Index kvality bývania prináša pohľad na najlepšie miesta pre život

0
4466

Po roku majú obyvatelia hľadajúci najlepšie lokality na bývanie opäť možnosť oboznámiť sa s mestami, v ktorých sú ideálne podmienky pre život. Nedávno totiž zverejnili rebríček, ktorý na základe indexu kvalitu bývania prináša pohľad na najatraktívnejšie mestá sveta.

Index kvality bývania 2

S tradičným rebríčkom, hodnotiacim najlepšie svetové mestá na život, prichádza spoločnosť Mercer, ktorá verejnosti pripravila aktuálne výsledky. Podobne ako v predošlých rokoch, aj teraz bolo cieľom priniesť prehľad najľudnatejších miest sveta a ich podmienok na bývanie. Hodnotenie sa týkalo až 450 miest z 230 vybraných krajín, čo je pre získanie podrobného prehľadu o najlepších lokalít postačujúca „vzorka.“

Poradie určil aktuálny index kvality bývania

Poradie jednotlivých miest býva zostavené na základe spomínaného indexu kvality bývania, ktorý ovplyvňuje viacero skúmaných kritérií. Každé z nich sa istou mierou podieľa na tvorbe podmienok pre bývanie, čím sa podpisuje pod celkové hodnotenie mesta ako lokality vhodnej na komfortný a bezpečný život. Z bodovania jednotlivých kritérií sa následne vytvorí celkový výsledný index zaraďujúci dané mesto do rebríčka.

 

Bodované kritéria, ktorých hodnotenie zostavilo poradie :

  • bývanie a s tým spojené služby a legislatíva
  • politické, sociálne a ekonomické prostredie
  • životné prostredie a jeho prípadné znečistenie
  • kvalitatívna úroveň školstva a zdravotníctva
  • verejné služby, doprava a možnosti na rekreáciu
  • spotrebný tovar a dostupnosť položiek dennej spotreby

Index kvality bývania 3

Slovenské mestá v rebríčku chýbajú

Pre záujemcov o porovnanie podmienok bývania našich miest s tými zahraničnými nemáme dobré správy. V bohatom zozname hodnotených lokalít sa neocitlo ani jedno slovenské mesto, pričom priestor nedostala ani Bratislava, ktorá v posledných rokoch patrí k dosť úspešným skokanom v oblasti zlepšovania kvality života. Vystačiť si tak musíme s prehľadom poradia svetových miest, ktoré si získali pozornosť spoločnosti Mercer a dostali sa do ich priazne.

 Rebríček miest s najvyšším indexom :

Poradie Mesto Poradie Mesto Poradie Mesto
1. Viedeň 6. Dusseldorf 11. Amsterdam
2. Zürich 7. Frankfurt 12. Wellington
3. Auckland 8. Ženeva 13. Berlín
4. Mníchov 9. Kodaň 14. Bern
5. Vancouver 10. Sydney 15. Toronto, Melbourne

 

Index kvality bývania

Vďaka práci analytikov sme po roku opäť spoznali najlepšie mestá na bývanie, v ktorých sú údajne najlepšie podmienky pre nájomcov aj majiteľov obytných nehnuteľností. V porovnaní s minuloročnými výsledkami nie je prvenstvo Viedne pred Zürichom a Aucklandom žiadnym prekvapením a aktuálne poradie len potvrdzuje, že v týchto lokalitách sa dá už roky bývať bezpečne a komfortne.

Súvisiace články:

Bratislavčania: „Za toto sa hanbíme a nič vám k tomu nepovieme.“