Krb v paneláku? Prečo nie

0
5644

S vývojom doby sa postupne dostáva rad aj na krby. Kto by predsa nechcel mať romantický krb priamo vo svojej obývačke? Krby sú však náročný zásah do stavby domu, s ktorým treba počítať už v projekte. Dôvodom je komín, ktorý musí byť dostatočne vysoký tak, aby bezpečne odvádzal všetky spaliny. Tí, ktorí na krb nemysleli včas, však hlavu na klinec vešať nemusia – existujú ekologické krby, ktoré môžeme použiť takmer úplne všade.

 obr1

Ako funguje biokrb?

Dôvod, prečo biokrb – bez komínový krb – plne nahrádza klasické krby a je ekologický je, že pri horení nevznikajú žiadne spaliny a odpadové látky. Biokrb horí na biopalivo a jediným odpadom pri horení je oxid uhličitý a vodná para. Biokrby sú preto ideálne takmer všade a sú záchranou pre tých, ktorí na krb nemysleli pri stavbe rodinného domu. Mnohí by chceli mať vlastný romantický krb aj priamo v paneláku, kde by bolo zriadenie bežného krbu veľmi nebezpečné. Biokrb je preto ideálne riešenie, ktoré je lacné, šetrí životné prostredie a dáva nám slobodu ohľadom rozhodovania sa. Použitie biokrbov je univerzálne, keďže ho môžeme zavesiť, a nie je potrebný žiaden stavebný zásah. Musíme si však uvedomiť, že biokrb nie je hlavným zdrojom tepla a slúži predovšetkým ako dekorácia do miestnosti. Biokrb horí skutočným ohňom, no v porovnaní s klasickým kozubom mu chýba atmosféra praskajúceho dreva v ohni.

obr2

Výhody biokrbu v paneláku

  • univerzálne použitie kdekoľvek
  • takmer bez zápachu
  • bez dymu
  • rýchle zapnutie a vypnutie
  • sála teplo (no nedá sa porovnať so skutočným krbom)

 

Biokrb a bezpečnosť

Tí, ktorí uprednostňujú ekologické bývanie, určite dajú prednosť aj biokrbu pred klasickým krbom. Treba si však uvedomiť, že aj v biokrbe horí klasický, skutočný oheň, ktorý môže spôsobiť požiar alebo vás popáliť. Biokrby sú však prioritne bezpečnejšie, nakoľko plameň nie je tak horúci ako v bežných krboch a neodletujú z neho žiadne iskry. Takže zapáleného koberca sa obávať nemusíte. Plameň v biokrbe horí z bioalkoholu, nazývaného aj biopalivo. Biopalivo pri horení vôbec nesmrdí a nevytvárajú sa z neho žiadne škodlivé spaliny. Biokrb pre bezpečnosť môžete prikryť sklom, no nesmiete zabudnúť na vetrací otvor, nakoľko aj tento oheň potrebuje pre svoju existenciu kyslík, ktorý spaľuje.

obr3

Biokrby sú modernou a bezpečnejšou náhradou bežných krbov. Mnohí, ktorí majú na to vytvorené podmienky, však naďalej siahajú po bežných krboch, ktorých nezameniteľná atmosféra pukajúceho dreva a špecifickej vône je to, prečo krb doma chcú mať. Tí menej šťastní alebo ekologicky viac založení však siahajú po bio, ekologických krboch, ktoré na udržanie ohňa potrebujú iba biopalivo. Biokrby sú ekologicky stabilné a neprodukujú žiaden škodlivý odpad. Biokrb v paneláku je nezameniteľnou ozdobou a priestor dokonale zútulňuje.

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokVstavané skrine so vstavaným LCD TV? Áno
Ďalší článokObjav nového obrovského „Stonehenge“
Keď som mal 25, dal som výpoveď aby som sám cestoval po svete. Kancelária nikdy nebola pre mňa. Z cestovateľského blogu Bez Mapy som si spravil zamestnanie na plný úväzok a stal sa digitálnym nomádom. Všetko čo potrebujem k práci je môj laptop, WiFi a hlava plná nápadov. Dlhodobo cestujem po svete a svoje zážitky, rady a tipy ako žiť život na vlastnú päsť zdieľam s tebou na tomto blogu. Pridaj sa ku mne a zahoď svoj strach z nepoznaného.