Karcinogénna látka, ktorú jete možno každý deň

0
4002

Európska komisia navrhuje zákaz používania látky, po zistení, že nemožno vylúčiť jej karcinogénne účinky.

Potravinové farbivo používané vo výrobkoch predávaných od žuvačiek a bielej čokolády po zubné pasty a prípravky pre batoľatá, už nie je možné vylúčiť ako jednu z príčin rakoviny, uviedol Európsky úrad pre bezpečnosť potravín.

Oxid titaničitý alebo E171 sa často používa na bielenie potravinárskych výrobkov, ale jeho použitie je už dlho predmetom obáv. Francúzska vláda ho zakázala v roku 2019, no naďalej sa však používa v iných členských štátoch EÚ.

Európska komisárka pre zdravie, Stella Kyriakides, uviedla vo svojom Tweete „Na základe nového vedeckého stanoviska EFSA o potravinovej prídavnej látke E171 navrhneme zákaz jej používania v EÚ. Diskusie s členskými štátmi sa začnú tento mesiac. Našou prioritou je zdravie občanov a bezpečnosť potravín, ktoré konzumujú. “

Záver EFSA, založený na tisícoch nových štúdií, ukázal, že nemožno vylúčiť genotoxicitu, čo je schopnosť chemickej látky poškodiť DNA, a že „nie je možné stanoviť bezpečnú hladinu denného príjmu prídavnej látky v potravinách“.

Hlavné kategórie potravín, ktoré obsahujú E171, sú prísady do pečenia, polievky, bujóny, slané sendvičové nátierky a omáčky pre kojencov a batoľatá.

Zdroj čláku

Čítajte tiež: