Európsky parlament zbavil Marine Le Penovú poslaneckej imunity

0
1358

2017-02-04_095522(TASR) – Francúzsku prezidentskú kandidátku Marine Le Penovú zbavili dnes poslaneckej imunity v Európskom parlamente (EP) v súvislosti s vyšetrovaním zverejnenia fotografií brutálnych vrážd spáchaných extrémistickou džihádistickou organizáciou Islamský štát (IS) na sociálnej sieti Twitter.


Tip redakcie: Priateľstvo medzi mužmi a ženami nefunguje. A nemôže za to sex


Zrušenie kvôli násilným fotografiám

Líderku francúzskeho krajne pravicového Národného frontu (FN) ako členku EP totiž dosiaľ nebolo možné trestne stíhať. Zbaviť Le Penovú poslaneckej imunity žiadala francúzska justícia. Výbor EP pre právne záležitosti odporučil toto opatrenie 28. februára, pripomína agentúra Bloomberg. Rozhodnutie má okamžitú platnosť. Prípad sa týka Le Penovej príspevku z decembra 2015, keď na svojom twitterovom konte zverejnila niekoľko necenzurovaných fotografií vrážd troch zajatcov IS vrátane amerického novinára Jamesa Foleyho, ktorému džihádisti zaživa odrezali hlavu. Zábery sprevádza komentár „Toto je Dáiš!“ (iný názov pre IS).  

„Hoci sú tieto fotografie prístupné na internete pre každého a boli odvtedy mnohokrát znova publikované, je nespochybniteľné, že ich násilná povaha podkopáva ľudskú dôstojnosť,“ uviedol vyšetrovací výbor Európskeho parlamentu vo svojej správe. Zrušenie Le Penovej imunity sa však týka výlučne tohto prípadu.   

Politička použila inkriminované fotografie ako odpoveď istému novinárovi, ktorý prirovnal FN k extrémistickej skupine IS, dopĺňa spravodajská stanica BBC. Le Penová pochybenie odmieta, pričom zrušenie svojej imunity v EP označila za vykonštruovaný krok, ktorého zámerom je poškodiť jej predvolebnú prezidentskú kampaň. Le Penová sa v prieskumoch verejnej mienky pred aprílovým prvým kolom volieb drží na prvom mieste, dobieha ju však centrista Emmanuel Macron, ktorý má šance poraziť ju v rozhodujúcom druhom kole, ktoré sa uskutoční v máji. Podľa odhadov denníka Le Figaro zvíťazí Macron so ziskom 58 percent, zatiaľ čo Le Penová získa 42 percent.

Čítaj tiež: 

10 chýb, ktorých sa vyvarujte na pracovnom pohovore

Trump: Múr na hraniciach s Mexikom bude účinnou zbraňou voči drogám a zločinu

Priateľstvo medzi mužmi a ženami nefunguje. A nemôže za to sex