Zelené zlato: Bývanie bez negatívneho vplyvu na naše účty a prostredie

0
680

Environmentálne uvedomelý a trvalo udržateľný život sa stáva čoraz populárnejším a teší sa veľkej obľube. Nie je to však žiadny módny trend alebo výstrelok doby, ale následok nášho  negatívneho správania k prírode. Stavebníci a súkromné ​​osoby preto dbajú nielen na energetickú efektívnosť stavieb, ale oceňujú aj prírodné zdroje a ekologický architektonický štýl v budovách, ako aj v interiéri.

Čo by ste mali zvážiť, ak chcete byť súčasťou tejto „zelenej línie“ aj vy? Veľmi vzácnym „zeleným zlatom“ sú v tomto prípade prírodné materiály a energie bez negatívneho vplyvu na životné prostredie a naše účty.

Poďme si ich pre váš lepší prehľad a výber predstaviť. Dozviete sa veľa zaujímavých informácií.

Zdravé a ekonomicky úsporné bývanie

Ak dnes chcete postaviť udržateľnú budovu, je obzvlášť dôležité zaoberať sa rôznymi stavebnými materiálmi a ich vlastnosťami. Ideálnym základom sú napríklad tehly, pretože ich optimálna akumulačná hmota zaisťuje, že v lete zostáva v interiéri príjemný chlad a v zime sa naopak teplo ukladá.

Veľmi podobne, ak nie ešte lepšie, je na tom drevo, ktoré sa stále považuje za veľmi efektívny, ekologický a ekonomický materiál. Aj jeho výborné izolačné vlastnosti vám umožňujú znížiť náklady na vykurovanie alebo vetranie, čo podporuje nielen ekonomické, ale aj ekologické bývanie. 

Špeciálny montovaný drevodom

Medzi typ stavby, ktorá vám takýto komfort prinesie bez námahy, straty času, energie a financií, patrí špeciálny drevodom. Ide o druh montovanej stavby, kde sa jednotlivé diely na konkrétnom mieste v priebehu niekoľkých mesiacov a podľa vášho návrhu vytvárajú pod dohľadom profesionálov a potom na vašom pozemku zmontujú v priebehu 2 dní – v závislosti od aktuálnych podmienok.

Pod viaceré výhody montovaného drevodomu, ako ekologicky udržateľného bývania, sa podpisuje najmä prírodný materiál – drevo. Je nielen zdravé, ale aj krásne. Dokonca je dokázané, že teplá a prirodzená farba dreva priaznivo ovplyvňuje stav mysle, upokojuje nervový systém človeka a vytvára priaznivé podmienky pre oddych.

V drevodomoch nie je ani tak obrovské množstvo prachu, pretože, elektrostatické vlastnosti dreva nedovoľujú, aby sa v miestnostiach hromadila statická elektrická energia, ktorá je príčinou jeho tvorby.

Drevodomy udržujú v interiéri prirodzenú rovnováhu vlhkosti. Ak sa vnútorná vlhkosť zvýši, drevené steny ju začnú „piť“. Ak je interiérový vzduch príliš suchý, drevo vráti absorbovanú vlhkosť späť.

Na záver to najdôležitejšie, steny drevodomov uchovávajú teplo a postupne ho rozvádzajú po celej miestnosti, vďaka čomu sa stáva bývanie ekonomické, ekologické a efektívne.

Ekologické a efektívne využívanie zdrojov elektrickej energie

K dokonalému efektívnemu, ekonomickému a ekologickému bývaniu patria aj rovnako kvalitné energie. Ich zdroj je však vplyvom rôznych faktorov v súčasnosti veľmi ohrozený, čo automaticky zvyšuje ich cenu a nám mesačné a ročné náklady na riadenie domácnosti. Ako ušetriť a pritom sa moc neobmedzovať?

Niekedy postačí rozumné využívanie toho, čo doma už máme. Vedeli ste napríklad, že kuchynské spotrebiče, ako sú rúry alebo mikrovlnné rúry a iné podobné elektronické zariadenia majú zvyčajne hodiny, indikátory a pamäte, ktoré naďalej využívajú energiu, aj keď ich nepoužívame. Vo všeobecnosti takýto pohotovostný režim predstavuje asi 10 % spotrebovanej elektriny v našej domácnosti.

Pri priemernej spotrebe za rok predstavuje úsporu 7,5 eura mesačne, ktorú získate jednoduchým odpojením všetkých týchto spotrebičov, keď ich nepoužívate.

Mnohí tiež milujeme kávu, ktorej prípravu veľmi rýchlo a bez zložitého postupu zaistí automatický kávovar. Vedeli ste ale, že toto zariadenie spotrebuje len niečo málo cez 1 watt za hodinu, aj keď sa nepoužíva?  Ak teda kávu nepripravujete, je dobré stroj odpojiť z elektrickej siete.

Pomôcť vašej domácnosti ušetriť na energiách môžete aj tak, že začnete využívať obnoviteľný a ľahko dostupný zdroj z prírody, ktorým je slnko. 

Moderné solárne panely

Tieto moderné zariadenia môžu veľmi rýchlo a jednoducho znížiť vaše účty za elektrinu. Hlavným cieľom fotovoltaického alebo solárneho systému je vyrábať elektrickú energiu zo slnečného žiarenia.

Investíciou do moderných solárnych panelov môžete vyrábať elektrinu, ktorú vedia vaše domáce spotrebiče okamžite a bez problémov spotrebovať. S týmto systémom ste menej závislí od verejnej elektrickej siete, čo má priamy vplyv na zníženie vašich účtov.

Cena elektriny v posledných desaťročiach neustále rastie a dá sa predpokladať, že tento trend bude pokračovať. Zatiaľ čo sa väčšina ľudí časom pohoršuje nad drahou elektrinou, vy ako majiteľ solárneho systému môžete naďalej spotrebovávať elektrinu vyrobenú solárnymi panelmi, na ktorú nevplývajú ďalšie negatívne faktory a ekonomické ukazovatele.

Technológia solárnych panelov sa vyvíjala v histórii viac ako 50 rokov, pričom všetky praktické skúsenosti sa spätne využívajú na optimalizáciu procesov hromadnej výroby. Táto spätná väzba solárneho priemyslu viedla k vývoju komponentov vyššej kvality a výrobe spoľahlivejších solárnych panelov. Očakáva sa preto, že moderný fotovoltaický modul vám bude spoľahlivo vyrábať slnečnú energiu viac ako 25 rokov.

Ak si teda chcete bezproblémový chod svojej domácnosti poistiť na dlhú dobu, nebojte sa do tohto „zeleného zlata“ investovať nielen peniaze, ale aj čas pri správnom výbere. Uvidíte, že dlhodobá spokojnosť bude na mieste.