Najčastejšie chyby začínajúcich bežcov a ako sa im vyhnúť

0
3032

Priznajte sa, nie ste jediní, ktorých prichádzajúca jar a príjemné oteplenie vyhnalo von. Ako každý z nás, aj vy chcete mať fit postavu do plaviek a leto sa nezadržateľne blíži. Ideálnym spôsobom, ako schudnúť, je začať behať, no viete, ako behať? Bohužiaľ, nie je to také ľahké, no zároveň ani ťažké, ak máte správnu techniku. Žiaľ, mnohí si o behaní nič nenaštudujú a myslia si, že to robia dobre. Nikto však učený z neba nepadol, a preto ste aj vy práve dobehli k tomuto článku. Nenechajte sa demotivovať vlastnými chybami a začnite behať správne a efektívne!

chyby bezcov

  • Behanie pred alebo po jedle?

Behajte po jedle. Ak ste sa práve rozhodli pre túto hlúpu radu zatvoriť tento článok, ešte na sekundu zadržte. Samozrejme, že nemôžete ísť behať HNEĎ PO JEDLE, no potrebujete energiu. Skúsení bežci zhruba dve hodiny pred jedlom zjedia jedlo bohaté na sacharidy s pomalým uvoľňovaním. Aké sú to? Dajte si obľúbené ryžové chlebíčky, zvané aj ako „polystyrén“. Po dvoch hodinách už budete mať žalúdok prázdny, no vaše telo bude mať stále energiu na behanie. Z ryžových chlebíčkov nepriberie (ak ich nezjete kilo, hehe). Aké je teda ideálne množstvo? Zjedzte cca 8 ryžových chlebíčkov dve hodiny (alebo aj hodinu a pol) pred behom a uvidíte, že vydržíte viac – tak viac spálite a budete mať super kondičku. Osem kusov chlebíčkov má zhruba 60 gramov sacharidov, čo je pre začiatočníkov ideálne.

 

  • Koľko behať aby som schudol?

Chcete behaním schudnúť? Tak ste sa rozhodli správne. Veľa ľudí však ide na to „hrrr“, a preto sa aj rýchlo demotivujú. Behanie a chudnutie je proces, ktorý je samozrejmý – kto behá, chudne. Avšak nebehajte príliš veľa a odhadnite svoje sily. Začnite zľahka a postupne pridávajte. Môžete použiť aj podporné látky, ktoré vám pomôžu pri chudnutí. Fungujú spaľovače tukov? Áno, no musíte vedieť, ako ich používať. Druhá vec je, že kto sa nepotí, nemôže chudnúť, a preto pite veľa vody.

bezecke topanky

chudnutie behanim

  • Po akom povrchu mám behať?

Aby ste behali zdravo, vyhnite sa asfaltovým a betónovým povrchom. Ak sa to naozaj nedá, investujte do kvalitnej bežeckej obuvi, ktorá je uspôsobená práve na behanie po betóne. Vaše kĺby sa vám nepoďakujú, ak si obujete Conversy a pôjdete sa prebehnúť historickým centrom. Behanie po asfalte ničí kĺby, čo sa vám neskôr nemusí páčiť. Najlepšie je behať po lese. Len si to predstavte ticho, vy a iba mäkká cestička skrytá pod kopou lístia. Behanie v lese má viacero výhod – vaše pľúca sa nadýchajú čerstvého a hlavne zdravého lesného vzduchu. Ako sa hovorí: Napi sa vody, prekvapíš pečeň. V tomto prípade to platí skôr, ako bež do lesa, prekvapíš pľúca. Základné pravidlo je kvalitná obuv a dobrý povrch. Čím tvrdší povrch, tým drahšie tenisky.

  • Behanie na lačno je určite lepšie?

Úplnou amatérskou chybou je behanie na lačno. Niektoré fóra dokonca odporúčajú behanie na lačno najmä pre tých, ktorí chcú rýchlo schudnúť, no kto schudne rýchlo, aj naspäť rýchlo priberie. Behanie na lačno je vrcholne nevhodné a môžete dostať šok a odpadnúť. Prečo? Prázdny žalúdok nemá energiu, a tak ju musí brať z tela – avšak prvé idú svaly a až potom tukové zásoby. Kto vydrží behať na lačno viac ako pol hodinu, je naozaj majster v nezdravom zaťažovaní tela.

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokBarbara Weiss: Silu musíte nájsť v sebe – Interview so speváčkou
Ďalší článokPráce na novom sídle Apple finišujú
Keď som mal 25, dal som výpoveď aby som sám cestoval po svete. Kancelária nikdy nebola pre mňa. Z cestovateľského blogu Bez Mapy som si spravil zamestnanie na plný úväzok a stal sa digitálnym nomádom. Všetko čo potrebujem k práci je môj laptop, WiFi a hlava plná nápadov. Dlhodobo cestujem po svete a svoje zážitky, rady a tipy ako žiť život na vlastnú päsť zdieľam s tebou na tomto blogu. Pridaj sa ku mne a zahoď svoj strach z nepoznaného.