Ak máte na facebooku viac ako sto priateľov zrejme je medzi nimi psychopat

0
2279

Až jedno percento svetovej populácie tvoria psychopati. Koľko máte priateľov na facebooku? Niekoľko stoviek, všakže? Šanca, že sa medzi nimi nachádza aj človek s psychopatickými sklonmi, je pomerne vysoká. Niektoré štúdie sa zaoberali správaním psychopatov na sociálnych sieťach. Toto sú ich zistenia.

Psychopati často využívajú internetovú anonymitu na naplnenie svojich psychopatických tendencií, pričom v nevirtuálnom svete sa správajú celkom normálne. Niektoré znaky psychopatov sú zrejmé. Takí ľudia zväčša nemajú problém zverejňovať provokatívny obsah. Charakterizuje ich odolnosť voči chaotickým situáciám. Vďaka tomu ich dramatické momenty nezasiahnu a niekedy sa dokonca vyžívajú v tom, že môžu dostať ostatných do stresových alebo nepríjemných situácií.Niektoré znaky sú menej zreteľné. Magazín Computers in Human Behavior podrobil 6274 respondentov testu, ktorý mal ukázať, či majú psychopatické sklony. Tí, ktorí v ňom dosiahli vysoké skóre, často písali na sociálnych sieťach o vlastných potrebách a ich uspokojení. Oveľa častejšie ako ostatní sa vyjadrovali k autoritám a politike. 

Prečo psychopatov zaujíma politika? Láka ich moc, autorita a konflikty, ktoré prináša táto téma. Politika navyše často vyvoláva agresívne diskusie, v ktorých psychopati môžu ukázať svoje pravé ja. Uverejňuje váš kamarát kontroverzné politické príspevky, napriek tomu, že vždy dostane veľa negatívnej spätnej väzby? Je možné, že si užíva polarizovanie ľudí. Možno ani neverí tomu, čo zdieľa, no uspokojuje ho vytvorený chaos.

Iná štúdia v rovnakom časopise sa zaoberala machiavelistickým správaním, ktoré charakterizuje cynizmus, citový odstup a túžba manipulovať ľudí. Ľudia s machiavelistickými sklonmi používajú zväčša kratšie vety. Podľa jednej teórie je to preto, že ak povedia menej, majú väčší pocit kontroly nad tým, ako ich vnímajú ostatní. Takíto ľudia na sociálnych sieťach často píšu o sebe (najmä muži) alebo reagujú agresívne aj voči blízkym priateľom (najmä ženy). Prejavujú sa napríklad tak, že pod kamarátovým statusom skritizujú jeho názor. Starší ľudia zas zvyknú zhadzovať iné názory poučovaním.

Žiadny z týchto znakov ešte sám o sebe neznamená, že niekto je psychopat alebo narcis. Ak však máte podozrenie, že niekto sa snaží ostatných manipulovať, dávajte si na neho radšej pozor.

Čítajte tiež:

Ako funguje myseľ narcistu

Facebook tajne pracuje na technológii, ktorá by ľuďom čítala myšlienky

26 turistických atrakcií, ktoré sa určite oplatí vidieť

 


Zdroj: http://www.businessinsider.com/facebook-friends-with-psychopath-2018-1