Naučte sa patinovať nábytok ako profík

0
2735

Povrchy z dreva sa v priebehu času prirodzene menia. Drevo, respektíve nábytok z dreva sa neustále používajú a namáhajú a teda starnú. Dochádza k zmenám farby a štruktúry, nábytok začne pôsobiť zašlým dojmom. Tejto samovoľnej zmene sa hovorí patina. A keďže v posledných rokoch sú viac a viac v kurze rustikálne, vintage a staromódne štýly, veľa ľudí patinuje nábytok schválne.

Pokiaľ ste sa aj vy rozhodli, že si chcete vyrobiť krásny originálny kus nábytku pomocou patinácie, máte sa na čo tešiť. Je to kreatívna práca, pri ktorej sa fantázii medze nekladú. Majte však na pamäti, že patinácia by na veľmi moderných dizajnových kusoch nábytku nevyzerala najlepšie.

Čo budete k patinácii dreva potrebovať?

  • Kefu,
  • štetce,
  • brúsku alebo brúsny papier,
  • handry,
  • laky a farby (výber je len na vás),
  • moridlo (nemusí byť).

Keď máte všetko potrebné pripravené, môžete sa pustiť do práce. Najskôr kus nábytku dôkladne umyte od všetkých mastnôt a osušte ho. Nezabudnite demontovať (alebo obaliť do fólie) všetky vyčnievajúce časti – úchytky, držiaky, dekoračné prvky…

Teraz je potrebné, aby ste zvolený kus nábytku vykefovali, čím odstránite mäkké časti dreva a ukáže sa pekná štruktúra. Následne naneste prvý náter farby – zvoľte buď tmavú, alebo bielu. Samozrejme, môžete sa vyhrať aj s viacerými farbami, je to len na vašom vkuse. Pokiaľ je to nutné, naneste aj druhý náter farby. Zapamätajte si jedno pravidlo: “na svetlú tmavú, na tmavú svetlú”.

Ak už farba po zaschnutí nepresvitá, pustite sa do brúsenia. Použite mechanickú brúsku alebo brúsny papier. Práve brúsením, ktoré je na celom procese najkreatívnejšie, vytvoríte vami zvolenú patinu. Na niektorých miestach pritlačte viac, na niektorých len zľahka a ďalšie miesta od brúsenia vynechajte. Kontrast medzi prirodzeným povrchom dreva a novým náterom vytvára patináciu.

Finalizáciu netreba zanedbať. Pre ešte krajší efekt naneste na drevo moridlo (v primeranom množstve) a zvyšok zotrite suchou handrou.

Podrobnejší postup ako patinovať nábytok nájdete aj v článku na stránke Domavi.sk.

Iné možnosti patinácie dreva a nábytku

Patinovacie laky – v niekoľkých vrstvách sa nanášajú na vybraný povrch. Lak treba nanášať veľmi náhodne, niekde v silnejšej vrstve, inde vytvorte len jemný film. Zapamätajte si – čím viac vrstiev, tým originálnejší a krajší výsledok.

Krakelovacie laky – rozpúšťajú hornú vrstvu farby, čím spôsobujú prirodzene vyzerajúce trhliny. Stačí teda nábytok natrieť ľubovoľnou farbou a na vami zvolené miesta nanesiete krakelovací lak.

Patinovaním dáte akémukoľvek kusu nábytku originálny vzhľad. A ak si nie ste istý, či sa vám to podarí, vyskúšajte si celý proces najskôr na nejakej starej doske. Uvidíte, že vytvoriť patinu nie je vôbec zložité.