Aktuálne tredny v bývaní: Stále ideme do menšieho, no otvorenejšieho priestoru

0
4973

pekna-obyvacka

Bývanie sa mení. Sociálne podmienky sa menia a to, čo bolo moderné pred 15 rokmi už dnes vôbec neplatí. Rodiny sú menšie, mladí skôr odchádzajú z domovu, ženy majú deti neskôr a obľúbený sa stáva aj feminizmus. Ženy nepotrebujú mužov, sú samostatné a mladým nevadí za prácou cestovať na opačnú stranu zeme. Možno sa vám zdá, že žiadne z týchto faktorov vôbec neovplyvňujú trendy a vývoj výstavby bytov a rodinných domov. Opak je však pravdou. Tak, ako vyzeralo bývanie pred 15 rokmi by sme už dnes nechceli mať. Moderné sú menšie domy a otvorené priestory. Za to naopak, byty chceme väčšie.

Rodinné domy zmenšujeme, no byty máme stále väčšie

Spomeňte si na to, v akom dome býva vaša stará mama. Veľký dom, dve poschodia a veľa malých izieb. Veľká pivnica a taktiež záhrada. Je to úplný opak toho, ako bývame v rodinných domoch teraz. Dnešné domy sú menšie, obyčajne len s jedným poschodím, bez pivnice a s malou záhradou. Je to spôsobené tým, že mladí ľudia sú dnes oveľa viac samostatnejší, než tomu bolo v minulosti. Skorej sa odsťahujú a chcú ísť do vlastného. Nemáme v domoch veľa malých miestností. Dôvodom je to, že už bežná rodina nemá šesť detí, ale len jedno – maximálne dve. V minulosti bolo bežné, že sa stavali viac generačné domy, kde spolu žili často aj tri až štyri generácie. Dnes? Nepredstaviteľné. Kto by chcel bývať s babkou? 🙂

Nemáme taktiež pivnice, nakoľko si potraviny kupujeme a skladujeme v chladničke. Kedysi nebola chladnička samozrejmosťou a pre to sme mali veľké pivnice. Mali sme veľké záhrady a polia, kde sme pestovali zeleninu na zimu. Zemiakov bola plná pivnica a kúrili sme na drevo. Dnes máme plyn a pre to nepotrebujeme tak veľkú pivnicu, nakoľko nepotrebujeme skladovať drevo. Celkom múdre, nie? Bývanie sa mení a odzrkadľuje vyspelosť spoločnosti.

presvetlenie-bytu

Aké sú dnešné trendy?

• Menšie domy s menej miestnosťami
• miestnosti sú prepojené a otvorené
• domy a byty sú viac presvetlené, než tomu bolo v minulosti
• máme malé pivnice, ak vôbec
• záhrada býva často len okrasná
• bývame na tesno so susedmi

Bývanie bude o ďalších desať rokov vyzerať úplne inak, ako je tomu dnes. Predpokladáme ďalšie zmenšovanie, no otváranie priestorov. Veľa ľudí sa však chce vrátiť k tradičnému spôsobu života a preto možno očakávať zväčšenie záhrad a opätovné zavedenie úžitkových záhrad a záhonov, ktoré prakticky vymizli.

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokJeden z najväčších objavených diamantov sa ukrýval v Afrike
Ďalší článokSpoznajte príbeh Nitrianskeho hradu
Keď som mal 25, dal som výpoveď aby som sám cestoval po svete. Kancelária nikdy nebola pre mňa. Z cestovateľského blogu Bez Mapy som si spravil zamestnanie na plný úväzok a stal sa digitálnym nomádom. Všetko čo potrebujem k práci je môj laptop, WiFi a hlava plná nápadov. Dlhodobo cestujem po svete a svoje zážitky, rady a tipy ako žiť život na vlastnú päsť zdieľam s tebou na tomto blogu. Pridaj sa ku mne a zahoď svoj strach z nepoznaného.