Ako žila a milovala Audrey Hepburn

0
4677

Módna ikona, hollywoodska herečka, jedna z najkrajších žien strieborného plátna. Nepochybne.

Pod povrchom však Audrey Hepburn navždy ostala plachým dieťaťom, ktoré opustil otec a pridal sa k nacistom, dievčaťom, ktoré v dôsledku podvýživy muselo zabudnúť na svoj sen stať sa baletkou, ženou, ktorá pôsobila ako veľvyslankyňa dobrej vôle pre UNICEF a matkou, ktorá vytvorila svojim synom krásny domov vo Švajčiarsku.

„Je to stelesnením všetkého, čo som si vždy predstavovala. Po celý život som túžila zarobiť si peniaze len na jediné – vlastný dom. Snívala som o domčeku na vidieku so záhradou a ovocnými stromami. Vo Švajčiarsku som prežila viac než polovicu svojho života. Milujem ho. Milujem túto krajinu. Milujem naše mestečko. Obchody. Zbožňujem tunajší trh s ovocím, zeleninou a kvetmi, ktorý navštevujem dvakrát do týždňa.“

: „Snívala som o domčeku na vidieku so záhradou a ovocnými stromami.“ Photo © Henry Clarke/Vogue
„Snívala som o domčeku na vidieku so záhradou a ovocnými stromami.“ Photo © Henry Clarke/Vogue

 

Kamenný domček z 18. storočia

Švajčiarsko malo osobité miesto v srdci slávnej herečky. Spomienky na vojnu ju neustále prenasledovali, ovplyvňovali jej rozhodnutia a v neutrálnej krajine sa cítila chránená. V La Paisible – v kamennom dome z 18. storočia s ôsmimi spálňami a bielym plotom –, v mestečku s päťsto obyvateľmi, jej robili spoločnosť len blízka rodina a tunajší poľnohospodári. Obklopovali ju vrcholky švajčiarskych Álp, vinice, ovocné sady a brehy Ženevského jazera. Toto miesto sa stalo jej skutočným domovom.

 

 „Audrey so starším synom Seanom.“ Photo ©  Yul Brynner
„Audrey so starším synom Seanom.“ Photo © Yul Brynner

 

„Toto miesto sa stalo jej skutočným domovom. Audrey kočíkuje svojho mladšieho syna Luca.“  Photo © Henry Clarke/Vogue
„Toto miesto sa stalo jej skutočným domovom. Audrey kočíkuje svojho mladšieho syna Luca.“ Photo © Henry Clarke/Vogue

 

Milovala pokojný život, jedla zdravo a najmä zeleninu zo svojej záhradky, o ktorú sa staral môj manžel Giovanni,“ spomína Rucchita Orunesu. Manželský pár pochádzal zo Sardínie a obaja pre Audrey pracovali viac než tridsať rokov. Jedli sme sezónne podľa toho, čo práve zrelo a čo sa dalo zohnať na neďalekom trhu. Vyhľadávala miestne špeciality: chlieb, syr a produkty tunajších poľnohospodárov. Jej obľúbeným jedlom boli cestoviny s paradajkami a čerstvou bazalkou – tá nesmela v záhrade chýbať.“ Z kvetín mala Audrey najradšej ruže. „Vždy, keď sa vracala z nejakého výletu, okolo domu som umiestnila obrovské kytice, lebo som vedela, že ju to poteší,“ pokračuje v rozprávaní oddaná Rucchita.

 

autor: Pierluigi Christophe Orunesu The Orunesu family
autor: Pierluigi Christophe Orunesu The Orunesu family

 

autor: Orunesu familyGiovanni a Rucchita Orunesu
autor: Orunesu familyGiovanni a Rucchita Orunesu

 

Skutočný domov

Audrey v novembri 1992 diagnostikovali rakovinu. Po tom, ako pokusy o liečbu zlyhali, rozhodla sa vrátiť do Švajčiarska. Vážny zdravotný stav jej neumožňoval absolvovať bežný komerčný let, preto jej priateľ, módny návrhár Hubert de Givenchy, zariadil súkromný let z Los Angeles do Švajčiarska. Audrey podľahla rakovine 20. januára 1993 v Tolochenaz, kde ju aj pochovali. Mala vtedy 63 rokov.

 

zdroj: independenttraveler.com
zdroj: independenttraveler.com