Chôdza po schodoch omladzuje mozog!

0
3052

chodza po schodoch

Keď začnete uprednostňovať schody pred výťahom, bude to mať viac priaznivých účinkov, než si myslíte.

Chôdza po schodoch (samozrejme, okrem vzdelávania sa) udržuje mozog dlhšie mladý. Kanadská štúdia skúmala vzťah medzi počtom schodísk, ktoré osoba denne prekoná, rokmi absolvovaného štúdia a vekom mozgu tejto osoby. Vedci vyšetrili mozog 331 zdravých dospelých ľudí vo veku 19 až 79 rokov a dospeli k zaujímavým (a potešujúcim) výsledkom.

Medzi vzdelaním a vekom mozgu existuje jasná závislosť – každý rok formálneho štúdia znižuje vek mozgu o 0,95 roka. Aj chôdza po schodoch však dokáže mozog omladiť – závisí to od toho, koľko poschodí denne prekonávame. Je teda rozdiel v tom, či každý deň vyjdete po schodoch na piate alebo na druhé poschodie. Každé schodisko medzi dvomi poschodiami (denne!) omladí mozog o 0,58 roku (ročne). Štyri schodiská denne teda omladia mozog o viac než 2 roky.

Jason Steffner, vedec z Concordia University v Montreale v Kanade, na ktorej výskum prebiehal, vysvetľuje: „Táto štúdia ukázala, že vzdelanie a fyzická aktivita majú vplyv na rozdiel medzi naším biologickým a skutočným vekom. Záver pre nás je teda ten, že môžeme aktívne urobiť niečo pre to, aby náš mozog zostal mladý.“

chodza po schodoch

Vedci skúmali mozog účastníkov štúdie pomocou neinvazívneho vyšetrenia MR (magnetické rezonancia). Zisťovali podiel sivej hmoty v mozgu, keďže jej úbytok je viditeľným prejavom starnutia. Osoby, ktoré boli fyzicky aktívnejšie (vyšli denne na vyššie poschodia) a vzdelanejšie (absolvovali viac rokov štúdia), mali vyšší podiel sivej hmoty mozgovej.

Chôdzu po schodoch zvolili vedci preto, lebo je to „cvičenie“, ktoré absolvuje aj väčšina starších ľudí aspoň raz denne (na rozdiel od cross-fitu). Navyše to dokazuje, že aj taká jednoduchá a časovo nenáročná vec, ako chôdza po schodoch, môže zlepšiť naše fyzické, ale aj duševné a mentálne zdravie!

Zdroj: independent.co.uk