Slovensku zatiaľ realitná bublina nehrozí

0
3624

realitná bublina 2

Striedanie období rastu a poklesu sú typické pre každý realitný trh a v dlhodobom časovom horizonte sa takýchto zmien vo vývoji udeje hneď niekoľko. V niektorých prípadoch však ide o extrémy, pričom najprv nastane rekordný rast nafukujúci bublinu, ktorá po čase praskne a príde pád. To však nášmu realitnému trhu zatiaľ nehrozí a pokojné tempo rastu neprináša nejaké väčšie riziká.   

Aj v súčasnosti sa nájde niekoľko krajín, kde tyká časovaná bomba a odborníci varujú pred nečakaným prasknutím bubliny. Tempo ich zdražovania sa totiž dostalo na rekordnú úroveň, ktorá rozhýbala trhy natoľko, že sa začali rýchlo prehrievať. Z tohto pohľadu je eufória okolo rekordného oživovania len dočasná a dané krajiny môžu čeliť problémom. Zdá sa, že mierny a prirodzený rast príznačný aj pre Slovensko je oveľa lepším variantom vývoja. Na Slovensku sa totiž tešíme postupnému oživovaniu bez obáv z prasknutia bubliny a následného pádu.

 

Realitný trh sa ustálil a rastie

Po ťažších pokrízových rokoch sa slovenský trh dostáva späť do dobrej kondície a už zopár mesiacov ukazuje svoju silu. Dávnejšie predpovede analytikov o postupnom raste sa naplnili a štatistiky potvrdzujú zdražovanie nehnuteľností. To prebieha úplne prirodzeným tempom bez nejakých väčších výkyvov, čo trhu dodáva potrebnú stabilitu. Na tú sa spoliehajú najmä investori, ktorí môžu postupne zvyšovať investície bez toho, aby zapríčinili prehrievanie trhu.

 realitná bublina 1

Ceny nehnuteľností sa vyhýbajú vonkajším vplyvom  

Pod vznik realitnej bubliny sa podpisuje vždy niekoľko faktorov vyplývajúcich z vonkajších udalostí v ekonomike. Dianie okolo hypoték, monetárna politika, stavebná produkcia alebo zamestnanosť dokážu ovplyvňovať hodnotu nehnuteľností, avšak na Slovensku sa horúce novinky z týchto oblastí cien takmer vôbec nedotkli. Aj to je ďalším signálom, prečo sa zatiaľ nafukovania bubliny báť nemusíme a prehrievanie trhu nebude v najbližšej dobe aktuálne.

 

Rast cien realít prináša isté riziká

Kým optimisti si varovné signály na trhu absolútne nevšímajú, pesimisti zas predpovedajú nafukovanie bubliny aj tam, kde sa reálne nič také nedeje. Pravdu nájdeme niekde uprostred, pretože s rýchlejším rastom cien vznikajú isté riziká, no tie zatiaľ nie sú hrozbou. Pokiaľ sa ceny nezvyšujú dvojcifernými číslami a zdražovanie nebrzdí záujem o kúpu, potom je na nafukovanie bubliny priskoro a účastníci trhu môžu ostať naďalej pokojní.

realitná bublina 3

Otáznik prinášajú byty v Bratislave

Pokiaľ chceme predsa len nájsť lokalitu, kde sa o vzniku realitnej bubliny dá reálne hovoriť, potom musíme zájsť do Bratislavy. V hlavnom meste je totiž dopyt po bytoch podstatne vyšší ako ponuka napriek extrémnemu tempu realizácie novostavieb. S tým súvisí aj zdražovanie, ktoré dvíha ceny bytov rýchlejšie ako sa pri stabilnom tempe rastu očakáva. To síce môžeme vnímať ako náznaky realitnej bubliny, no rast by musel výrazne zrýchľovať, aby boli obavy na výbuch trhu opodstatnené.

 

Krajiny, ktorým hrozí prasknutie realitnej bubliny pribúdajú aj v EÚ. Ich rast nabral vysoké obrátky a situácia sa začala javiť ako riziková, čo môže prejsť k nepríjemným turbulenciám. Slovensko zatiaľ do tohto zoznamu rizikových štátov nepatrí a keďže ceny realít s výnimkou Bratislavy zdražujú pokojným tempom, v nadchádzajúcich mesiacoch by problémy ani nemali nastať.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