Lishinu, vôdzka pre psa pri ktorej máte celkom voľné ruky

0
3337

Lishinu vôdzka pre psaVenčiť psa môže nabrať celkom iný zmysel, keď k tomu budete mať oslobodzujúceho pomocníka. Narazil som na jednoduchý vynález pod názvom Lishinu, ktorý majiteľovi psa umožňuje venčiť a pritom mať celkom voľné ruky. Niečo také síce nemusí dávať na prvé počutie logiku, no pre milovníkov behu s vlastným psom je oslobodzujúce vyhnutie sa zovretej päste a v nej držania konca vôdzky. „Handsfree vodítka“ sa už na trhu objavili pred nejakým časom. Zväčša však tvorili nebezpečenstvo nemožnosti ich ovládania, keďže neboli pripútané k rukám.

Lishinu pochádza zo Slovinska a predstavuje niečo medzi jojom a bezpečnostnými pásmi na aute. Spolu sa to na prvé počutie ťažko kríži, no systém fungovania pripomína oba mechanizmy súčasne. Na jeho používanie možno nebude stačiť rozbaliť a nasadiť. Jeho zaujímavosťou je totiž brzdný systém aktivovaný pomocou pohybu rúk. Podľa pohybu psa sa aktivuje spomalenie vyťahovania lana a pri silnom trhnutí brzdí. To zamedzí, aby pes z ničoho nič vystrelil k inému psovi, alebo na neplánovaný cieľ. Návod s popisom fungovania sa nachádza v balení v niekoľkých slovanských a svetových jazykoch.

Lishinu

Vzhľad a fungovanie
Hlavné telo je tvorené krytým navijakom s pevným lankom, na ktorom je pripojená koncová časť vôdzky s karabínou. Koncová časť má drobné reflexné prvky a je z pevného materiálu. Telo má zo zadnej strany prevliekateľné otvory, cez ktoré sa prevlieka pás na ruku. Pás je vybavený sponkou na suchý zips. Čo je zaujímavé, ide o suchý zips, ktorý nepotrebuje + a – stranu, pretože jeho jediná strana je zároveň plusovou aj mínusovou, takže kdekoľvek zapnete, tam drží. Jeho zaujímavosťou je aj fakt, že ho je možné zapnúť aj na veľmi tenké ruky. Aj keď je odporúčané vekové obmedzenie na ľudí viac ako 16 rokov, zrejme predsa len počíta aj s menšími rukami.

Fungovanie je veľmi jednoduché, aj keď pri samotnom nasadení v teréne to bude chcieť pár minút pocvičiť, než nováčik s touto novinkou naberie akýsi pocit dôvery a odhodlania manévrovať pohybmi. Pevné a stále materiály udržia psa do 30 kilogramov bez ťažkostí. V tento čas síce vonku nie sú ideálne podmienky, no skúsili sme si to na dlhej chodbe. Utekajúci pes, ktorý by inak trhol vôdzku rýchlym pokusom o únik, aktivuje brzdu. V prípade že sa len pokúšal a trhnutie s následkom zablokovania mu stačí ako jasný signál „stop“, znova po trhnutí navijak povolí, čo psa nemusí zraniť ako 2 metrová vôdzka napnutá na plné dva metre (čiže ďalej už nejde). Pes, ktorý trhne a lano po trhnutí stále zostane napnuté, vôdzku zablokuje, takže ho nepustí ďalej.
Koncová časť lana s reflexnými prvkami je riešená tak, že vyšších psov je možné priamo držať v ruke napríklad pri prechádzaní okolo iných psov, vstupovaní do budovy a podobne. Skrátka všade tam, kde chcete mať psa pri sebe. To vďaka slučke a takéto venčenie tak nedovolí psovi naťahovať navijak, ktorý je vtedy zvinutý vo vnútri. V prípade záujmu zastaviť aj pomalšie utekajúceho psa sa to dá rýchlym pohybom ruky, čím vyvoláte vlastné zrýchlenie, následne tým pádom brzdenie a chytením lana v blízkosti ruky si ho už zaistíte.

Video občas prinesie lepšiu predstavu o čom je reč…

Ideálne pre fitness a turistiku
Ťahajúci pes pri tomto systéme nemusí tak zraniť, ako pri klasickom vedení psa na vôdzke. Ruka je viac voľná a v rámci jej funkcie plní funkciu plnohodnotne. Samozrejme neodporúča sa na rovnakej ruke nosiť aj náramky a hodinky, čo je pochopiteľné. Vecička je ideálna pre tých, čo obľubujú beh na širšom priestranstve. Pochopiteľne len s jedným psom. Turisti a milovníci lesa so psom si tak môžu prísť na svoje vďaka voľnosti.

Celá dĺžka vôdzky je približne do 3 metrov. Z toho časť s reflexnými prvkami je dlhá približne 0,5 metra. Použiť sa dá na ľavú, aj pravú ruku. K presnému určeniu, ktorej ruke aké nastavenie platí, slúži priložený manuál. Venčiaci chovateľ tak môže byť pravák aj ľavák.

Postreh
Lishinu nie je ľahký ako pierko, ale zas ani nejako ťažký. Na prvé poťažkanie si môžete byť neistí, či hoci malá váha na ruke navyše nebude napríklad pri behu so psom problémom. Nakoniec ak mám pravdu povediac, beží sa s tým neporovnateľne lepšie, ako s klasickou vôdzkou. Ďalším postrehom je fakt, že kryt vôdzky je vymeniteľný podľa farieb.

U predajcu je k dispozícií niekoľko farieb: biela, čierna, modrá, ružová, zelená a oranžová. U nás doma je konkrétne čierny model.

Fotografia požičaná od stránok slovenského dodávateľa: http://www.doginno.sk/obchod/lishinu/