Vysokoinvazívne skákacie červy sa rozšírili do 15 štátov

0
2782

Bezstavovce zbavujú ornicu živín a sťažujú rast plesní a rastlín.

Vysokoinvazívny červ, pôvodom z východnej Ázie trápi ornicu o veľkosti viac ako desiatich štátov na Stredozápade. Zanecháva po sebe zrnitú pôdu s textúrou kávovej usadeniny. Táto zmenená pôda už nemôže zadržiavať vlhkosť, chýbajú jej živiny a rýchlo sa eroduje, čo ohrozuje záhrady a lesné ekosystémy, uviedol Will Cushman pre PBS Wisconsin.

Skákacie červy boli do Severnej Ameriky pravdepodobne dovezené v 19. storočí s rastlinami a iným dovezeným záhradníckym a poľnohospodárskym materiálom. Odvtedy sa červy rozšírili. Od roku 2021 sa môžu títo útočníci vyskytovať vo Wisconsine, Missouri, Illinois, Iowe, Minnesote, Nebraske, Ohiu, Texase, Louisiane, Indiane, Kansase, Indiane, Kentucky, Tennessee a Oklahome.

Invazívny červ sa podobá bežnejšiemu európskemu nočnému crawlerovi, je však o niečo menší, má skôr hnedastú farbu ako ružovú a vyzerá elegantnejšie a hladšie, informuje Newsweek. Segmentované bezstavovce sú tiež známe ako ázijské skákajúce červy, bláznivé červy, alabamské prepojky a hadie červy. Ako naznačujú ich rôzne mená, červy hádžu a lámu svoje telá intenzívne ako štrkáč pri dotyku alebo držaní, dokážu vyskočiť do vzduchu a dokonca odhodiť chvost, aby unikli, uvádza PBS Wisconsin.

Tento červ je mimoriadne invazívny najmä vďaka svojej schopnosti rozmnožovať sa bez párenia, rýchlemu množeniu sa a kladeniu vajíčok, ktoré sa podobajú pôde. Pretože červ rýchlo zbavuje ornicu všetkých živín, prekoná aj pôvodné druhy húb a iné nepôvodné druhy červov. Výsledkom je, že pôvodné rastliny na Stredozápade, môžu mať sťažený rast. Potrebujú totiž túto vrstvu, aby mohli vyklíčiť a stromy ju potrebujú aby prežili.

Zatiaľ čo dospelé skákajúce červy neprežijú mrazivé stredozápadné zimy, ich vajíčka áno, uvádza Newsweek. V súčasnosti neexistujú žiadne životaschopné metódy na riadenie šírenia skákavých červov alebo ich zbavovanie už zamorených lesov, uvádza PBS Wisconsin.

Vedci skúmajú, ako červy ovplyvnia lesy dlhodobo a čo je možné urobiť pre potlačenie už založených populácií, uvádza PBS Wisconsin.

Čítajte tiež:

Zdroj článku.