Korytnačka v jazierku pridá vašej záhrade exotický šmrnc

0
16029

Mnohí si pod pojmom exotika predstavia pláže v Thajsku, kokosové orechy alebo sviežo zelené banánovníky. Mnohí si taktiež exotiku radi prinášajú domov, aby si pripomenuli milé nič nerobenie na zaslúženej dovolenke. Priniesť si exotiku až k vám domov sa dá rôznymi spôsobmi či už suvenírmi z dovolenky, tropickými rastlinami, alebo živými zvieratami (samozrejme nie z dovolenky). Práve o zvieratách, konkrétne o vodných a suchozemských korytnačkách v záhrade, si povieme v tomto článku. Ako zabezpečiť, aby sa zviera cítilo ako doma aj vo vašej záhrade a spestrovalo ju dlhé roky?

Korytnačka v jazierku

obr0

Ako sa starať o vodnú korytnačku v jazierku

Mať vodnú korytnačku v jazierku nie je nič náročné a korytnačke sa v jazierku naozaj darí. Tu je však pár bodov, ktoré musíte splniť:

  • minimálna hĺbka jazierka jeden meter
  • menej vodných rastlín
  • menej rýb
  • vyhnite sa strmým brehom
  • vytvorte ostrovčeky
  • okolo jazierka poukladajte ploché kamene

Minimálna hĺbka jazierka musí byť jeden meter, aby sa mala korytnačka kam potopiť v prípade, že voda zamrzne. Vodná korytnačka v zime vonku prežije na dne jazierka v stave hibernácie, no musí byť dostatočne hlboké. Do jazierka umiestnime aj menej rastlín a rýb, nakoľko korytnačka všetko okusuje. Môže sa stať, že vaše drahé lekná budú o pár dní vyplavené na hladine jazierka. Korytnačke vytvorte ostrovčeky a dostatok miesta na slnenie aj pomocou plochých kameňov na slnku na okraji jazierka.

Korytnačka v záhrade aj na Slovensku

Kúpiť suchozemskú korytnačku dnes nie je žiaden problém a dostať ju takmer v každom obchode so zvieratami. Cena bežnej mladej korytnačky sa pohybuje okolo 100 eur za zviera v závislosti od druhu, no najčastejšie možno zakúpiť druh korytnačky zelenkastej (lat. Testudo hermanni). Cena vodnej korytnačky sa pohybuje okolo 20 eur. Korytnačky pochádzajú z teplejších klimatických pásiem, no prežijú teploty aj u nás. Stačí im zabezpečiť niekoľko podmienok, ktorými zaistíme zvieraťu dlhý život. Starostlivosť o korytnačku nie je náročná a zvládne ju každé dieťa, ktoré má aspoň určitý zmysel pre zodpovednosť. Bývanie s korytnačkou nemusí byť problém, práve naopak, môže potešiť vás a aj samotné zviera.

obr1

Mnohí si mylne myslia, že korytnačke bude vonku zima, čo však nie je pravda. Korytnačka prežije aj pár stupňov pod nulou (samozrejme, keď teplota klesá postupne, ako je to na jeseň). Hlavnou zásadou je suchozemskej korytnačke v záhrade zabezpečiť dostatočne veľký výbeh (resp. jazierko) so slnečným aj zatieneným miestom, kde bude tráviť celé dni. Výbeh suchozemskej korytnačky by mal pozostávať najmä z trávnatej plochy s veľkosťou minimálne dva metre štvorcové, kde sa môže korytnačka pásť. Ďalej z kamenistej plochy, na ktorej si môže vyhrievať pancier. Každý výbeh musí byť ohradený, no je hlúposť kupovať ohrady v predajniach, ktoré korytnačku zakryjú a dajú sa premiestniť.

Zviera si vytvára návyky, spáva vždy na tom istom mieste, vie kde svieti slnko a kam sa môže ísť pásť. Suchozemské korytnačky sú však veľmi silné a dokážu prevalcovať doslova všetko, kam sa dostanú. Preto nesmieme podceniť správne oplotenie, ktoré by malo byť dostatočne pevné, aby ho korytnačka nezvalila. Oplotenie musí byť aj v zemi, aby sa nepodhrabala a musí byť minimálne  1,5-krát vyššie ako samotná korytnačka, keď sa oprie na zadné nohy.

obr2

 Zimovanie suchozemskej korytnačky doma

Zimovanie suchozemských korytnačiek je veľmi dôležité a nesmie sa naň zabudnúť. Korytnačky v záhrade sa na zimovanie pripravujú samy, čo je vyvolané postupným znižovaním teplôt a skracovaním dní. Korytnačky si veľmi všímajú dĺžku dňa a vždy vedia, že sa blíži zima. Samotné pripravovanie na zimu spočíva v obmedzení stravy na minimum, postupne až k úplnému odopretiu jedla. Naopak, zvieraťu musíme zabezpečiť dostatok vody a pokoj. Korytnačky so znížením teploty postupne zmierňujú svoju aktivitu, a keď teplota klesne pod 10 °C, korytnačka sa zahrabe do zeme. Zimovanie trvá zhruba od novembra až do apríla, vtedy je korytnačka zahrabaná, neprijíma žiadnu potravu ani tekutiny a jednoducho spí. My však nemôžeme plaza nechať v záhrade, nakoľko hrozí riziko premrznutia zeme. Len čo sa korytnačka zahrabe, je potrebné ju v záhrade nájsť a opatrne vykopať. Zviera preložíme do drevenej debničky a zasypeme vlhkou (nie mokrou) zemou. Navrch môžeme dať lístie, aby sme zamedzili vyparovaniu vlahy.

Celú debničku umiestnime na miesto, kde sa teplota pohybuje okolo siedmych stupňov Celzia a je stála. Ideálne sú šachty či pivnice. V krajných prípadoch môžeme suchozemskú korytnačku zimovať aj v chladničke. Zimovanie je úplne prirodzená vec a nemusíte sa obávať, žeby sa zvieraťu niečo stalo. Zdravá korytnačka v stave hibernácie vydrží viac ako pol roka.

obr3

Zimovanie korytnačiek je nevyhnutné pre zdravie našich domácich miláčikov a dôležité najmä pre korytnačky v záhrade. Bez správneho zazimovania môžu zvieraťu zlyhávať vnútorné orgány na vyčerpanie. Suchozemská korytnačka môže byť exotickou ozdobou našej záhrady rovnako ako pes či mačka. Nenáročné zviera, ktoré s nami môže vydržať vyše pol storočia, prinesie radosť najmä deťom. Starostlivosť o korytnačku ich môže priučiť zodpovednosti a ohľaduplnému správaniu a spraví bývanie s korytnačkou plné radosti.

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokFanúšikovia LOTR pozor, možete prispieť na stavbu reálneho Minas Tirith
Ďalší článokTradičné vzory na porceláne, to je ikat
Keď som mal 25, dal som výpoveď aby som sám cestoval po svete. Kancelária nikdy nebola pre mňa. Z cestovateľského blogu Bez Mapy som si spravil zamestnanie na plný úväzok a stal sa digitálnym nomádom. Všetko čo potrebujem k práci je môj laptop, WiFi a hlava plná nápadov. Dlhodobo cestujem po svete a svoje zážitky, rady a tipy ako žiť život na vlastnú päsť zdieľam s tebou na tomto blogu. Pridaj sa ku mne a zahoď svoj strach z nepoznaného.