujú návšetvníkom po celý rok množstvo oddychových aktivít, vhodných pre každého, od najnáročnejších športovcov, až po seniorov a rodiny s maloletými deťmi. Vysokohorská turistika a horolezectvo v tejto ponuke prevažujú, no okrem nich je tu ešte priestor pre veľa ďalších rekreačných činností, ako je jazda na horskom bicykli, jazdectvo, paragliding, plávanie, či rafting. Milovníci nádhernej tatranskej prírody určite ocenia člnkovanie na Štrbskom plese, ktoré má viac ako 120 ročnú tradicii. Vo Vysokých Tatrách sa nachádza aj niekoľko náučných chodníkov, z ktorých projekt Tatranská divočina oslovil hlavne detského návštevníka. Okrem zrekonštruovaného náučného chodníka okolo Skalnatého plesa vznikol v Tatranskej Lomnici a okolí Hrebienka projekt eko-mini parku, deťom aj dospelým spestruje pobyt na Skalnatom plese atraktívna Svištia krajinka s originálnymi preliezačkami, lanový mostom, zvieracími sochami a inými atrakciami vsadenými do prírodného prostredia a absolútne rešpektujúcimi danosti lokality. K najväčším atrakciám Vysokých Tatier patrí aj lanovka na Lomnický štít. Pre mnohých je pobyt na vrchole Lomnického štítu nezabudnuteľným zážitkom na celý život, najmä ak tu strávia celu noc v pohodlnom apartmáne, pozorujú hviezdy a vychutnávajú si večeru v kaviarni DEDO.
Pri pobyte vo vysokohorskom teréne si musíte hranice svojich možností určiť sami, ak sa necítite na horách celkom bezpečne a nemáte potrebnú výstroj, kontaktujte Spolok horských vodcov, Tatranskú horskú službu alebo niektorú z lyžiarskych škôl, cestovných kancelárií, či športových požičovní. Všetky tieto vysoko profesionálne organizácie Vám zabezpečia bezproblémový priebeh Vašich turistických plánov a zámerov. Vyznávačov extrémnych športov upozorňujeme na fakt, že vo Vysokých Tatrách je každá činnosť mimo vyznačených turistických chodníkov a lyžiarskych trás, možná len so súhlasom TANAP-u.

ZIMA
Vysoké Tatry sú ideálnou destináciou pre milovníkov zimných športov. Alpský reliéf pohoria a snehová pokrývka, ktorá sa vo vyšších polohách našich hôr udržuje po dobu šiestich mesiacov, priťahuje pozornosť skúsených lyžiarov z celého sveta.

ŠTRBSKÉ PLESO 1265 m.n.m.
Najvýznamnejšie tatranské stredisko zimných športov a mekka severských lyžiarskych disciplín. Medzinárodne uznávaný športový komplex FIS, v ktorom sa v roku 1970 uskutočnili Majstrovstvá sveta v severských disciplínach, je každý rok dejiskom Svetového pohára alebo iného významného športového podujatia.
S viacdňovým skipasom platným na Štrbskom plese je možné lyžovať už aj v Tatranskej Lomnici, Starom Smokovi či Liptovskej Tepličke. Týmto sa stáva sen skutočnosťou a lyžiari v najmenších veľhorách sveta získavajú kvalitnú ponuku lyžovačky v rôznych lokalitách, a na všetkých typoch trás.

HREBIENOK 1310 m.n.m.
Lyžiarske stredisko Hrebienok sa nachádza v centrálnej časti Mesta Vysoké Tatry, nad osadou Starý Smokovec, s ktorou je prepojené pozemnou lanovou dráhou a 3200 m dlhou zjazdovkou.

SKALNATÉ PLESO 1750 m.n.m.
Najvyššie položené a zároveň najlepšie tatranské stredisko zjazdového lyžovania. Nachádza sa nad Tatranskou Lomnicou, na západnom úpätí Lomnického štítu (2653 m), vo výške 1750 až 2200 m.n.m. Svojím prevýšením, rozlohou a kvalitou lyžiarskych tratí patrí medzi to najlepšie, čo Slovensko môže lyžiarom v súčasnosti poskytnúť. Novinkou v stredisku je moderná 6-sedačková lanovka zo záklapným štítom oranžovej farby, vyhrievanými sedadlami a vetru odolnejším systémom ako bežné sedačkové lanovky. Vďaka umelému zasnežovaniu je stredisko schopné garantovať lyžovačku skoro na 30 ha umelo zasnežovaných tras, a SKI IN SKI OUT parkovisko v Tatranskej Lomnici umožni lyžiarom „skočiť“ do lyží len čo vystúpia z auta.

