Práce na novom sídle Apple finišujú

0
3590

Svet obchodu a podnikania je v súčasnosti omnoho komplikovanejší ako v minulosti a nároky na prezentáciu firmy sa stále zvyšujú. Pochopili to aj lídri Apple, ktorí aktuálne čakajú na dokončenie ich novej honosnej centrály.

sidlo apple
superapple.cz

Z malej zapratanej garáže až po honosné sídlo za desiatky miliónov dolárov. Presne takto sa vyvíja príbeh okolo centrály Apple, ktorá bude čoskoro presťahovaná do jedného z najlepších objektov, v akých sa dá veľký medzinárodný biznis v IT sektore riadiť. Niet sa čo diviť, firmy s najvyššou hodnotou na trhu si musia strážiť renomé aj megalomanským sídlom, ktoré bude dokazovať ich vplyv na medzinárodnom poli, takže rozhodnutie postaviť veľkolepú centrálu sa dalo očakávať.

Spoločnosť Apple potrebuje väčšiu centrálu

Nápad presťahovať svoje sídlo do väčšieho a komfortnejšieho objektu predstavil ešte v roku 2011 dnes už zosnulý zakladateľ firmy Steve Jobs. Jeho myšlienka sa stretla so súhlasom, na základe čoho sa mohol projekt fascinujúceho kolosu začať pripravovať. O necelé dva roky sa získali stavebné povolenia a pozemky odkúpené od spoločnosti HP boli vysporiadané, takže nič nebránilo zahájeniu prvých stavebných prác.

sidlo apple
appenovinky.cz

Nové sídlo pripomína kozmickú loď

Apple Campus 2, ako je nová centrála oficiálne pomenovaná, bude unikátnym komplexom prinášajúcim architektonickú inováciu. Tvar rozsiahleho objektu sa realizuje v štýle veľkej kozmickej lode, ktorá bude obklopená bohatou vegetáciou. Zeleň bude vypĺňať aj priestory priamo uprostred komplexu, čo by malo byť inšpiráciou zelenej architektúry pre ďalšie firmy zo Silicon Valley.

Kvalitné prostredie pre zamestnancov

Súčasťou inovatívneho projektu je okrem originálneho dizajnu s hojnou účasťou vegetácie a ekologických materiálov aj snaha o zabezpečenie ideálneho pracovného prostredia. Vďaka tomu sa môžu zamestnanci tešiť na moderné pracovne doplnené o kaviarne, fitcentrá, herne a oddychové zóny. Tieto podmienky by mali pomáhať pri podpore pracovných výkonov, ktoré sú v jednej z najvplyvnejších spoločností sveta určite žiadané.

sidlo apple

Kolaudáciu plánujú už tento rok

Prvotné plány ukončenia výstavby sa spájali s druhou polovicou roka 2016, čo sa vzhľadom na aktuálny stav realizácie zrejme stihne. Komplex je pripravený na finálne práce, ktorými sa dokončí interiér a spraví sa niekoľko úprav vo vonkajších zónach. Ak sa nič nepokazí, mesto Cupertino bude o pár mesiacov hostiť jedno z najzaujímavejších sídel, akými sa nadnárodná spoločnosť môže pochváliť.

Najúspešnejšie technologické spoločnosti si nasadili latku príliš vysoko, čo dokazuje aj snaha postaviť sídla dobýjajúce architektúru. Apple totiž nie je jediným IT gigantom, ktorý aktuálne rieši zmenu centrály. Podobne sú na tom aj konkurenti z Google, ktorí prišli tiež s revolučným stavebným projektom a zahanbiť sa nedal ani Facebook. Zdá sa, že súťaž o titul lídra na trhu sa premieta aj v architektúre, no momentálny priebeh dáva zatiaľ navrch jednoznačne Applu.