Katalógy rodinných domov, projekty domov a bytov sú dostupné cez internet. Kde hľadať?

0
5986

projekty domov a stavieb

Jeden z najzásadnejších problémov pri plánovaní stavby vlastného domu, či jeho prerábky, je mať projekt. Projektová dokumentácia je dnes žiaľ povinná a vyhnúť sa jej môžu len staré domy, z čias, kedy o nejakom projekte nemohla byť reč. Aj k nim je však otázka času, než zákonodarcovia vymyslia povinnosť vypracovať dodatočnú projektovú dokumentáciu. Projekt domu a katalógy s podrobnými nákresmi a vizualizáciami sú obľúbeným čítaním prevažne žien. S vyššou predstavivosťou majú jasno, čo kde má byť, kde budú dvere, ktorá priečka by sa mohla posunúť a podobne.

Spolu s architektom potom každý môže mierne poupraviť základný nákres, prípadne si nechať dom navrhnúť podľa svojich predstáv. Vrátim sa však k pôvodnej téme projektov a nákresov domov, ktoré patria medzi oddychové čítanie, motivácie, námety na rodinné diskusie, ale pomáhajú snívať nesplnené sny pre tých, čo nemajú na paletu tehál, nieto ešte na celý dom.

Projekty domov aj online
Povedzme, že nemáte po ruke katalóg. Aj v tomto prípade pomôže internet, ktorý sprístupňuje množstvo informatívnych stručných nákresov aj online. Samozrejme ich použitie je nemožné, keďže ide len o ilustračné nákresy. Pre predstavu a rozhodnutie, či ide o naplnenie vašich očakávaní, však aj táto podoba celkom stačí. Správny online náhľad ponúka pohľad na výmeru, počet miestností, orientačnú cenu, nákres rozmiestnenia miestností a vstupov, prípadne 3D model. Pre predstavu aký dom a za koľko to určite stačí.

Rodinné domy:

