Tradičné vzory na porceláne, to je ikat

0
2969

Viete, čo je ikat? Je to spôsob farbenia textilu nanášaním vzoru vopred na vlákno, z ktorého sa má látka utkať. Výsledkom ja akoby rozpitá farba, ktorá oku príjemné lahodí a pôsobí mäkko.

06-57-19-602_640

Nuž – a viete si predstaviť tento motív na porceláne? Legendárny francúzsky Hermès to skúsil. Tu je výsledok.

autor: Quintessence
autor: Quintessence

Ikat textílie so svojimi výraznými, sýtymi odtieňmi, ale zároveň rozmazanými a mäkkými líniami sú v súčasnosi obrovským trendom nielen vo svete módy, ale siahajú po nich i bytoví dizajnéri.  Žiarivé, abstraktné vzory sa vynímajú najmä na koberčekoch, čalúnení, závesoch či vankúšoch.  Legendárny francúzsky butik Hermès týmto vzorom ozdobil porcelán. Vznikol nový jedálenský servis Voyage en Ikat.

Táto delikátna zbierka, ktorú navrhol Benoit-Pierre Emery, zahŕňa odtiene smaragdu, zafíru, rubínu a zlata. Tie sú aplikované samostatne alebo v kombinácii na tanieroch, podnosoch, misách či iných dieloch jedálenskej súpravy. Jednotlivé kusy  odrážajú ázijský vplyv (niektoré pripomínajú lotosový kvet), ale kolekcia je francúzska. Biely porcelán je vyrobený v Limoges vo Francúzsku, zdobili ho remeselníci  a okrem vázy čo polievkovej misy sú súčasťou jedálenského setu aj ďalšie klasické kusy.

Voyage en Ikat bol odhalený na tohtoročnom Maison & Objet v Paríži.  Okrem internetového e-shopu najbližší butik Hermès nájdete v Prahe.

Ak vás tento unikátny vzor zaujal, viac obrázkov nájdete na quintessenceblog.com