Islamský štát vyhlásil útočníka na univerzite v Ohiu za svojho člena

0
1717

Káhira/Washington (TASR) – Extrémistická skupina Islamský štát (IS) dnes vyhlásila študenta, ktorý v predchádzajúci deň pri útoku autom a nožom na Štátnej univerzite v Ohiu zranil 11 ľudí, za svojho člena.

Študent bol „vojakom Islamského štátu“ a zareagoval na výzvy útočiť na občanov medzinárodnej koalície bojujúcej proti džihádistickej skupine, uviedla tlačová agentúra Amák v správe zverejnenej v mobilnej komunikačnej aplikácii Telegram. Amák patrí Islamskému štátu, pripomenula agentúra DPA.


Tip redakcie: Nekromarketing – na koho smrti zarobili médiá v histórií najviac


Takéto vyhlásenie vydané prostredníctvom Amáku, kde sa cituje nemenovaný „bezpečnostný zdroj“, je typické pre Islamský štát. Podobne sa totiž prihlásil aj k predchádzajúcim útokom mimo území, ktoré ovláda na Blízkom východe.

Islamský štát útočil v Ohiu

Útok na univerzite v Columbuse v Ohiu spáchal v pondelok jej 18-ročný študent Abdul Razak Ali Artan, podľa médií somálskeho pôvodu. Mladík vrazil autom do chodcov v areáli školy, potom vystúpil a začal útočiť mäsiarskym nožom na ľudí. Nakoniec jeho vyčíňanie zastavil policajt, ktorý ho zastrelil.Miestne médiá uviedli, že študent zverejnil krátko pred útokom na Facebooku politicky zameranú tirádu slov namierenú proti USA, v ktorej ich vyzval, aby sa prestali miešať do diania v moslimských krajinách.

Hovorca Bieleho domu Josh Earnest vyhlásil, že útočník „bol zrejme motivovaný extrémizmom a zrejme aj túžbou podniknúť teroristický čin“. Earnest však zdôraznil, že útok vyšetrujú americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) a miestni predstavitelia, a varoval pred „šírením falošných, nepotvrdených obvinení“ na adresu všetkých moslimov po takýchto útokoch.

Čitaj tiež:

Černobyľ v roku 2016 – ako to vyzerá dnes?

OSN: Zo severosýrskeho Aleppa ušlo vyše 16.000 civilistov.

O titul Miss v štáte Minnesota sa prvý raz uchádza úplne zahalená moslimka.