Zajtra bude prvý záhradný víkend roka 2012, len pozor na vykrádačov

0
1547

Zajtra tu máme podľa predpovede nádherný slnečný víkend s teplotami okolo 20°C. Najočakávanejší víkend tohto roka (zatiaľ) prináša konečne možnosti záhradkárom a všetkým tým, čo si chcú na seba navliecť ľahšie bundy a oprášiť korčule, bicykle, či vyraziť so psom niekam von na dlhšie. Počasie nám bude priať, nemal by nás prekvapiť žiaden dážď na väčšine Slovenska a je už teraz jasné, kde budú všetci slovenskí záhradkári. Povedzme, že počas týždňa pracujete, potom naozaj tento víkend možno považovať za prvý, kedy by mala dostať záhrada zabrať.

Záhradky tešte sa
Už tento víkend do záhrad vyrážajú mnohí Slováci. Pekné počasie konečne dovolí záhradkárom viac, než doteraz. Istotne nebudem sám, čo sa teší do tohto malého kúsku raja, ktorý si každoročne každý pretvára podľa seba. Sadenice sa zatiaľ v priesadníkoch pretekajú, ktorá skôr vykukne, ale aj obchodné reťazce sa onedlho budú pripravovať na zvýšený záujem o záhradné náradie, techniku a podobne.
Počasie nám zajtra dovolí postarať sa o dostatok svetla, tak dodajme viac svetla aj tráve. Záhrada si žiada zbaviť sa suchej trávy. Avšak zdržme sa zápaliek a ohňa. Oheň naposledy po Krásnej Hôrke oblizoval už aj Spišský hrad, takže istotne nikto nepotrebuje, aby ešte riskoval s ďalším neudržateľným ohňom. Hrable si vyžiadajú trochu viac investície času a sily, ale aspoň bude účinok oveľa lepší. Poorané záhrady budú nepochybne na viacerých miestach prechádzať kultivátory a odvážlivci s rýľom.
Pokiaľ záhradkár verí, že neprídu ešte šialené mrazy a bude počasiu dôverovať, môže začať s prvými skorými rastlinkami priamo do zeme.

Skúste trochu exotiky
Na internete existuje viacero inzercií, alebo aj obyčajné aukro, kde je možné kúpiť rôzne semienka rastlín, exotických stromov, ovocia a rôznej zeleniny. U overeného predajcu si dnes aj na Slovensku môžete kúpiť zaujímavé plodiny, schopné prežiť aj v našich zemepisných šírkach. Ak si bežný záhradkár predstaví, že na svete existuje niekoľko násobne viac druhov ovocia a zeleniny, ktorá nie je tak známa a rozšírená ako bežná zelenina, stále je čo objavovať. Je síce pravdou, že domáce plodiny sú pre ostatných členov rodiny menej vzácne ako kupované, ale pre pestovateľa to nebýva len nutnosť, ale často aj koníček, pre ktorý sa oplatí do toho vložiť svoj čas. Pobavte svoju rodinu, vyskúšajte fialovú mrkvu, biele jahody, alebo čierne papričky. Druhov a chutí je stále mnoho…

Pozor na vykrádačov
Zajtra bude ten deň, ktorý prinúti náruživých záhradkárov vyraziť do záhrad. Preto aj pozor na domy. Pekný čas prinúti aj vykrádačov, ktorým zisky posledné 4 mesiace stagnovali. Mnohí, čo trávia čas vzadu na záhrade nedávajú pozor na bežne odomknutú bránku a dom. Aj tam kde sa nikdy nekradlo to raz príde, veď pred obcou nie sú žiadne závory čo by kontrolovali okoloidúcich z ďaleka a náhodných pocestných. Poznáme viacero prípadov, kde záhradkári počas práce na záhrade doplatili na nepozornosť a nedohľad nad vstupom do domu. Predsa len, pracujúceho človeka v záhrade vidieť z diaľky a kým pozorovateľ si všíma viacero vecí, záhradkár sa venuje konkrétnej práci v záhrade a ani len netuší, či ho niekto ďalší analyzuje.