7 prekliatych nevýhod panelákového bytu na prízemí

0
12421

Byt a panelákKaždý jeden panelák na Slovensku má už zo svojho titulu niekoľko poschodí. Niekomu vadí výška, iným slabý výhľad. Niekomu výhľad pokazí časom výstavba ďalšieho paneláku aj vo vyšších poschodiach. Hľadať ideálne poschodie je niekedy ťažké. Jedno z najmenej obľúbených poschodí je to celkom na prízemí. Kedysi to až taký problém nebol, no dnes vo veľkých mestách, či dokonca v blízkosti „živelných“ oblastí, je dôvod na obavy a strach. Tu je 7 prekliatych nevýhod bytu na prízemí v paneláku. (foto: sxc.hu)

1. Každý na prízemí je domovník

Akýsi zaužívaný názor je, že kto býva na prízemí, je domovník. V prípade, že zvončeky odhaľujú aj polohu bytov, prípadne je jediný zvonček vyšúchaný najviac, kolportéri s letákmi, novinami, poštárka, údržbári, každý psíčkar so zabudnutým pípakom a kadekto bude zvoniť práve vám. Že niekto parkuje zle pod vašimi oknami a akýsi nervák huláka, vám bude vyzváňať, či ako domovník nepoznáte majiteľa auta a do vašich okien budú cinkať kamienky, keď sa upchá kanál, aby ste rýchlo volali havarijnú službu. Veď ste domovník a ten má na všetkých kontakt. Akosi ľuďom uchádza, že voľby pred rokom spravili z domovníka toho flegmatika z piateho poschodia, ktorý mimochodom vystriedal starého Joža zo sedmičky.

2. Zlodej aj bez námahy

Večer si zavesíte trenírky, ráno nájdete len špagát. Celý vankúš na balkóne nechaný počas noci už tiež môže nájsť celkom novú posteľ a novú hlavu, ktorej bude robiť pohodlie. Zlodej sa do balkónov na prízemí často dostane aj bez veľkej námahy. Na našom okne jeden akčnejší obrezal sieťku na plastovom okne, no pri pokuse cez ventilačku otvoriť vedľajšie okno, zasekol sa šmejd na fakte, že rúčka je na druhom okne z druhej strany. Ešte že tak. Majitelia prízemných bytov strávia denne o niekoľko viac sekúnd výjazdom kontroly rúčky a zatvorenia balkóna, či okien. Zle zatvorený balkón môže byť výbornou príležitosťou pre zlodeja. Viete, aké stopy zanechá páčidlo na zárubni plastových balkónových dverí a na dverách samotných? Pripomínajú roztavený poohýbaný plast, ktorý nie je pekný na pohľad, no ide o minimum dôkazov proti neznámemu páchateľovi. Nuž a keď sa tento tvar rok od roka zväčšuje, zrejme bude náš byt stále lákavý.

3. Vytápanie, rozvody a izolácia

Byty na prízemí sa v niektorých stavbách už stretli so situáciou, kedy to jediné, čo v zúfalosti s upchatým odpadom mohli robiť, je hodiť uterák do záchodovej misy a snažiť sa zastaviť vytekanie jeho obsahu do celého bytu. Nebudeme teraz spresňovať konkrétne prípady, veď sú dôvodom na nervy aj po rokoch. Byty na prízemí sú tiež najčastejšie obeťami vytápania pokazených pračiek, kýblov nepozorných upratovačiek a rozbitých akvárií susedov nad nimi. V tomto prípade však ide o výpočet pravdepodobnosti. Ideálne však nie sú ani byty celkom hore. Zlá izolácia je dôvodom na strach v takom prípade pri každom jednom daždi. Nakoniec nie každý prízemný byt má vyriešenú izoláciu a teplo od spodu. „Prízemák“ pod sebou nemá suseda, ktorý by múri tam dole vyhrieval. Chce to teda dobré riešenie, aby v prízemnom byte nebola zima, alebo šťastie na vykurované priestory a pivnice.

