Barbara Weiss: Silu musíte nájsť v sebe – Interview so speváčkou

0
3838

barbara weiss

Má originálny hlas aj vzhľad. Študuje čínsky jazyk a vo svojom debutovom singli Naked sa úplne odhaľuje. Reč je o speváčke Barbare Weiss (20), vychádzajúcej hviezde našej hudobnej scény, ktorá nám prezradila, kedy musí prekonávať samu seba.

Mnohí ťa prirovnávajú tvojím hlasovým prejavom k Amy Winehouse. Ja som však objavil na internete aj tvoje prevedenie Highway to hell od hardrockovej legendy AC/DC, ktoré znelo tiež originálne. Ku ktorému z týchto dvoch interpretov máš bližšie?

Rada by som sa vyhla spájaniu s Amy. Určite po sebe zanechala originálne dielo, ale ja si razím cestu po svojom. Čo sa týka AC/DC, je to určite jedna z kapiel, na ktorých som vyrastala, ale spievanie ich piesní beriem skôr ako zábavu, keďže žánrovo sa moc nepribližujem.

Kam možno tvoju hudbu zaradiť?

Nakoľko sa snažíme o to, aby každá jedna skladba bola výsledkom kreatívneho procesu v štúdiu, určite žánrovo dosť experimentujeme. Ale našu tvorbu by som radila pod soul, pop a funk.

barbara weiss

Máš nesporne originálny hlas. Kedy v tebe skrsla myšlienka, že chceš skúsiť spievať?

V podstate od malička. Vyrastala som v rodine, ktorá mala k hudbe veľmi blízko. Mama hrala na husliach, otec vystupoval s rôznymi kapelami ako bubeník a basgitarista. Keďže spievať a rozprávať som začala zhruba rovnako, tak ma v speve rodičia podporili natoľko, že ma prihlásili na konzervatórium. Profesionálnejšie sa ale spevu venujem posledné dva roky.

Koncertuješ sama alebo máš svoj band?

V súčasnosti fungujeme ako 9-členná kapela v zložení štyri dychy, klavír, gitara, basgitara, bicie a spev. Takto pred rokom sme boli len traja. Členovia pribúdali postupne, štýlom „kamarát povedal kamarátovi“ a postupne sme sa po relatívne krátkom čase sformovali do takéhoto unikátneho zoskupenia.

 

Ako prišlo k tomu, že si sa dala na profesionálnu dráhu?

Aj keď náhody neexistujú, úplnou náhodou som sa dostala na jednu spevácku súťaž. Prihlásila ma na ňu kamarátka. Bola to prvá príležitosť zaspievať si pred publikom. Prišiel ma tam podporiť aj môj otec. A jemu sa moje vystúpenie páčilo až tak, že mi pomohol s nahratím CD, takej menšej audiovizitky. A práve vďaka nej som sa dostala do jedného projektu, počas ktorého som začala spev po prvý raz vnímať na profesionálnej úrovni.

barbara weiss

Momentálne rotuješ po slovenských rádiách, rovnako ťa mohli vidieť ľudia v televízii. Aké sú reakcie tvojho okolia na súčasnú a, myslím, stupňujúcu sa medializáciu?

Sama tomu ešte stále nemôžem uveriť, našťastie, okolie ma neskutočne podporuje. Nie je lepší pocit, ako keď vás niekto pochváli za prácu, do ktorej ste dali veľa energie a úsilia. Potom má človek pocit, že to naozaj celé malo význam. A dodáva mi to silu pokračovať ďalej.

 

V debutovom singli Naked si pýtaš radu od „doktora“: So tell me doctor, What can I do here. Kto je tvojím osobným liečiteľom? Kto ťa dokáže vyliečiť?

Konkrétne v tomto prípade mi pomohlo, že som dala svoje emócie na papier a dá sa povedať, že ma to aj „vyliečilo“. Ale určite je také osvedčené liečenie rozhovor s niekým blízkym.

Najbližšou osobou mi je mama, s ktorou mám veľmi priateľský vzťah a vždy ma chápe, ale určite aj sestra a moja najlepšia priateľka ešte zo strednej.

barbara weiss

Skladba Naked je otvorením sa cez určitú skúsenosť. Čo si chcela týmto songom vyjadriť?

Napriek tomu, že stratíte niekoho, na kom vám, dá sa povedať, „stál svet“, silu musíte objaviť sám v sebe a až potom zistíte, aká sila sa vo vás skutočne skrýva. Pieseň Naked vznikla ako vyznanie po hádke s bývalým priateľom. Takže počas ťažkého obdobia nášho neustáleho rozchádzania a schádzania mi veľmi pomohlo vydať zo seba všetky emócie, načerpať silu a konečne spraviť rozhodnutie.

Nahrala si skladbu aj s Majkom Spiritom s názvom Budúcej. Ako prišlo k tejto spolupráci?

Paradoxne pri nahrávaní Naked – skladbe, ktorá je žánrovo dosť odlišná. Majk práve dokončoval svoj album v rovnakom štúdiu a do jedného refrénu skladby sa mu hodil ženský vokál. Tak nás dali chalani zo štúdia spontánne dokopy a vyšiel z toho takýto výsledok.

Okrem tvojho hlasu a hudby je zaujímavé aj to, že študuješ čínsky jazyk. Aké je štúdium čínštiny a čo ťa na ňom najviac baví?

Najviac ma baví pri tomto jazyku, že musím prekonávať samu seba. Čínska gramatika má veľmi jednoduché základy, avšak výslovnosť a znakové písmo sa ťažko osvojujú. V čínštine je výslovnosť založená na štyroch tónoch, takže sa veľmi ľahko môže stať, že poviete niečo, čo ste nechceli len preto, že zmeníte tón. Znakové písmo je ďalšou náročnou záležitosťou, keďže musíte vedieť presné poradie ťahov jednotlivých znakov. Rovnaký znak s rôznymi významami je častým javom. A to je len niekoľko dôvodov, prečo je čínština najťažším jazykom.

barbara weiss

Popri štúdiu aj koncertuješ. Kde všade ťa môžeme vidieť a počuť najbližšie?

Najbližšie sa môžeme vidieť 14. apríla v Zlatom Bažante na Dunajskej, ale aj 23. apríla v podniku 1000 & 1 noc v bratislavskom Starom meste. A cez leto budeme hrať na Korze open air. V lete plánujeme tiež koncertovať v mestách v rámci festivalu Dohoda a môžete ma vidieť aj na White Show Majka Spirita, kde vystupujem ako hosťujúci interpret.

 

A čo nový album?

Ak všetko pôjde, ako má, už túto zimu by som rada predstavila debutový album, ale samozrejme sa nikam neponáhľam. Určite nechcem robiť niečo na úkor kvality.