Labky preč! Tieto potraviny môžu ohroziť život vašich domácich miláčikov

0
3246

Nájdu sa v takmer každej domácnosti. A hoci nám môžu chutiť či pre nás dokonca byť zdravé, pre psy a mačky môže ich zjedenie byť osudné. Dajte si pozor, aby sa vaši miláčikovia nedostali k týmto potravinám.

05_macka

Čokoláda, káva a kofeín

Potraviny obsahujúce kakao sú najčastejšou príčinou otravy jedlom u domácich zvierat. Následky požitia čokolády sa líšia v závislosti od veľkosti zvieratka a množstva čokolády. Môžu spôsobiť miernu nevoľnosť, ale aj záchvaty a smrť.

Zložky, ktoré sú pre zvieratá toxické – teobromín a kofeín – sa okrem čokolády vyskytujú aj v bylinkových doplnkoch stravy, kofeínových tabletách, či hnojive z kakaových škrupín.

Symptómy otravy sa objavujú medzi druhou a štvrtou hodinou po požití. Patria medzi ne nepokoj, smäd, únik moču či zvracanie. U psov sa môže objaviť vyššia teplota a tep.  Skorá návšteva veterinára môže všetko zvrátiť, ale neliečená otrava môže mať za následok záchvaty, kómu, a dokonca smrť z dôvodu abnormálneho srdečného rytmu či zlyhania dýchania.

Xylitol

Toto umelé sladidlo nájdete napríklad v žuvačkách bez cukru, v sladkostiach, pečive či prípravkoch pre dentálnu hygienu. U psov spôsobuje vylučovanie inzulínu a s tým spojený nebezpečný pokles hladiny cukru v krvi. Symptómy sa väčšinou objavujú po pol hodine až hodine, ale niekedy aj po 12-tich hodinách. Patrí medzi ne zvracanie, letargia, neschopnosť koordinácie pohybov, padanie a záchvaty.

Cibuľa, pažítka, cesnak a pór

Tieto potraviny obsahujú organické sulfidy, ktoré sa žuvaním rozkladajú a u zvierat môžu mať za následok rozkladanie červených krviniek. Zmeny v krvi môžu nastať už pri požití 5 gramov cibule na kilogram hmotnosti u mačiek a 15 až 30 gramov na kilogram hmotnosti u psov. Potraviny z tejto skupiny sú pre zvieratá nebezpečné aj po tepelnej úprave.

Symptómy sa môžu prejaviť aj s oneskorením niekoľkých dní. Patrí medzi ne zvracanie, hnačka, bolesti brucha a nechutenstvo. Zviera tiež môže byť slabé, mať zrýchlené dýchanie a tep, bledé sliznice a červenkastý či hnedý moč.

Alkohol

Etanol nájdeme nielen v alkoholických nápojoch, ale aj v zhnitých jablkách, v trnkách, surovom kysnutom ceste, farbách a lakoch, liekoch, parfumoch, či ústnej vode. Po požití alkoholu zvieraťom sa jeho účinky prejavia do hodiny. Symptómy otravy zahŕňajú skľúčenosť, neriadené pohyby, letargiu, útlm a vysokú teplotu. Zvieratá môžu upadnúť do kómy a ich dych sa môže nebezpečne spomaliť. Väčšina zvieratiek sa z otravy dostane, ak včas vyhľadáte veterinára.

Hrozno a sušené produkty z hrozna

Spôsobujú zlyhanie obličiek, a to v surovom aj tepelne upravenom stave. Medzi symptómy patrí zvracanie, hnačka, nechutenstvo, letargia a bolesti brucha prejavujúce sa do 24 hodín po požití.

05_Pes

Chmeľ

Chmeľ sa na zoznam častých otráv dostal najmä pre rozmach domáceho varenia piva. Obsahuje živice, esenciálne oleje a taníny, ktoré môžu u zvierat vyvolať horúčku. Medzi ďalšie príznaky otravy patrí úzkosť, zrýchlený tep, dychčanie, zvracanie, bolesti brucha a záchvaty niekoľko hodín po požití. Nebezpečenstvo úmrtia však trvá, aj keď sa nám u zvieraťa podarí zraziť horúčku.

Makadamové oriešky

Zdravé pre ľudí, jedovaté pre psy. Nebezpečné je už množstvo 0,7 gramu na kilogram hmotnosti zvieraťa. Symptómy otravy sa objavujú do 12 hodín a patrí medzi ne slabosť (najmä zadných končatín), zvracanie, strata kontroly nad pohybom, triaška, horúčka, bolesti brucha, stuhnutosť a bledé sliznice. Zatiaľ sa nevie o žiadnom úmrtí psa z dôvodu požitia makadamových orieškov, ale za posledných 5 rokov len v austrálskom Queenslande nahlásili až 80 prípadov otravy. Zviera by sa malo zotaviť po poskytnutí základnej veterinárnej starostlivosti.

Zdroj: livescience.com