Denník nevesty prvá časť: Kedy začať s prípravami

0
2302

nevesty 1

Povedali ste mu svoje áno, na prste sa vyníma krásny prsteň, ale vám v hlave bliká kontrolka: „Ako to všetko stihnem?!?!?“ Najlepšie je, samozrejme, začať s prípravami hneď po zásnubách, ideálne rok pred tým, než plánujete váš veľký deň. Najmä vtedy, ak uvažujete o letných mesiacoch. Vtedy je svadobná sezóna v plnom prúde a sobotných termínov nie je veľa. Ale nevešajte hlavu, pri troche snahy a efektívnom plánovaní sa nezabudnuteľná svadba dá pripraviť aj za pár mesiacov. Ale za tie stresy to rozhodne nestojí.

  1. Miesto

Úplne prvý bod vášho plánovania. Uvažujete o reštaurácii? Luxusnom hoteli? Kolibe či party v stane? Pozdáva sa vám azda skôr aktuálny trend svadby v stodole na záhrade? Možností je veľa, je len na vás, čo je vám a partnerovi blízke. Ak však dávate prednosť niečomu tradičnému, napríklad hotelu či reštaurácii, dajte si záležať na tom, aby ste manažéra kontaktovali čím skôr a dohodli si termín. Predtým si však spravte prieskum ponuky. Nebojte sa osloviť všetky dostupné podniky, možno budete prekvapené aj z tých, o ktorých by ste to vôbec nepovedali. Dokonca nemusí byť pravidlom ani to, že luxusný hotel musí byť zákonite aj najdrahší. Najmä pri veľkých hoteloch, ktoré hostia rôzne kongresy arobia eventy, sú ceny priaznivejšie. Stáva sa, že keď hneď poviete, že ide o svadbu a máte limitovaný rozpočet, manažér bude veľmi zhovievavý a pokúsi sa vám vyjsť v ústrety, keďže hotel má hlavný profit z veľkých komerčných akcií. Ak uvažujete o party v stane, čím skôr si zabezpečte vhodné rovné miesto v blízkosti sociálnych zariadení, kde sa stan postaví.

nevesty 2

  1. Šaty, kozmetička, kaderníčka, manikérka

Toto sú snáď tie najpríjemnejšie predsvadobné chvíle. Ideálne je začať rozmýšľať o šatách 8 mesiacov pred svadbou, prípadne skôr. Tak máte zaručený široký výber na váš termín. Predtým, ako pôjdete do svadobného salóna alebo ku krajčírke, si nájdite na internete šaty, ktoré sa vám páčia. Keď ich hneď pri výbere ukážete buď personálu v salóne, alebo krajčírke, zjednoduší to celý proces. Je však pravdepodobnosť, že vám v salóne poradia ešte niečo lepšie, čo vašu krásu zvýrazní oveľa viac, ako by ste čakali. Mnohé budúce nevesty si dnes kupujú šaty z online obchodov. Samozrejme, môže to byť risk. Šaty sa nemusia zhodovať s tými na fotke, alebo vám nemusia sedieť. Je to na vás. Rovnako, ak uvažujete o nejakej mimoriadne vyťaženej kozmetičke, kaderníčke či manikérke, termín si dohodnite čím skôr. Odporúča sa navštíviť kaderníčku polroka pred svadbou. Zhodnotí stav vašich vlasov, odporučí starostlivosť a prípadne začne s postupným farbením či zosvetľovaním. Ak plánujete nejaký experiment, nechajte si naň dosť času, aby vaše vlasy stihli prípadne dorásť. Takisto si dohodnite u kozmetičky a kaderníčky skúšku účesu a líčenia. Zistíte, či maľuje podľa vášho vkusu, ako dlho účes drží a či sa vám maskara nerozmazala po dvoch hodinách. Ak prvý pokus nevyjde, nevadí. Máte ešte dosť času vyskúšať viacero kaderníctiev či kozmetických salónov.

nevesty 3

  1. DJ, fotograf, kameraman, kvety, koláče, svadobná agentúra

Neraz sa stalo, že zlý výber DJ-a prekazil dokonalý zážitok zo svadby. Preto si vždy dajte záležať na tom, koho oslovíte, hoci by to mala byť vyššia investícia. Možno si nik nebude pamätať to, že vaše nechty dokonale neladili s farbou obrúskov, ale zábavu a atmosféru si bude pamätať každý. Neváhajte sa poradiť so známymi a čím skôr si skvelého DJ-a zarezervujte! Keďže vo väčšine prípadov nevesty začínajú s prípravou svadby 6 mesiacov pred termínom, vy začnite skôr. Tak si môžete byť istá, že to najlepšie vám nikto „nevyfúkne“. To isté platí o fotografovi, kameramanovi a svadobnej agentúre. Ak uvažujete o veľkolepej kvetovej výzdobe, upovedomte o tom kvetinárstvo, z ktorého budete kvety objednávať, aby vedeli, že sa majú pripraviť na väčší počet kvetov. Ak však potrebujete len svadobnú kyticu a kvety pre družičky, do kvetinárstva stačí zájsť 2 týždne pred a urobiť objednávku. Potom už len stačí ráno v svadobný deň po ne niekoho poslať. Koláče na stoly a na tradičné výslužky je tiež najlepšie objednať minimálne 7 mesiacov pred svadbou. Nechcete predsa, aby na váš termín mali ďalších 5 objednávok a tú vašu museli zrušiť…

 

Nech máte času koľkokoľvek veľa, alebo málo, hlavné je, aby ste boli maximálne efektívna a zorganizovaná. Na internete môžete nájsť skvelé rady a tipy, tabuľky, kde si môžete značiť, čo všetko už máte vybavené, či svadobné fóra, kde si nevesty navzájom radia. Tak si to naozaj užite! Veď plánovanie vášho dňa nemusí byť len o otravnom zháňaní a nestíhaní…

Pokračovanie článku už čoskoro!