 • http://www.eurolineslovakia.sk – Stránky ponúkajú celkovo 4 ceny. Cenu projektovej dokumentácie pre realizáciu, cenu projektu pre stavebné povolenie, rozpočtové náklady pri výstavbe bez DPH a rozpočet ceny stavebného materiálu. Ku každému popisu sú parametre, rozmery a fotogaléria
 • http://www.erlis.sk – Erlis ponúka 7 typových radov a následne podrobnejšie rozdelenie. Domy sú vyobrazené v prehľadnej kategórií, s nákresmi, aj vyobrazením modelu. Ceny sú v piatich rôznych číslach. Najskôr orientačná cena na kľúč, orientačná cena materiálu, cena projektu, záloha na projekt a cena bez suterénu – pokiaľ to daný projekt umožňuje. (zdroj foto v článku)
 • http://projektyrd.zoznam.sk – Projekty na portáli Zoznam.sk sú prehľadom s fotografiami, výmerou aj informáciami o cene. Ide o agregátor, ktorý v sebe zahŕňa množstvo projektov viacerých štúdií.
 • http://www.katalogprojektov.sk – Ďalší portál, ktorý plní úlohu agregátora rôznych návrhov pod jednou strechou. Vyhľadávať je možné podľa zadaných kritérií. Vo výsledkoch sa nám nezobrazujú obrázky, čo je mínusom, no po kliknutí sa dostávate k všetkému podstatnému. Pri niektorých projektoch chýbajú fotografie. Nechýbajú však aspoň informácie o cenách, výmere, miestnostiach a autorovi projektu.
 • http://www.projektydomov.eu – Stránky umožňujú výber podľa vopred nastavených kritérií. Na titulnej stránke prekvapil výber čisto len garáží, no ide o najnovšie projekty. V hornom menu si už každý nájde aj projekty domov. Stránky uvádzajú cenu pri výstavbe na kľúč, rozpočet na materiál stavby, cenu realizačného projektu, prípadne aj cenu projektu na stavebné povolenie.
 • http://prodom.sk – online katalóg domov je na týchto stránkach cez hlavnú doménu pripravený v podobe listovateľných strán. Z počiatku viac reklamy no na ďalších stranách sa stretnete s nákresmi a modelmi stavieb. Najlepší prístup k modelom a cenám je cez kliknutie priamo do katalógu. Uvedená je cena projektu, stavby na kľúč a aj výpočet materiálu. Obrázky je možné približovať.
 • http://www.archon.sk – stránky projektovej kancelárie Archon, ktorej obsah využívajú niektoré agregátory, už uvedené vyššie. Cena projektu je doplnená o rôzne údaje, zároveň je možné na stránke možné porovnávať jednotlivé návrhy a vybrať si na základe vlastností. Porovnanie návrhov / projektov domov medzi sebou je určité plus.
 • http://www.domnamieru.sk – stránky ponúkajú naozaj slušný výber domov a projektov. Stránky ponúkajú náhľad na vizualizácie domov, náhľad na pôdorys stavieb domov s možnosťou zväčšenia. Drobnou chybičkou je, že po kliknutí na konkrétny projekt sa stráca zobrazenie ceny za celý projekt. Cena sa zobrazí opäť v časti technických informácií, kde sa však dozviete predpokladanú cenu nákladov na stavbu.
 • http://www.promiprojekt.sk – stránky ponúkajú na ľavo flash listovateľný katalóg. Jeho načítavanie je trochu pomalé a nezobrazuje výzvu k čakaniu, no tých pár sekúnd bieleho prázdna sa oplatí. Flash katalóg, torý sa zobrazí, je možné ovládať pomocou šípok na klávesnici. Nedá sa ovládaš myšou, ktorou je možné len približovanie a oddiaľ ovanie.
 • http://www.ardprojekt.sk – Jednoduché stránky spoločnosti ARD Projekt prinášajú niekoľko návrhov. Cez frame vyriešené zobrazovanie umožňuje preklik medzi pôdorysmy domov, vizualizáciou, informáciami a objednávkou. Obrázky sa neobmedzujú len na dva, tri, či pokiaľ vyjde priestor na webe. Pôdorys domov je možné zväčšiť a stiahnuť v PDF. V informáciách návštevník nájde výmeru, cenu projektu, cenu hrubej stavby aj cenu celkových nákladov na stavbu.
 • http://www.novedomy.sk – Stránky dizajnovo staršie prezentujú zoznam projektov pod sebou. Vybrať sa dá konkrétna cena a typ stavby. Kliknutím na fotografiu sa otvára len väčší náhľad a podrobné informácie získate po kliknutí na „viac informácií“, kde sa nachádzajú výmery, ceny projektu.
 • http://www.aphaus.sk – stránky ateliéru Aphaus na ktorých je možné nájsť slušné spracovanie ponuky, vlastných návrhov s podrobnosťami a zároveň aj s cenami. Ide o moderné domy, nechýbajú informácie o financovaní, čísla a nákresy.
 • http://www.drevoastavby.cz – České stránky zamerané na drevodomy a drevostavby. Ponúkajú všetky potrebné informácie o vlastnostiach stavby. Nachádza sa stručný popis a zoznam domov pod sebou. Sú tu celkom tri ceny. Jedna je cena hrubej stavby, cena stavby na kľúč a ako tretia je cena výpočtu za jeden meter štvorcový podlahovej plochy domu.

Pozor na autorské práva na samotnej stavbe
Pri projektovaných domoch vytvorených architektom podľa jeho vlastného návrhu odporúčame poistiť sa pre prípad úprav a zmien farieb fasád, prípadne strechy na stavbe. Nech sa nedostanete do problémov, ako už mnoho Slovákov len preto, že pristavovali garáž, zmenili farbu fasády, typ okien, strechy, prirobili prístrešok a podobne. To všetko je zásah do autorské diela, ktorým dom a vôbec stavba je taktiež. Pri návrhu a plánovaní prípadných dostavieb a prerábok, či úprav vo vlastnej réžií sa preto zaoberajte aj tým, či bude takýto krok z vašej strany braný ako porušenie autorského zákona architektom. Je zvláštny pocit, keď si človek uvedomí, že jeho vlastný dom a jeho majetok je stále dielo niekoho iného a nemôže s ním robiť čokoľvek.