Ako vybrať okno? Riešením môžu byť hliníkové okná

0
1064
Zdroj obrázku: Pedal to the Stock / Shutterstock.com

Nielen pri rekonštrukciách bytu či domu premýšľame nad viacerými zmenami. Výmena okien môže byť veľká investícia, ale treba si povedať, že je aj veľmi dôležitá. Aj pri stavbe domu sa pozeráme nielen na dizajn, ale hlavne materiál a životnosť okien. Pred niekoľkými rokmi prišiel obrovský trend v podobe plastových okien. Je tomu tak stále?

Zmena je život

Plastové okná sú v niektorých prípadoch samozrejme naďalej praktické, ale jednoducho v domoch vyzerajú príliš umelo. Ak si chce dať majiteľ domu osadiť drevené okná, príde na to, že nemusia byť dostatočne utesnené alebo kvalitné. No dnes je už možné siahnuť po modernejšom nápade. Drevohliníkové okná dýchajú krásou dreva, hodia sa k drevenému schodisku, jednoduchému drevenému dizajnu chaty, ale aj murovaného domu a na druhej strane zvonku chránia odolným hliníkovým rámom, ktorý nič neprepustí. Ladiť ich môžete aj k podlahe vzhľadom k nespočetnému množstvu možností odtieňov, z ktorých sú rámy vyrábané.

Nemusí tam byť vždy drevo

Ďalším riešením sú taktiež hliníkové okná. Tie našťastie v niektorých prípadoch spĺňajú dokonca nároky nízkoenergetických domov, čo môže neskôr výrazne odľahčiť rodinný rozpočet. Výber z množstva farieb a odtieňov je samozrejmosťou, preto sa netreba obávať len nepekných šedých alebo klasických bielych farieb rámu. Asi najväčšou výhodou týchto okien je ich silný úchyt. Sú veľmi pevné a vďaka tomu môžete mať veľké presklené plochy kdekoľvek v dome. Konštrukcia z iných materiálov nemusí byť dostatočne pevná pre okno na celú stenu. Oproti už zmieneným plastovým oknám si v niektorých prípadoch môžete trochu priplatiť, na druhej strane ide o niekoľkokrát lepšie riešenie. Životnosť je totiž výrazne vyššia a odolnosť proti slnečným lúčom či iným prírodným vplyvom je tiež výborná. Výhodou pre mnohých je pravdepodobne aj to, že nie je nutná žiadna údržba na rozdiel od iných typov okien. Je teda len na vás, ako bude váš domov vyzerať.