4. Predaj bytu a realitný trh

Pokiaľ bude v predaji byt na prízemí a v rovnakom stave aj byt nad ním, rýchlejšie sa predá práve ten druhý. Čakajte preto, že byt na prízemí môže mať nižšiu cenu. Hoci to niektoré realitné kancelárie popierajú, v prípade ľahšej dostupnosti z vonka je predsa len pomerne riskantné mať byt na prízemí viac ako na 1, či druhom poschodí.

5. Okno na dosah nielen špine a letiacim predmetom

Že je to najbližšie okno z baráku je dôvod, prečo doň hravo vie hodiť ktokoľvek čokoľvek. Začarovaný kruh sa môže objaviť vtedy, keď sa snažíte pri každom počutom „SSSSSSS“ vyletieť a nájsť toho kreténa so sprejom. Za toľko vypenených nervov si nakoniec vyslúžite šupu blata do okna. Pod parapetnou doskou sa vám stopercentne v konkrétny deň objaví prvá nastriekaná čarbanica, nejaké to grafiti a na ulici už budete známy už len ako to okno s tým hnusným čiernym K nastriekaným kedysi okolo Vianoc. Okno je tak na dosah aj všetkým pohľadom ľudí z ulice, či trávnika pri dome. Často vidia aj to, čo si myslíte že nevidia, a počuť aj to, čo si myslíte, že počuť nemôžu. Sem môžeme pripočítať aj fakt, že čakať pokoj a ticho pred oknom nemôžete. Byt na rozdiel od domov nemôže mať často skutočnú záhradu a oplotenie. Nech sa deje na ulici čokoľvek, všetky ruchy sú cez otvorené okno aj u vás.

6. Pred dverami najväčší ruch

Byt na prízemí má na chodbe pred dverami vždy násobok hluku podľa počtu poschodí, najmä ak nemáte výťah. Okolo vašich dverí totiž prechádza každý jeden obyvateľ konkrétneho vchodu. Mať doma štekavého blázna, ktorý reaguje na ruch pri dverách je teda dôvod na nervydrásajúce situácie s minútovou pravidelnosťou. Zadovážte si buldoga, ktorý pre svoju povahu bude mať ľudí za dverami v paži a nebude sa unúvať k dverám vyraziť. Alebo skúste rybičky.

7. Susedia vás poznajú viac, než si myslíte

Nebuďte prekvapení, keď susedia budú vedieť, že ste si kúpili novú chladničku, oslavujete narodeniny, kúpili ste si nový televízor, pozeráte neprístupné filmy, robíte domácu tlačenku, alebo ste maľovali detskú na modro. Interiér niektorých vašich miestností od farby, nábytku, či vybavenia vrátane oblečenia a času prezliekania šiat, je niekedy susedom oveľa viac známejší ako vám, čo v byte žijete.

8. Požiar vďaka susedom fajčiarom (vaše doplnenie)

Pani Daša nám neskôr (18. august) doplnila aj zaujímavú ôsmu nevýhodu. Obavy zo špakov od susedov, ktoré môžu kedykoľvek vytvoriť požiar. Trefná nevýhoda najmä pokiaľ sa príčina požiaru vôbec nemusí objasniť a majiteľ bytu prichádza o zariadenie balkónu, či vôbec o celý byt vďaka otvorenému oknu na izbe. Nakoniec drzí a nezodpovední fajčiari majú toho na svedomí oveľa viac než byty.

Nie je to až také zlé
Nuž, ale aby sme celkom neznižovali ceny nehnuteľností, je dobré si aspoň stručne pripomenúť niekoľko výhod, ktoré si určite otestovalo mnoho obyvateľov najnižších obyvateľov:

  • dá sa vypariť nenápadne z domu
  • keď vypadnete z okna, následky sú menej bolestivé
  • keď vám niečo vypadne, zväčša to aj nájdete nepoškodené
  • nemáte to ďaleko von v prípade požiaru
  • máte jednoduchšie sťahovanie
  • menej sa nachodíte
  • byt ideálny pre menej mobilných ľudí
  • máte lepší dosah v prípade klebetenia z okna s inými na ulici / podávanie vecí
  • váš kocúr sa pri záletoch nezabije
  • taktiež ponúka akčnejší život pre nervákov