LIEČBA
Unikátna vysokohorská klíma Vysokých Tatier a jej blahodárne účinky na ľudský organizmus, boli jedným z hlavných dôvodov vzniku tatranských osád. Ich zakladatelia boli väčšinou práve lekári alebo majitelia sanatórií. Liečba a prevencia má dodnes v štruktúre mesta nezastupiteľné miesto, veď len v štyroch z pätnástich mestských častí sa nenachádza žiadne liečebné zariadenie. Sanatória, liečebné ústavy a kúpeľné hotely sa špecializujú najmä na liečbu ochorení horných dýchacích ciest, klimatoterapiu a celkovú prevenciu voči civilizačným chorobám. Špičkové kúpeľné hotely, vďaka modernému vybaveniu, poskytujú klientom služby na medzinárodnej úrovni. Všetky liečebné zariadenia sú prístupné tak domácim, ako aj zahraničným návštevníkom, tí si však náklady na pobyt hradia z vlastných zdrojov.

REGIÓN
Na území mesta Vysoké tatry sa nachádza prírodná rezervácia „Tatranský národný park“, preto tu nie je možné vykonávať všetky bežné turistické a rekreačné aktivity. V podtatranskej oblasti, ktorá sa delí na dva hlavné regióny, Spiš a Liptov, je však veľa prírodných a turistických atrakcií, ktoré majú k Vysokým Tatrám priamu alebo nepriamu väzbu a bez návštevy ktorých, by bol pobyt turistov v našom meste neúplný. Medzi najvýznamnejšie regionálne atrakcie zaraďujeme splav rieky Dunajec na drevených pltiach, múzeum Liptovskej dediny v Ždiari, termálne kúpaliská v Bešeňovej, Liptovskom Jáne a vo Vrbove, pamaiatky gotickej architektúry Spiša, amfiteáter a prírodné múzeum drevených plastík vo Východnej, Národný park Slovenský raj, Demänovské Jaskyne a Dobšinskú ľadovú jaskyňu. Vysoké Tatry ponúkajú unikátnu kombináciu aktívneho pohybu vo vysokohorskom prostredí a relaxu v bazénoch s termálnou vodou v blízkom AquaCity Poprad. Vo Veľkej Lomnici pod Vysokými Tatrami majú milovníci golfu možnosť vyskúšať si profesionálne golfové ihrisko.

PRÍRODA
Mesto Vysoké Tatry je súčasťou Tatranského národného parku (TANAP), najväčšieho a najstaršieho národného parku v Slovenskej republike, ktorý sa rozkladá na ploche 74111 ha. TANAP pokrýva rozsiahle územie Západných Tatier, Vysokých Tatier a Belianskych Tatier. Vznikol začiatkom roku 1949, ako výsledok dlhoročnej snahy ochrancov prírody, zachovať jedno z najkrajších a najcennejších území v strednej Európe pre budúce generácie. Z geomorfologického hľadiska sú Vysoké Tatry, vzhľadom na počet štítov presahujúcich výšku 2500 m.n.m. (24), jediným karpatským pohorím, s charakterom veľhôr. Pohyb návštevníkov v tomto chránenom území je prísne regulovaný a obmedzuje sa len na vyznačené turistické a lyžiarske chodníky. Hlavné turistické trasy sú otvorené každoročne len od 15.06. – do 31.10. Počas zimnej sezóny sú v prevádzke len chodníky k vysokohorským chatám.
Vysoké Tatry sú prístupné aj pre telesne postihnutých. Otvorené sú tri takéto turistické chodníky, ktorých dĺžka sa pohybuje od 2 do 4 km. Medzi ďalšie bezbarierové atrakcie Vysokých Tatier patrí botanická záhrada a múzeum TANAP-u v Tatranskej Lomnici.

ZAKOPANE
Na poľskej strane Vysokých Tatier, iba 55 km od Tatranskej Lomnice sa nachádza hlavné mesto poľského zimného cestovného ruchu. Sezóna trvá tu skoro celý rok, pretože ponuka atrakcií, služieb a zábavy je v Zakopanom nekonečná. K tým najväčším patria Krupówki (asi najznámejšia v celom Poľskú pešia zóna), výlet lanovkou na Kasprowy Wierch a Gubałówke či skokansky mostík Wielka Krokiew. Na každom kroku sa tu stretnete s goralskou kultúrou, furmani Vám ponúknu prehliadku mesta na koči a nesmiete sa rozlúčiť s mestom bez ochutnania tradičných syrových „oscypkov“.

Pre zaujimavosti.net poskytlo MsÚ Vysoké Tatry
Tel:+421/(0)52/478 04 14
www.vysoketatry.eu