Neurovedkyňa zdieľa potraviny, ktoré sú dôležité pre zdravý vývoj dieťaťa

0
2859

Po konzumácií týchto potravín bude vaše dieťa dokonca pokojnejšie.

Neurovedkyňa v oblasti výživy, Rachel Gow zdieľa tipy na potraviny, ktoré dokážu pozitívne ovplyvniť funkciu mozgu aj správanie detí.

Dr. Rachel Gow, autorka knihy ,,Smart Foods for ADHD and Brain Health“, tvrdí: „Správna výživa mozgu dieťaťa je veľmi dôležitá, pretože vývoj mozgu dieťaťa v ranom veku je z mnohých dôvodov rozhodujúci.“

„Deti, ktoré sú kŕmené potravinami bohatými na špecifické (pre mozog selektívne) živiny, ako sú zdravé a základné omega-3 tuky, ako aj potravinami s obsahom zinku, horčíka, železa, jódu, betakaroténu, selénu, vitamínov B atď., majú lepšie celkové výsledky, pokiaľ ide o zdravie, IQ, sociálne zručnosti, zrakovú ostrosť, spánok, riešenie problémov a kognitívne výkony.

Naučiť sa to, ako môže jedlo ovplyvňovať mozog, vám pomôže pri vedomých a premyslených rozhodnutiach o tom, čím kŕmiť detský mozog.

Vyhýbajte sa bielemu rafinovanému cukru (môj dobrý priateľ profesor Robert Lustig ho označil za ‚alkohol dieťaťa‘ kvôli spôsobu, akým aktivuje mozgové obvody a uvoľňuje dávku chemického dopamínu v mozgu, ktorý zvyšuje riziko závislosti) a nezdravým či ultra-spracovaným potravinám.

Zinok je základný minerál potrebný pre širokú škálu bunkových a telesných funkcií, predovšetkým je potrebný na výrobu bielkovín a DNA a na podporu imunitných funkcií. Nedostatočná hladina zinku súvisí s problémami súvisiacimi s pokožkou a očami, hnačkami, nechutenstvom a spomalením rastu. Nízke hladiny tiež súvisia s poruchami správania v motorických a kognitívnych funkciách, ako aj so zlou pozornosťou a nižšou bdelosťou.

Zdroj

Deti, ktoré majú nezdravé stravovacie návyky, majú vyššiu mieru problematického a asociálneho správania a tiež horšiu výkonnosť v kognitívnych testoch.

Niektoré zdravé jedlá, ktoré môžu byť zahrnuté do jedálnička vášho dieťaťa a ktoré pomáhajú regulovať činnosť mozgu, zahŕňajú mastné ryby, ako napríklad divoký aljašský losos.

Mastné ryby a morské plody poskytujú esenciálne omega-3 mastné kyseliny, ktoré pomáhajú regulovať neurotransmitery spojené s náladou a duševnou pohodou. Omega-3 DHA je navyše rozhodujúca pre proces nazývaný bunková signalizácia, ktorý pomáha komunikácii v celom mozgu.“

Čítajte tiež: