Spoločné bývanie? Kedy je ten správny čas

0
2472

Začať spolu bývať vie byť pekne zložité. Váš vzťah prejde z čiastočného na trvalý úväzok. Sú veci, ktoré ste navzájom o sebe nevedeli a ktoré zistíte práve pri spoločnom bývaní. Niektoré z nich by však v zlom načasovaní mohli vzťahu ublížiť. Kedy je ten správny čas spraviť tento veľký spoločný krok?

Neexistuje žiadny konkrétny čas či obdobie, do kedy by ste tak mali spraviť. Existuje však niekoľko náznakov, že ste na spoločné bývanie pripravení.

1.Dokážete sa rozprávať o peniazoch. A dohodnúť sa na rozpočte. Ak jeden z vás zarába viac ako druhý, máte problém s nevyváženými nákladmi? Ak zarobíte menej, je váš partner ochotný domácnosť potiahnuť?

Musíte byť schopní dospieť k porozumeniu a kompromisom, aby ste dokázali vytvoriť miesto na život, v ktorom skutočne budete chcieť žiť.

2.Chcete spolu žiť. Veľa párov sa k sebe nasťahuje, pretože sa zdá, že nastal správny čas alebo ich nájomné zmluvy vypršali alebo to má proste zmysel. Ale aj pri tom všetkom, ak sa skutočne nechcete k svojej polovičke vracať každý deň domov, mali by ste byť úprimný.

3.Strávili ste spolu dostatok času. Niektoré páry sa zbytočne ponáhľajú. Jedna vec je zostať spolu na jednu noc, ale zostať spolu niekoľko dní alebo dokonca týždňov vám ukáže, aký je váš spoločný život.

Hašteríte sa? Vážite si jeden druhého? Ste nápomocný? Ste lenivý? Chodíte spať v podobných časoch? Toto sú veci, ktoré je lepšie vedieť vpred.

4.Poznáte svoju úlohu. Vzťah je tím a obaja by ste mali urobiť svoje. V závislosti od vašich pracovných harmonogramov, času a podobne budete mať obaja zodpovednosť. Varenie, upratovanie, nákup. Aj o týchto veciach je dobré porozprávať sa.

5.Komunikácia. Toto sa pri zdieľaní domácnosti drasticky zmení. Keď ste u partnera, môžete mať pocit, že je to jeho priestor, takže nemôžete povedať nič o hromade špinavého oblečenia alebo umývadle plnom riadu. Ale keď zdieľate domácnosť, tieto veci sú aj vo vašom priestore. Budú vás otravovať? Aby ste mohli úspešne žiť, musíte byť schopní komunikovať o veciach veľkých i malých.

6.Návštevy. Možno budete radi, keď sa vaši priatelia zastavia bez ohlásenia, ale váš partner môže byť opak. Existujú určití priatelia, s ktorými sa obaja cítite dobre, ktorí sa môžu zastaviť? Kto by sa mal ohlásiť ? Komu dáte náhradný kľúč?

7.Domáce zvieratá. Domáce zvieratá sú veľkou súčasťou rodiny a bez ohľadu na to, či už nejaké  máte alebo plánujete, jedná sa o veľký rozhovor. Budete zdieľať zodpovednosť za starostlivosť? Kto bude psa venčiť?

8.Poznáte svoje plány. Mať rovnaký názor na budúcnosť je dôležité. Keď spolu žijete, spájajú vás napríklad aj financie. Rozchod nie je taký jednoduchý. Plánujete deti? Chcete mať svadbu? Na všetky otázky ohľadom budúcnosti by ste mali vedieť svoje odpovede.

9.Ste pripravení na všetko? Spoločný život znamená byť spolu počas choroby,  starať sa jeden o druhého, vidieť sa navzájom v novom svetle. Ste pripravení vziať si niečo zo súkromia a pridať do vzťahu viac intimity?

Čítajte tiež: