Vplýva alkohol na vašu plodnosť? Tu je odpoveď od odborníka

V prípade, že sa už snažíte alebo plánujete otehotnieť, tu je všetko čo by ste mali o alkohole vedieť.

0
2520

Počatie dieťaťa môže byť veľmi citlivou témou. Niektoré páry otehotnejú bez toho aby sa vôbec museli snažiť, zatiaľ čo iní sa snažia celé roky. K tomu pridajte skutočnosť, že existujú zdanlivo nekonečné faktory, ktoré môžu ovplyvniť plodnosť mužov i žien a že mnohé z nich sú mimo našu kontrolu a niet divu, že plánovanie tehotenstva môže byť také stresujúce.

Všeobecne platí, že veci, ktoré celkovo prispievajú k zdraviu, tiež prispejú k plodnosti – dôležité je pravidelné cvičenie, vyvážená strava a žiadne cigarety.

Ale čo konzumácia alkoholu? Je v poriadku piť, keď sa snažíte otehotnieť? Ak áno, ako veľa? A má  nadmerné pitie z vašej minulosti vplyv na vašu plodnosť v súčasnosti? Opýtali sme sa odborníka.

Existujú dôkazy, že nadmerné pitie môže mať z krátkodobého a dlhodobého hľadiska nepriaznivý vplyv na plodnosť.

Žiadne prekvapenie: Ak sa vy a váš partner snažíte otehotnieť, alebo ak dúfate, že jedného dňa otehotniete, mali by ste sa vyhnúť pitiu. (Popravde, každý by sa mal vyhnúť nadmernému pitiu.)

Väčšina inštitútov pokladá za mierne pitie jeden alkoholický nápoj u žien a dva u mužov. Nadmerné pitie sa definuje okolo štyroch nápojov u žien a päť u mužov v priebehu dvoch hodín, päťkrát alebo viackrát za mesiac.

,,Čo sa týka žien existuje dôkaz, že alkohol môže spôsobiť zmeny v regulácii cyklu a ovulácii v prípade ťažkého chronického užívania“, uvádza Ryan Martin, reprodukčný endokrinológ z Pensylvánie. „Niektoré štúdie naznačujú, že chronické a silné pitie môže viesť k zníženiu množstva vajíčok.“

Nadmerné pitie alkoholu má podobný vplyv na mužskú plodnosť. ,,Niektoré štúdie preukázali pokles hormónov, ktoré vedú k produkcii testosterónu a spermií,“ uviedol Martin.

Ak ste boli veľkým pijanom v minulosti, nemusíte panikáriť. ,,Teoreticky by to mohlo prispieť k neplodnosti“, uviedol Martin, dodal však, že sa s tým nestretáva u svojich pacientov a že k tomu dôjde iba v zriedkavých a veľmi extrémnych prípadoch.

Dobrá správa: Mierne pitie pravdepodobne dlhodobo neovplyvní vašu plodnosť.

Pravdou je, že sa stále musíme veľa naučiť o tom, ako alkohol v priebehu života ovplyvňuje reprodukčný systém.

,,Nie je veľa štúdií hodnotiacich fyziologické účinky konzumácie alkoholu na reprodukčnú fyziológiu,“ uviedol Martin. Dodal však, že medzi ľahkým a miernym pitím a neplodnosťou pre väčšinu ľudí neexistuje silná súvislosť – inými slovami, história mierneho požívania alkoholu pravdepodobne nebude ovplyvňovať vaše šance na otehotnenie.

Nezabudnite, že alkohol je jedným z mnohých faktorov, ktoré ovplyvňujú plodnosť.

Jedným z faktorov životného štýlu, o ktorom vieme, že má vplyv na plodnosť, je podľa Martina fajčenie.

Na záver dodáva: ,,Existuje však mylná predstava, že ak cvičíte a dobre jete, je menej pravdepodobné, že budete trpieť neplodnosťou. Svojim pacientom hovorím, že reprodukčné zdravie nie je vždy synonymom celkového zdravia. Inými slovami, mohli by ste robiť všetko „správne“ a stále mať problémy s otehotnením.“

Čítajte tiež:

ZANECHAŤ ODPOVEĎ