Zohrejte sa a načerpajte novú energiu v saune, ktorú máte doma

0
2536

obr1

S príchodom jesene a studených dní mnohí z nás začínajú opäť túžiť po lete alebo aspoň teple. Pridávame na kúrení, pijeme bylinkové čaje a dúfame, že zima nebude dlhá. Tí, ktorí zimu znášajú naozaj ťažko, rozmýšľajú nad tým, ako si leto počas studených mesiacov aspoň pripomenúť. Stále viac Slovákov si do svojich domov kupuje saunu. Podľa vzoru severských krajín, najmä Fínska, nájdeme saunu už v nejednej slovenskej domácnosti. Koľko stojí sauna a oplatí sa do nej investovať?

Vlastná sauna nie je lacný špás

Najmenšia sauna, akú si môžete kúpiť, je takzvaná mini sauna, ktorej cena sa pohybuje okolo 1 000 až 1 500 eur. Takáto sauna však nie je veľmi komfortná, no praví milovníci saunovania, pre ktorých je to životný štýl, ňou nepohrdnú. Ide najmä o majiteľov panelákových bytov, ktorí majú obmedzené priestorové možnosti. Tí, ktorí si môžu dovoliť väčšiu saunu, najmä majitelia rodinných domov na predmestiach, však rozmýšľajú nad oveľa lepšími riešeniami. Ak pre vás peniaze nehrajú žiadnu rolu, môžete si dopriať naozaj luxusnú saunu, ktorú vám bude závidieť každý sused. Či už si necháte postaviť samostatnú saunu v dome, na záhrade, alebo priamo pri bazéne, minuté peniaze nebudete ľutovať.

obr2

Aká sauna je najvhodnejšia pre domy a kedy sa jej radšej vyhnúť?

Najjednoduchšie je si saunu jednoducho objednať už hotovú. Na Slovensku máme viacero firiem, ktoré vám vybranú saunu privezú a zložia. V prípade, že si však chcete postaviť saunu sami, musíte mať viaceré odborné znalosti, aby ste zabránili požiaru. Sauna v dome môže byť v podstate umiestnená kdekoľvek, no medzi najobľúbenejšie miesta patrí jednoznačne kúpeľňa alebo spálňa. Ak si však myslíte, že sa sauna využíva len počas zimnej sezóny, milovníci saunovania vás radi vyvedú z omylu. Využívanie sauny je celoročná záležitosť tak, ako napríklad aj otužovanie. Či už máte saunu doma, alebo sa saunovať pravidelne chodíte, zamyslite sa nad tým, kedy je vhodné ísť do sauny a kedy nie? Bezpochyby by sa mali saune vyhýbať ľudia so srdcovými chorobami, ktorým by mohla vysoká teplota ublížiť.

obr3

Väčšina z nás má potrebu navštíviť saunu najmä v tomto období, keď sa noci predlžujú a dni skracujú. Tí, ktorí si môžu dovoliť saunu vo vlastnom dome či byte, neotáľajú a hľadajú riešenia. Pre menšie byty je vhodná takzvaná mini sauna, ktorá však nie je veľmi pohodlná, pretože sa v nej môžu naraz spolu saunovať maximálne 2 ľudia a to len po sediačky. Pri rodinných domoch často vidíme oveľa komplexnejšie riešenia, a to najmä sauny v záhradách pri bazénoch, na terasách alebo v kúpeľniach. Pri budovaní vlastnej sauny je však nevyhnutné investovať do správnej techniky, dreva a ochrany, aby sme predišli požiaru. Vlastná sauna je luxus, ktorý si rád dopraje každý, pre koho to nie je iba sezónna záležitosť.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