Veľká fúzatá lúpež a Charlie Mortdecai: aká je filmová novinka?

0
4011

Charlie MortdecaiV prípade fúzatej lúpeže a Charlieho Mortdecaia ide o ten druh komédie, pri ktorej divák nebude lapať po dychu, ale pobaví sa na drobnostiach a detailoch, ktoré sú pre komediálny žáner s Johny Deppom v hlavnej úlohe už akýmsi pravidlom. Charlie Mortdecai je postava založená na knižnej predlože, jeho fúz vám bude a zrejme aj má byť odporný, nesympatický, no on zrejme následkami druhej puberty na staré kolená dostal chuť pokračovať v línií svojich predkov s úzom pod nosom. Okolo fúzov sa vo filme objavuje niekoľko poznámok. Sledovať ho možno budete s napätím práve pre obsadenie známymi tvárami a možno sami uznáte, že postavu verného komorníka Jocka musíte milovať. Aj napriek jeho tvrďáckemu imidžu. Hlavnú postavu totiž zachraňuje každou minútou a nastavuje za neho kožu aj keď mu jasne hrozí zranenie. Zvláštne však je, že ako divák to hlavnej postave ja osobne odpúšťam. Trochu neobvyklé. Samotné postavy sú neobvyklé a zaujímavé.

O čom to vlastne je?
Charlie Mortdecai je zamestnaním aristokrat. Čiže sa od neho očakáva, že má veľa peňazí, venuje sa rôznym nepochopiteľným činnostiam, chodí na lov, pije drahý alkohol a patrí medzi smotánku. Tu však tento zoznam ďaleko nekončí.. Napriek tomu, že sa stretáva so smotánkou a má veľký zmysel pre umenie, má známych na niektorých zvláštnych miestach, a medzi jeho priateľov patria aj podvodníci a pašeráci umenia. Hoci sa neustále dostáva do akčných a tvrdých situácií, vyviazne z nich bez ujmy vďaka vernému komorníkovi Jockovi (Paul Bettany). Čoskoro mu hrozí bankrot. Preto keď sa mu naskytne možnosť opäť spolupracovať s MI5 na vypátraní krádeže veľmi vzácneho výtvarného diela s tučnou odmenou, nepovie nie. Po rovnakom obraze však pátra hneď niekoľko jednotlivcov naraz a každý ho chce pre niečo iné.

Na zadnej strane má byť totiž číslo účtu a prístup k nacistickému kontu vo švajčiarskej banke samotného Himmlera. To hlavné, okolo čoho sa bude krútiť takmer každé Charlieho stretnutie s jeho známymi, ako aj s krásnou manželkou Johannou (Gwyneth Paltrow), budú jeho fúzy. So zámienkou, že podobné mali tradične všetci z rodu Mortdecai, hodlá si on tieto svoje udržať aj za cenu nepochopenia okolia. Nie vždy chcene, ale často hlavne nechcene, Mortdecai cestuje po svete, kde mu neustále zachraňuje krk verný Jock, len aby vypátral zmiznutý obraz a mohol svoje panstvo zachrániť pred bankrotom.

Prečo pozrieť a prečo nepozrieť?
Ja osobne mám rád filmy, v ktorých je neprehnané napätie, neustále zvraty, zmeny a zaujímavé zápletky. Preto som si prišiel na svoje a vo filme Charlie Mortdecai som našiel pohodlné strávenie hodinky a pol.
Nebude to nič pre tých, čo majú averziu voči lordom, ich manierom a tých, čo majú fóbiou z neschopných ľudí „Ježiši, tak už ho zastrel, ty srab…!“ Áno, je pravda, že Charlie Mortdecai je poriadny srab. Johny Depp toho sraba hrá výborne. Gwyneth zas pôsobí príťažlivo a po jej postave bažiaci Ewan McGregor v úlohe inšpektora MI5 tiež nie je na zahodenie. Osobne ma teší výkon Paula Bettanyho, ktorý sa ani neobjavuje na titulných grafikách a nakoniec tvorí azda jednu z najnezabudnuteľnejších postáv. Originálna verzia filmu obsahuje excelentnú, strašne zvláštnu angličtinu v podaní hlavnej postavy, ktorej škaredé krivé zuby a otrasný fúz pod nosom naozaj vytvorili imidž ľahostajného, no predsa len talentovaného aristokrata… sraba. Pôvodná angličtina aj spomínaného komorníka Jocka, ktorá pôsobí tak zreteľne, zdanlivo pohŕdavo, no predsa verne, pri dabingu nepochybne zanikne.

Po vizuálnej stránke…
Je na čo pozerať. Krásna Gwyneth Paltrow, neskôr Olivia Munn… teda reč je o filme. Áno, po grafickej stránke je na veľmi dobrej úrovni. Žiadne pochmúrne zábery, roztrasená kamera a nezmyselné prvky. Film neponúka hluché miesta, kde by sa nič nedialo a čakalo sa na niečo nečakané. Neustále je v akcií a obraz je tak stále plný buď hlavných postáv, alebo súvisiaceho deja. Bočné a nepotrebné časti deja som nepostrehol, teda nič, čo by mohlo diváka zdržiavať. V úplnom úvode je kamera trochu rozlietaná a tak mala moja polovička obavy, či tak ubehaný film bude po celý čas. Zaujímavo graficky filmári vyriešili vyjadrenie cestovania z miesta A do miesta B, pričom každému divákovi je hneď jasné „odkiaľ kam“. Na celom filme nepôsobilo negatívne azda nič. Strih aj kamera fungovali plynulo a v tomto prípade som si prišiel do kina naozaj skôr oddýchnuť po ťažkom dni, pričom ma okrem telefonujúcej diváčky nemohlo nahnevať absolútne nič.

Pri milovníkov komédií s Johnym Deppom povinnosť. Najmä pokiaľ porovnávate jednotlivé jeho výkony v rôznych postavách. Aj v tomto prípade je excelentný. Poteší aj starý dobrý Jeff Goldblum v úlohe pracháča z Los Angeles, ktorý sa prekvapivo v celom filme objaví len krátko. Film v podstate nikoho neurazí a vzhľadom na žáner je nutné chápať aj strižňou skracovaný dej, kde by vznikalo zbytočné zdržanie za riešenie docielenia filmu, ktorý má svoje tempo, ktoré sa nezasekáva.

Režisérom filmu je David Koepp, ktorý má ako scenárista za sebou známe filmy ako Muži v čiernom 3, Anjeli a démoni, Vojna svetov, Spider-Man alebo Indiana Jones a Kráľovstvo krištáľovej lebky.

V hlavných úlohách:
Johnny Depp (Sweeny Todd, Ospalá diera, Alica v krajine zázrakov, Piráti z Karibiku, atď)
Gwyneth Paltrow (Iron Man I až III, Sedem, Hook)
Ewan McGregor (Star Wars: Episode II, Episode III, Moulin Rouge, Trainspoting)
Olivia Munn (Magic Mike, Iron Man 2)
Jeff Goldblum (Mucha, Jurský Park 2)
Paul Bettany (Da Vinciho kód, Légia, Transcendencia, Priest)