Návod: Vyrobte si zo žihľavy vlastný, domáci a ekologický BIO postrek na vošky

1
19417

Poznáme to všetci. Tešíme sa z našich izbových rastlín či zeleniny v biozáhrade a zrazu vidíme na listoch škodcov. Môže ísť o vošky či iných škodcov a my nevieme, ako sa ich zbaviť tak, aby sme zbytočne rastlinu či pôdu nezaťažovali nebezpečnými postrekmi a chemikáliami. Čo tak vytvoriť si ekologický postrek na škodcov a úplne zadarmo? Stačí sa obzrieť po záhrade a nájsť tú, ktorú mnohí nemajú v láske – žihľavu.

Postrek zo žihľavy

Žihľava ako ekologický postrek na škodcov

V minulosti, keď nebolo používanie pesticídov tak rozšírené, naše staré mamy používali rôzne ekologické a bio postreky, aby si ochránili svoju vzácnu úrodu zeleniny či nádherné georgíny. Nevýhodou ekologických postrekov (postrek zo žihľavy) je to, že nepôsobia okamžite a treba ich aplikáciu viackrát opakovať, kým sa zbavíme všetkých nežiaducich škodcov, najmä vošiek. Ich veľkou a nespornou výhodou však je, že sú ekologické, nezaťažujú životné prostredie a, hlavne, sú účinné. Ich výroba a príprava nestojí v mnohých prípadoch vôbec nič na rozdiel od drahých postrekov, ktoré sú dostupné v záhradných centrách. Tieto postreky sú mnohokrát len zmesou chemikálií, ktoré zabijú všetko, čo im príde do cesty. Nedávno verejnosťou otriasol fakt, že jeden z našich národných parkov začali postrekovať látkou spôsobujúcou rakovinu.

postrek zo žihľavy

Ekologický postrek na škodcov zo žihľavy je preto dokonalou náhradou chemických postrekov z predajní. Jeho výroba vás nič nestojí a škodcov sa zbavíte za niekoľko dní po pár aplikáciách.

Ako vyrobiť domáci postrek zo žihľavy

Najväčším problémom je nevedomosť ľudí o tom, že žihľava má takéto zázračné účinky. Okrem liečivých účinkov ju môžeme použiť aj ako domáci postrek na škodcov a najmä ako ekologický! Postup výroby tohto ekologického biopostreku je pritom úplne jednoduchý a zaberie vám len pár minút. Všetko, čo potrebujete, je dostatočné množstvo žihľavy, záhradné rukavice na jej odtrhnutie, veľké vedro, vodu a tienisté miesto.

  1. Natrhajte si čo najviac žihľavy, ako je to len možné. Čím bude postrek viac koncentrovaný, tým bude účinnejší.

  2. Nazbieranú žihľavu natrhajte na menšie kúsky a vložte do vedra, ktoré zalejete vodou. Použite aspoň desať litrov vody, v závislosti na množstve nazbieranej žihľavy. Postrek budete opakovať viackrát, preto je dobré si ho hneď na začiatok vyrobiť čo najviac.

  3. Vedro s vodou a kusmi žihľavy odložte na tienisté miesto tak, aby doň vôbec nesvietilo slnko. Mohol by začať proces kvasenia, a tým by bol žihľavový postrek znehodnotený. Nechajte rastlinu lúhovať 24 hodín a potom ju použite ako postrek. Postrek opakujte každý deň až dokým škodca úplne nezmizne.

postrek zo žihľavy
postrek zo žihľavy

V dnešnej dobe sa ľudia začínajú zaoberať životným prostredím a jeho ochranou stále viac a viac. Každý si už dáva pozor, čo konzumuje, vyhýba sa chemikáliám, ako je to len možné, a stráži si zdravie. Tento trend sa preniesol aj do záhradníctva a aj v rámci šetrenia peňazí začínajú majitelia záhrad stále viac používať staré metódy, ktoré sú účinné a nestoja veľa peňazí. Jedným z nich je domáci žihľavový biopostrek.

Comments are closed.