Ak pracujete z domu na toto si dajte pozor

1
2460

Ako oddeliť prácu od súkromia

Oddeľujete svoj súkromný a pracovný život alebo ich radšej miešate dohromady prácou z domu? Táto otázka môže mať významný vplyv na to, či sa v práci cítite spokojný. Niektorí ľudia na e-maily odpovedajú výlučne v práci a vedú si dva kalendáre – jeden súkromný, druhý pracovný. Nazvime ich „oddeľovači“. Iní radi robia z domu, rozprávajú sa o pracovných záležitostiach s partnerom pri večeri a kolegov radi pozvú k sebe domov na večierok. Nazvime ich „miešači“.

51615355 - man working home office start up ideas concept

Čo je lepšie – oddeľovať alebo miešať

Oba spôsoby majú svoje plusy aj mínusy. „Oddeľovači“ sa musia málokedy naraz zaoberať zamestnaním aj osobnými vecami. Dokážu si totiž vyčleniť dostatok času na pracovnú i domácu časť dňa. Je pre nich navyše oveľa jednoduchšie „prepnúť“ nastavenie mysle z práce na voľný čas a naopak. Vďaka tomu sa vyhýbajú stresu a vyčerpaniu.

Aj životný štýl „miešačov“ však má svoje výhody. Na nečakanú pracovnú úlohu v čase voľna reagujú menej negatívne ako „oddeľovači.“ Príjemné osobné zážitky majú pozitívny vplyv na ich prácu a pracovný úspech zas priaznivo vplýva na náladu v súkromí.

Nie vždy však preferovanú metódu môžete uplatniť vo svojej profesii. Ak ste typický „oddeľovač“, ktorý pracuje so samými „miešačmi“, budete nútený kontrolovať e-maily aj doma. Spokojnosť či „vystresovanosť“ zamestnanca je výrazne ovplyvnená tým, či môže pracovať spôsobom, ktorý mu viac vyhovuje.

70789377 - young entrepreneur, teenager business owner work at home, alpha generation life style. morning coffee of an asian teenager

Päť rád na nájdenie zdravej miery medzi prácou a voľným časom

Tieto tipy, ako oddeliť prácu od súkromia, by vám mali pomôcť bez ohľadu na to, či ste „oddeľovač“ alebo „miešač“.

Dajte jasne najavo svoj systém práce

Blízki aj kolegovia by mali vedieť o vašich hraniciach medzi prácou a voľným časom. Ak sa po určitej hodine odmietate venovať zamestnaniu, dajte kolegom jasne najavo, že im vtedy nedvihnete telefón a neodpíšete na e-mail.

Pomôžte si modernou technológiou

Ak svoje dva svety radi oddeľujete, používajte dva e-maily a dve telefónne čísla – jedno pracovné, druhé súkromné. Ak vám vyhovuje prienik týchto svetov, vybavte všetko cez jeden e-mail a jedno číslo.


Tip redakcie: Ako si zarobiť peniaze počas spánku


Organizujte svoj čas

Ak radi oddeľujete pracovný čas od súkromného, dôsledne dodržiavajte svoj pracovný rozvrh a takisto si vyhraďte v kalendári dni, ktoré venujete striktne rodine, priateľom či koníčkom. Aj pre „miešačov“ je časový harmonogram dôležitý. Mali by si stanoviť čas, keď od práce oddychujú, aby sa vyhli stresu a vyčerpaniu.

Upravte svoj pracovný priestor

Ste typický „miešač“, no nemôžete pracovať z domu? Rozvešajte si pri pracovnom stole fotografie blízkych. Ste „oddeľovač“, no nevyhnete sa práci z domu? Vyberte si jedno miesto v byte, na ktorom sa budete venovať len práci. Zároveň dodržiavajte „pracovný čas“ a po určitej hodine už nepracujte.

Vopred zistite, aký systém práce od vás očakávajú

Už pri hľadaní nového zamestnania alebo na pohovore sa pýtajte na to, či vám umožnia váš preferovaný systém práce. Ak ste „miešač“, hľadajte flexibilné zamestnanie, v ktorom budete môcť pracovať z domu. Ak ste „oddeľovač“, zamerajte sa na pozíciu s pevným pracovným časom, po ktorom vás nikto nebude vyrušovať.

Čítajte tiež:

6 tipov ako žiť život bez odpadkov

Poradíme vám, ako byť produktívnejší. Naučte sa hovoriť nie

 


Zdroj:https://www.psychologytoday.com/blog/the-wide-wide-world-psychology/201705/should-you-set-clear-work-home-boundaries

1 komentár

 1. Zarábajte bitcoiny každú hodinu.
  Grow your Bitcoins every hour for free.
  link: https://freebitco.in/?r=4889071

  Stránka, ktorá už roky dáva možnosť zbierať bitcoiny ZADARMO…
  Svoje bitcoiny môžete taktiež znásobovať a ako najväčší BONUS je tu týždňová lotéria, kde máte možnosť vyhrať aj viac ako 3 BITCOINY /cca 7500€/ žreby do nej získavate každú hodinu.
  Čím skôr začnete tým viac nazbierate.
  Stačí Vám na to počítač a internet.
  p.s. a nezabúdajte na to, že hodnota BITCOINU stále stúpa

ZANECHAŤ ODPOVEĎ