Kompostovanie odpadu či domáce kompostovanie je zaujímavá téma pre vlastníkov záhrad, ktorí majú ekologickejšie zmýšľanie, alebo sa chcú vrátiť k tradičnému záhradkárstvu. Kompostovať môžeme rôznymi spôsobmi, či už vo vakoch, kompostéri, alebo „len tak“, no princíp je vždy rovnaký. Prečítajte si, ako správne kompostovať a tiež to, čo do kompostu nepatrí a vytvorte si kvalitný zrejúci kompost, ktorý napríklad môžete využiť ako hnojivo na paradajky.
Ako na kompost?
Správne kompostovanie odpadu sa nezaobíde bez vhodného miesta, kde kompost plánujeme založiť. Najvhodnejšie je to v tieni stromov, kde slnko nesvieti vôbec alebo len nepriamo. Horúce slnečné lúče by spôsobovali vysušovanie kompostu a k samotnému kompostu by ani nestihlo dôjsť. Ak je kompost príliš suchý, zalejeme ho vodou, no musíme zabrániť premočeniu. Kompostovanie funguje na princípe rozkladania hmoty, ktorá sa následne mení na výživný kompost, vhodný na hnojenie zeleniny či kvetín v záhrade. Bioodpad sa pomocou pôsobenia mikroorganizmov mení na výživné hnojivo, pomocou ktorého vrátime do záhrady živiny, ktoré sme z nej prostredníctvom plodov a lístia odobrali. Pre kompost a jeho fungovanie je potrebný dostatočný prísun vzduchu pomocou vetracích otvorov, kde vzduch, okrem iného, aj kompost vetrá, a tak zabraňuje jeho páchnutiu, nakoľko správne založený kompost nesmrdí. Či už uprednostňujete kompostovanie v kompostéri, alebo kompostovanie vo vakoch, obe možnosti sú si rovnocenné a prinesú vám rovnaký výsledok.
Čo nepatrí do kompostu
Úspešné kompostovanie závisí od surovín, ktoré do kompostu ukladáme. Do kompostu môžeme dať všetok rozložiteľný bioodpad zo záhrady, kuchynský odpad, kvety, zeleninu, ba aj odpad zo zvierat, ako je trus a podobne. Striktne sa však vyhýbame rastlinám, ktoré sú napadnuté škodcami či chorobami – títo škodcovia a choroby by mohli kompost kontaminovať a celý ho tak znehodnotiť. Vyhýbame sa aj burinám so zrelými semenami, ktoré by mohli začať v komposte klíčiť a rozmnožovať sa. Do kompostu nedávame ani pýr, ktorý sa rozmnožuje koreňmi a kompost by mohol celý „obsadiť“. Ďalej doň nepatria ani chemicky ošetrené rastliny, kde použité chemikálie môžu ohroziť mikroorganizmy, ktoré majú na starosti proces rozkladania. Vyhýbame sa taktiež orechovým listom, ktoré obsahujú silice, vďaka ktorým sa rozkladajú veľmi pomaly. Ak sa vyhnete používaniu vyššie uvedených prísad, zabezpečíte, že váš kompost bude kvalitne zrieť a po čase sa zmení na výživné hnojivo.
Urýchľovač kompostovania a tipy na záver
Urýchľovač kompostovania je prípravok, ktorý možno zakúpiť takmer v každom záhradkárstve. Ide väčšinou o tekutinu, ktorú je potrebné rozmiešať s vodou a kompost ňou poliať. Urýchľovač kompostovania obsahuje mikroorganizmy, ktoré pomáhajú kompostovaniu, a tak ho urýchlia. Ide o tie isté mikroorganizmy, ktoré by sa v našom komposte vytvorili časom, no pomocou urýchľovača kompostovania ich tam môžeme dodať hneď a rozkladanie začne oveľa skôr. Pre ochranu kompostu nasaďte navrch tekvice. Ich veľké listy zabránia slnku, aby kompost vysušil, udržia vlhkosť a vytvoria mikroklímu vhodnú na správne kompostovanie a rozkladanie. O takéto tekvice sa nemusíte príliš starať a aj tak sa vám na jeseň odmenia bohatou úrodou. Ich korene budú regulovať vlahu v komposte, čo pomôže najmä tým, ktorí nevedia odhadnúť správne množstvo vody v komposte.
Kompostovanie odpadu je spôsob udržateľného hospodárenia v záhrade bez použitia pesticídov či umelých hnojív. Či už kompostujete vo vakoch, alebo v kompostéri, výsledkom je vždy kvalitný zrejúci kompost vhodný ako prírodné hnojivo. Majte na mysli, čo nepatrí do kompostu, dodržte správnu vlhkosť kompostu a onedlho sa budete môcť tešiť z prírodného hnojiva, ktoré nesmrdí.