Mliečna dráha
Vesmír odjakživa fascinoval ľudí, od farmárov až po filozofov a vedcov. Zmienka o Mliečnej dráhe sa objavuje už v pradávnych mýtoch, no naša galaxia prekvapuje dodnes. Máme pre vás pätnásť skvelých faktov o tejto hviezdnej nádhere.
- Ako prvý prišiel na to, že Mliečna dráha je zhluk jednotlivých hviezd, Galileo v roku 1620. Jej skutočný tvar popísal až americký astronóm Edwin Hubble, ktorý tiež zistil, že za Mliečnou dráhou sú ďalšie galaxie.
- Mliečna dráha a Andromeda, ďalšia špirálovitá galaxia, sa k sebe približujú rýchlosťou asi 120 kilometrov za sekundu. Zrazia sa o štyri miliardy rokov.
Tip redakcie: 15 zaujímavostí o astronautoch a vesmírnych misiách, ktoré vás prekvapia
- Doterajšie zistenia naznačujú, že v strede našej galaxie leží supermasívna čierna diera.
- Jej názov pochádza z gréckeho galaxías kýklos, čo znamená mliečny kruh. Pôvod je zrejmý – galaxia pripomína tlmený mliečny pás na nebi.
- Podľa legendy indiánskeho kmeňa Cherokee vznikla Mliečna dráha tak, že istý pes ukradol vrecko kukuričnej múky a cestou trochu rozsypal. Preto sa v ich jazyku nazýva „Cesta, kadiaľ ušiel pes“.
- Keď sa na Mliečnu dráhu pozerá človek voľným okom z ktoréhokoľvek kúta Zeme, zdá sa mu, že ju tvorí asi 2500 hviezd. V skutočnosti je domovom 100-150 miliárd hviezd.
- Naša galaxia neustále prichádza o hviezdy v procese supernovy. Ročne v nej vznikne asi sedem nových hviezd.
- Ak ste niekedy videli fotku Mliečnej dráhy z vesmíru, v skutočnosti ste ju nevideli – keďže sa nachádzame v jej vnútri, nemôžeme ju odfotiť zvonka. Podobné zábery sú buď umelecké spracovania alebo fotografie iných galaxií.
Tip redakcie: Novým Zélandom preteká rieka uznaná za živú bytosť s ľudskými právami
- Vek vesmíru sa odhaduje na 13,7 miliardy rokov. Najstaršie hviezdy v našej galaxii majú 13,6 miliardy rokov.
- Mliečna dráha sa točí okolo stredovej osi. Za 65 miliónov rokov, teda odvtedy, ako na Zemi vyhynuli dinosaury, precestovalo Slnko asi tretinu cesty okolo stredu galaxie.
- Keper-186f, planétu na kraji obývateľnej zóny Mliečnej dráhy, ktorá obieha okolo trpasličej hviezdy, objavili vedci v roku 2015. Je od nás vzdialená 4,73 triliónov kilometrov a je možné, že sú na nej podmienky vhodné pre život.
- Dve tretiny všetkých známych galaxií vo vesmíre sú špirálovitého tvaru, z toho dve tretiny sú špirálovité galaxie s priečkou. Taká je aj Mliečna dráha, čím sa radí medzi najbežnejšie galaxie vo vesmíre.
- Priemer Mliečnej dráhy je asi 9,5 x 1017
- V Číne je Mliečna dráha známa ako “strieborná rieka”. Podľa čínskej mytológie ju na nebo zavesili bohovia, aby od seba oddelili istú zamilovanú tkáčku a pastiera.
- Naša slnečná sústava obieha centrum galaxie rýchlosťou asi 827-tisíc km/hod. Objekt, pohybujúci sa takouto rýchlosťou, by obišiel rovník Zeme za 2 minúty a 54 sekúnd.
Čítajte tiež:
Vedci objavili planéty, na ktorých je možný život
Deväť dych berúcich faktov o vesmíre
Zdroj:https://www.thefactsite.com/2016/06/milky-way-facts.html