Inšpirujte sa severskými krajinami a zažeňte jesennú depresiu

0
2839

obr1

Leto skončilo a prišiel mesiac október. Pre mnohých depresívne obdobie, keď sa dni skracujú, ubúda slnečné svetlo a listy menia svoju farbu. Október je však mesiacom teplých farieb a posledných príjemných slnečných lúčov, ktoré by sme mali využiť naplno ešte pred tým, než príde definitívne zima. Prečítajte si nasledovné tipy do domácnosti, ako váš príbytkov zútulniť a pripomenúť si leto, ktoré práve odišlo.

 

Nové závesy vám presvetlia obývačku a zútulnia spálňu

Po vzore južanov sme začali do našich obývačiek a spální kupovať ťažké, tmavé závesy, ktoré majú počas horúcich letných dní zabrániť vstupu tepla do miestnosti. V horúcom Taliansku či Španielsku majú dokonca okenice, ktoré sa počas obeda úplne zatvárajú, aby ostala miestnosť tmavá a chladná. Tmavé závesy majú svoje opodstatnenie a naozaj pomáhajú naše príbytky udržiavať počas horúčav v príjemných teplotách. Len čo však leto skončí a príde jeseň, mali by sme ich dať dole, oprať a odložiť na ďalšiu sezónu. Tmavé závesy, aj keď nie sú zatiahnuté, môžu pôsobiť depresívne a uberať miestnosti dôležité svetlo zvonka, ktorého bude stále menej. Kúpte si biele alebo béžové, ktoré vám pripomenú leto a osviežia váš byt. Keď sa oteplí, môžete ich opäť vymeniť za tie tmavšie, ktoré nechajú letnú horúčavu za oknami vášho bytu.

obr2

Kvitnúce izbové rastliny prinesú jar k vám do bytu už na jeseň

Asi najlepším pripomenutím leta je zaobstaranie si kvitnúcich izbových rastlín alebo rastlín s farebnými listami. Veľmi vďačné sú napríklad orchidey, ktoré sú napriek mýtom veľmi nenáročné. Kvety orchideí sa na rastline objavujú po celý rok, aj v zime. Orchidey majú mnoho farebných variácií, a ak si ich nakombinujete podľa vlastného gusta, vaša kuchyňa bude pripomínať jarnú záhradu. Ich nevýhodou je ich vyššia cena. Tí, ktorí nechcú investovať veľa peňazí do rastlín, môžu si vybrať z lacnejších druhov, akými je napríklad vianočný kaktus. Vianočný kaktus kvitne v období Vianoc ružovými, bielymi alebo červenými kvetmi a je veľmi nenáročný. Je takmer zaručené, že vám na okne rozkvitne každú zimu aj pri horšej starostlivosti. Staršie rastliny kvitnú už skorej, aj počas jesene.

obr3

Svietidlá do bytu proti jesennej depresii

Jesenná depresia je spôsobená najmä nedostatkom slnečného žiarenia. Slnečné svetlo pôsobí na naše telo a psychiku blahodarne a zlepšuje nám náladu. V porovnaní so severskými krajinami máme relatívne dostatok svetla aj počas zimy, no napríklad na Islande v zimných mesiacoch slnko neuvidíte. Vo Švédsku jesenným depresiám vyhlásili vojnu veľmi svojským, no účinným spôsobom. Ak sa prejdete ulicami akéhokoľvek švédskeho mesta, nájdete v každom okne lampu, ktorá svieti každý večer. Tieto lampy sú v každom okne do ulice, čo jej dodáva neopakovateľnú, útulnú atmosféru. Takto si Švédi vynahradzujú nedostatok svetla v zime. Tento spôsob môžete jednoducho aplikovať aj u vás doma, no nemusíte malé lampy a svietidlá umiestňovať len do okien. Veľmi efektne vyzerá lampička za televízorom namierená na stenu alebo obraz, lampy môžete umiestniť aj do kútov a všade tam, kde sa vám budú páčiť. Váš byt bude zrazu presvetlený a vy si vynahradíte nedostatok svetla.

obr4

Jeseň je pre mnohých depresívne obdobie, ktoré nemajú ľudia radi. Kratšie dni a chladné noci môžu nejednému z nás privodiť depresiu a mrzutosť. Jeseni sa nám vyhnúť nepodarí, no môžeme s ňou bojovať aspoň vo vlastnom byte. Odložte ťažké a tmavé závesy a vymeňte ich za ľahké krémové, do bytu sa vám dostane viac svetla. Kúpte si rezané kvety či kvitnúce izbové rastliny a budete mať radosť z toho, že vám aj počas dažďa za oknom doma kvitnú napríklad orchidey. V neposlednom rade sa inšpirujte severom a položte si do okna malú lampu, ako to robia Švédi, aby zahnali depresiu. Zima nie je príjemná pre každého, no naše bývanie môže byť príjemné celoročne.