Globálne otepľovanie vedie ku zániku niektorých druhov v Stredomorí

0
1379

Populácie morských mäkkýšov sa v posledných desaťročiach v niektorých častiach východného Stredomoria značne zmenšili, pretože vďaka teplejším vodám sú podmienky nevhodné pre pôvodné druhy, uvádza nový výskum.

Vody pri pobreží Izraela – patriace k najteplejším v Stredomorí – sa už za štyri desaťročia oteplili o tri stupne Celzia, pričom teplota vody v lete pravidelne dosahovala 30 ° C.

Medzinárodný tím vedcov, publikujúci pre časopis Proceedings of Royal Society B, skúmal vplyv týchto teplejších vôd na miestnu populáciu morských mäkkýšov, ako aj príchod invazívnych druhov z Červeného mora cez Suezský prieplav.

Paolo Albano z katedry paleontológie na Viedenskej univerzite chcel poukázať na kontrast populácie pôvodných a nových druhov pozdĺž izraelského šelfu vo východnom Stredomorí.

Ale rýchlo si uvedomil, do akej miery klesla populácia miestnych mäkkýšov. „Mojím očakávaním bolo nájsť stredomorský ekosystém s týmito „nováčikmi “,“ uviedol pre AFP.

„Po prvom ponorení som si však okamžite uvedomil, že problém bol iný: nedostatok pôvodných stredomorských druhov, dokonca aj tých najbežnejších, ktoré nájdete všade v Stredomorí.“

Lokálna „eradikácia druhov“

Albano a jeho kolegovia porovnali populácie mäkkýšov identifikované z viac ako 100 vzoriek  s historickými záznamami a zistili, že sa tam nachádza už iba 12%  pôvodných mäkkýšov.

Na skalnatých útesoch to bolo iba 5 %.

Tím tiež odhadol, že 60 % zostávajúcich skúmaných populácií mäkkýšov nedosahuje reprodukčnú veľkosť.

Albano uviedol, že zatiaľ čo pri týchto úbytkoch populácie môžu hrať úlohu aj ďalšie faktory, v neposlednom rade vplyv nepôvodných druhov a znečistenie, celkový trend bol pravdepodobne spôsobený otepľovaním morí.

„Tolerancia voči teplote je to, na čom tu skutočne záleží a väčšina pôvodných stredomorských druhov sa nachádza v najvýchodnejšom Stredozemnom mori na hranici svojej tolerancie k teplote,“ uviedol.

Na rozdiel od miestnych mäkkýšov sa populáciám tropických druhov vstupujúcich do Stredozemného mora Suezským prieplavom darilo.

Albano uviedol, že východné Stredozemie je „paradigmatické pre to, čo sa deje v morských ekosystémoch v dôsledku globálneho otepľovania: druhy reagujú na otepľovanie posunom ich rozsahu, čo v niektorých oblastiach znamená lokálnu eradikáciu druhov.“

Čítajte tiež: