Praktické oživenie balkóna: Bylinky do črepníka pre zdravie a krásu

0
1972

Bylinky a bazalka, LuckaDnes na nás zo všetkých strán útočí slovo fytoterapia, ale čo to vlastne je? Je to druh liečby, pri ktorej používame iba rastlinky a bylinky. V Európe rastie približne 1000 druhov liečivých rastlín, z ktorých sa na Slovensku používa okolo 150. Pripravili sme si pre vás také, ktoré vám nezaberú veľa miesta a dokonca majú skvelú chuť aj využitie. A tá neskutočná vôňa, ktorá sa bude šíriť po byte…

Bazalka
Jej využitie nájdete hlavne v kuchyni- pre svoju výraznú chuť aj vôňu, pozor však na ňu, zvyšuje chuť do jedla, podporuje trávenie a vykašliavanie a zabarená horúcou vodou sa môže aplikovať aj na kožné infekcie- hlavne v ústnej dutine. Nevýhodou je, že je to jednoročná rastlina a tak ju každý rok budete musieť znovu sadiť.

Mäta
Taktiež má široké využitie v kuchyni, môžete ju pridať k zemiakom, do omáčok alebo si z nej urobíte skvelý čaj. Pomáha pri žalúdočných a črevných problémoch, má dezinfekčné účinky a pomáha proti reume. Čaj je vynikajúci pri bolestiach hlavy a migrénach, s obľubou sa tiež pridáva do mojita.

Pažítka
Táto bylinka má neskutočné množstvo vitamínu C, radi ju pridávate do nátierok či ako dekoráciu do jedla, podporuje trávenie, je dobrá proti črevným parazitom a znižuje krvný tlak.

Rozmarín
Je veľmi výnimočný keďže ako jeden z mála zvyšuje krvný tlak, pomáha pri reume, astme, nervozite a nespavosti. V kuchyni ho môžete použiť k pečenému mäsu alebo ho pridať k opekaným zemiakom. Pre jeho výraznú chuť však s ním opatrne.

Pamajorán (oregano)
Pri tejto bylinke sa mnohým z vás vybavila pizza, to však nie je jediné kde ho môžeme použiť. Je vhodný k mastným jedlám, nakoľko zvyšuje tvorbu tráviacich štiav. Tlmí hystériu a epilepsiu, pri bolestiach krku kloktajte vývar a pri bolestiach zubov žuvajte lístky.

Pŕhľava
Má všestranné využitie. Pre očistu tela treba piť pŕhľavový čaj, taktiež si s ním môžete umyť vlasy aby boli hebké, rýchlejšie rástli a bez lupín. Má výnimočné účinky na reumu, znižuje hladinu glukózy v krvi a podporuje tvorbu červených krviniek.

Medovka
Lístky majú príjemne citrónovú chuť a pridáva sa do šalátov či omáčok. Pomáha pri liečení herpesu, hyperaktivite či podráždenosti, znižuje krvný tlak a taktiež pomáha pri nespavosti a depresiách. Medovkový čaj má veľmi príjemnú chuť ak do neho pridáte pár kvapiek citrónu a med.

Aby vám bylinky vydržali po celý rok, dajte ich na nejaké teplejšie miesto, určite nie za okno ako veľa ľudí robí túto chybu. Ak máte viac byliniek ako využijete, môžete ich vysušiť alebo zmraziť. Vysušia sa najlepšie na teplom miestne na papieri alebo ich dajte na plech a pri otvorenej rúre ich sušte v nej. Pred zmrazením bylinky opláchnite a nasekajte a dajte do nádob alebo ich nasekané môžete zmraziť do nádob na ľad a pri potrebe iba vytiahnuť a použiť.