3 Tipy ako zastaviť žltnutie trávnika

0
4405

travnik

Prečo mi žltne trávnik?

Obyčajne si môže každý myslieť, že trávnik žltne pre nedostatok vlahy a sucho. To však nemusí byť vždy pravda, práve naopak, píše predajprenajom.sk. Najčastejším problémom žltnutia trávnika je prebytok vody v pôde a sústavné zamokrenie koreňov trávy. Odborníci odporúčajú spraviť rozbor pôdy, ktorý častokrát odhalí, prečo trávnik žltne, ak nie je žltnutie spôsobené prílišnou vlhkosťou v pôde. Väčšina trávnikov znáša kyslé pôdy, no problémom môžu byť aj veľmi vápenatá pôda, alebo nahromadený stavebný odpad zakopaný pod zemou. Pri dokončení stavebných prác okolo domu sa stavebný odpad zvykne zahrabať na záhrade do zeme, čo sa môže zdať ako múdre riešenie na odpratanie odpadu. Stavebný odpad však môže v danom mieste meniť vlastnosti pôdy, prípadne pôsobiť ako drenáž, a na týchto miestach môže váš trávnik žltnúť.

1.Prevzdušňovanie a prerezávanie trávnika

Prevzdušňovanie, odborne nazývané aerofikácia, a prerezávanie, nazývané vertikutácia, sú odborné spôsoby, ako zachrániť trávnik. Trávniky sa obvykle prevzdušňujú na jar a laické oko by mohlo pokladať túto formu starostlivosti o trávnik ako jeho ničenie. Vskutku trávnik po prerezaní alebo prevzdušnení vyzerá zničený, no presne to je podnet na jeho nový rast. Ako trávnik rastie a starne, neustále sa zahusťuje a navzájom prerastá, až kým nevytvorí doslova koberec, cez ktorý sotva prestrčíte nôž. Takéto sústavné zahusťovanie trávnika je v poriadku do určitej miery, pokým sa trávnik nezačne doslova dusiť, čo môže spôsobiť žltnutie a jeho úhyn. Prerezávanie používame na menej poškodený trávnik, prevzdušňovanie na trávnik viac až veľmi prerastený. Princíp prevzdušňovania spočíva vo vyberaní kusov trávnika spolu so zeminou pomocou stroja (cca 1 – 2 cm). Prerezávanie sa tiež vykonáva špeciálnym prerezávačom a v trávniku vytvorí, prereže dlhé pásy. Oba princípy sú efektívne a podnecujú trávnik k novému rastu.

2.Hnojenie trávnika

Hnojenie trávnika patrí medzi základné postupy pri jeho udržiavaní. Žltnutie trávnika môže byť spôsobené aj nedostatkom živín v pôde, čo sa prejaví najmä vtedy, keď je trávnik starší. Trh je presýtený hnojivami na trávnik v rôznych cenových kategóriách a na to, aby ste si vybrali správne, držte sa nasledujúcej zásady. Trávnik má vysoké nároky na dusík, a preto volíme dusičité hnojivá a liadok vápenatý. Trávnik by sme mali hnojiť priebežne počas roka. S hnojivom to však nesmieme preháňať, nakoľko príliš prehnojený trávnik môže rásť nevídane rýchlo a bolo by potrebné ho kosiť viackrát do týždňa.

Pokračovanie článku nájdete tu.