Špáranie sa v nose je podľa vedcov zdravé

0
3573

Špáranie sa v nose je činnosť, ktorou sa väčšina ľudí nechváli. Tobôž nie, ak vydolovaný obsah nosa následne zje. U detí ide o častý jav, z ktorého ale väčšina dospelých buď vyrastie, alebo sa mu venuje iba v súkromí.

68507367 - curious girl picking a nose against surprised mother on the background.

Podľa vedcov však ide o zdraviu prospešnú činnosť

Ktorú treba u najmenších podporovať. V nose sa totiž ukrývajú látky, ktoré sú obzvlášť dôležité pre rastúce deti – obsahujú hlieny, ktoré chránia pred baktériami spôsobujúcimi zubný kaz.

Vedci sa momentálne snažia nájsť spôsob, ako vyrobiť syntetický hlien, ktorý by sa mohol preventívne pridávať do žuvačiek či zubnej pasty. A nejde len o zuby – výsledky testov naznačujú, že hlieny v sopľoch chránia aj pred infekciami dýchacích ciest, žalúdočnými vredmi a dokonca vírusom HIV.

Profesor Friedrich Bischinger, rakúsky pľúcny špecialista, hovorí, že ľudia, ktorí jedia obsah svojho nosa sú zdravší, šťastnejší a viac v harmónii s vlastným telom. „Požívanie suchých zvyškov toho, čo vytiahnete z nosa, je skvelý spôsob, ako si posilniť imunitu. Z medicínskeho hľadiska ide o veľmi logickú záležitosť,“ hovorí. „Nos je telesný filter, v ktorom sa zachytáva množstvo baktérií. V tráviacom systéme pôsobí jeho obsah ako liek.“

Podľa profesora Bischingera by sme mali odstrániť tabu, ktoré obklopuje túto činnosť, a deti v špáraní sa v nose vyslovene podporovať. Ide predsa o zdravie.

Čítajte tiež:

Prečo by ste si nikdy nemali nabíjať mobil na verejnosti

Diétne šumivé nápoje môžu súvisieť s demenciou a porážkou

Zmenám znamienok treba venovať pozornosť, pripomínajú odborníci


Zdroj:http://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/picking-nose-healthy-good-for-you-children-parenting-study-mucus-bacteria-a7702671.html

ZANECHAŤ ODPOVEĎ