Marec je tu a sezóna začína! Čo robiť v záhrade?

0
6512

Na tento moment čakajú všetci záhradkári celú zimu. Marec je prvým znakom, že jar konečne prichádza a dlhé, studené dni v záhrade končia. Predlžovanie dní, vyššie čísla na teplomeri a pozitívna energia všade navôkol napovedá, že zo zeme čoskoro vykuknú prvé kvety a rozvoňajú našu spanilú záhradu. Marec je aj mesiacom prác v záhrade. Väčšina z s radosťou opráši svoje hrable, rýle či lopaty a hor sa do záhrady! Postupovať treba však systematicky a nič neunáhliť. Na niektoré veci ešte počkáme, iné mali byť hotové už včera. Čo robiť v záhrade v marci?

Záhrada v marci

Zo záhrady odstráňte neporiadok, no pozor na mrazy!

Odpratávanie neporiadku v záhrade patrí po zime k tým úplne samozrejmým úkonom, no treba si dať pozor na to, čo odpratávate. Marec je stále mesiacom, v ktorom nás môžu a určite prekvapia mrazy. Či už iba prízemné, ochladenie treba viac ako očakávať. Nezabúdajte na to, že máte v zemi rastliny, ktorým by mohol mráz uškodiť. Z toho dôvodu vyčistite len miesta, kde ste si istí, že nerastú žiadne rastliny, ktorým by mohol mráz uškodiť. Avšak naopak, tam kde máte narcisy či snežienky môžete napadané lístie a neporiadok odpratať okamžite. Tieto jarné cibuľoviny sa už nemôžu dočkať na to, ako plnou silou vyrazia zo zeme! Dôležité je odhrabať lístie z trávnika aby vám tráva počas jarných dažďov nezačala hniť. Zima je vo všeobecnosti náročné obdobie pre trávnik, preto by ste ho mali čím skôr zregenerovať.

marec v zahrade marec v zahrade2 marec v zahrade3

Prevzdušňovanie trávnika je ako omladzovacia kúra záhrady

Ako sme spomínali, trávnik je po dlhej a studenej zime často veľmi znehodnotený. Prevzdušnenie mu určite pomôže. Poznáme dva typy prevzdušnenia trávnika – vertikutáciu a aerofikáciu. Vertikutácia trávnika je však oveľa zaužívanejšia, nakoľko vyberie z porastu odumreté časti a vytvorí priestor pre rast novej, sviežej trávy. Na aerofikáciu pristupujeme v tedy, keď je trávnik veľmi znehodnotený až priam udusený samým sebou. Pomocou aerofikátora trávnik rozrežeme a odstránime značnú časť starej masy. Tento druhý spôsob je oveľa radikálnejší a používa sa pri veľmi starých trávnikoch, ktoré úž nerastú. Problém trávnikov je v tom, že sa prerastajú a po niekoľkých rokoch sa začnú dusiť – vtedy prestanú rásť. Jar je ideálnym časom na toto omladenie.

Presvetlite kry a dreviny, odvďačia sa vám bujným rastom

Ďalším z prác v záhrade je aj presvetľovací rez. Nejde o nič náročné, všetky dreviny a kry musíme z času na čas presvetliť aby svetlo prúdilo aj do koruny. Obzvlášť po zime odstraňujeme staré konáre, časti drevín, ktoré znehodnotil mráz (umrznuté časti) a taktiež polámané časti. Váha snehu poškodzuje všetky kry a dreviny a práve tieto poškodené časti môžeme práve v marci odstrániť jednoduchým rezom, ktorý nevyžaduje odborné skúsenosti.