5 užitočných aplikácii na cestovanie

0
2203

Dnešná doba prináša mnoho výhod v podobe technických vymožeností v múdrych mobilných telefónoch. Časy, keď sme pri cestovaní používali veľké rozkladacie mapy a v batohu mali zásobu filmov do foťáka , sú dávno preč. Či bohužiaľ, alebo našťastie, to je na rozsiahlu debatu, no nemôžeme zaprieť to, že tieto aplikácie nám zjednodušujú život. Prečítajte si o piatich mnou odporúčaných aplikáciách na cestovanie, ktoré využívajú mnohí cestovatelia na cestách. Tieto aplikácie im šetria čas, peniaze a dovoľujú im zažiť viac.

obr1

  • Google mapy majú okrem máp viacero užitočných funkcií, o ktorých málokto vie

Možno si mnohí poviete, že Google mapy sú samozrejmosťou, tak prečo sú v tomto zozname?. Google mapy majú však omnoho viac funkcií ako len zobrazenie vašej polohy na mape. Google je jedna z technologicky najvyspelejších firiem na svete a posúva hranice technológií stále ďalej. Poznáte ten pocit, keď prídete do cudzieho mesta a neviete, ako sa dostať na určité miesto pomocou mestskej hromadnej dopravy? Google mapy vám to povedia. Stačí určiť dané miesto v mápách a zadať navigovať pomocou verejnej dopravy. Google vám ukáže, na aký autobus a kde máte nastúpiť, kde vystúpiť, koľko máte na prestup a koľko vás to bude stáť. Táto jednoduchá funkcia funguje vo väčšine svetových miest (v Bratislave nie) a príde vám vhod vo veľkomestách, akými sú San Francisco, Los Angeles alebo New York. Prekvapivo túto funkciu môžete využiť aj v Baku v Azerbajdžane.

 

  • S aplikáciou Hostelworld si môžete ubytovanie rezervovať hoci aj z lietadla

Niektorí preferujú mať všetko rezervované ešte predtým, než opustia domov. Iní riešia veci priebežne a práve na to im slúži aplikácia Hostelworld, s ktorou si  môžete filtrovať okolité hostely a hotely v závislosti od vašich preferencií. Ostali ste sami v cudzom meste a blíži sa noc? Stačí otvoriť túto chytrú aplikáciu a tá vám ukáže, ktorý hostel je pri vás najbližšie. Stačí spraviť pár klikov a ubytovanie máte rezervované. Aplikácia Hotelworld je dobrá preto, lebo jednotlivé ubytovania sú zoradené aj podľa hodnotenia od ostatných užívateľov, ktorí tam už spali. Ak vidíte, že je daný hostel ohodnotený 99 % návštevníkov pozitívne, máte istotu, že sa vyspíte. Vaše rezervácie môžete priamo v mobile meniť, upravovať, rušiť a to kdekoľvek vo svete – možno aj priamo pred daným hostelom. Nudíte sa v lietadle? Ak máte WiFi, môžete si v pokoji vaše ubytovanie rezervovať aj z výšky dvanástich kilometrov.

obr2

  • Tripadvisor má najlepšie recenzie na zážitky

Popri cestách si mnohí zaplatíme rôzne výlety a podobne. Neviete sa rozhodnúť, či si vystáť dvojhodinovú radu na Eiffelovu vežu? Neviete, či plavba na Sochu slobody stojí za to, alebo či niekoľkohodinový let k Ayers Rock – najväčšej súvislej skale na zemi – v Austrálii stojí za to? Od toho je tu Tripadvisor. Tripadvisor je najpoužívanejší cestovateľský portál cestovateľmi z celého sveta, ktorí si tu vymieňajú svoje rady, tipy a triky. Prečítate si, či stojí za to, niekam ísť, či nie je lepšie niečo iné, alebo sa možno dozviete aj o miestach, o ktorých ste predtým nevedeli a stoja za návštevu. Cestovatelia si tu radia, hodnotia zážitky a vytvorila sa tu veľká celosvetová komunita. Vplyv Tripadvisoru v cestovnom ruchu je tak veľký, že napríklad hotely, ktoré majú na tomto portáli veľmi dobré hodnotenie, sa tým pýšia na recepciách ako „odporúčané Tripadvisorom“. A kto je to Tripadvisor? To sme všetci my, čo tam píšeme recenzie a hodnotenia. Či už pozitívne, alebo aj negatívne.

 

  • Check My Trip

Cestujete často lietadlom? Stalo sa vám, že ste už prišli na letisko a zistili ste, že bol váš let zrušený alebo presunutý? Aplikácia Check My Trip je pre tých, ktorí vedia, ako správne naložiť s časom a vyhnúť sa hodinovým čakaniam na letiskách. Do tejto aplikácie jednoducho zadáte váš rezervačný kód a uvidíte detaily vášho letu. Zmenil sa odletový čas? Jednoducho vám príde notifikácia na mobil podobne, ako keby ste dostali SMS. V aplikácii uvidíte váš odletový čas, čas príchodu, dobu trvania letu či informácie o destinácii, akými sú napríklad počasie, miestna mena, aktuálny kurz a podobne. Aplikácia Check My Trip je vhodná aj vtedy, ak máte naplánovaných viacero letov a mohlo by sa vám ľahko stať, že zabudnete, že letíte dnes. Aplikácia vám to pripomenie a zobrazí vám prehľad všetkých letov, ktoré ste do nej zadali.

obr3

  • Dropbox

Stalo sa vám, že vám na cestách ukradli mobil alebo sa s ním niečo stalo? Prišli ste o všetky fotografie? Mne sa to raz stalo a bola to veľká škoda. Mobil na dne mora nepoteší nikoho – možno potápača. Nainštalujte si Dropbox a všetky vaše fotografie sa budú automaticky nahrávať na online úložisko a neskôr si ich budete môcť pozrieť na počítači. Dropbox je úžasný online nástroj na zdieľanie dát ako aj na ich zálohu. Ak sa vám, nedajbože, stane, že vám na dovolenke alebo cestách padne mobil do vody, alebo do vrecka zlodejovi, všetky vaše fotografie budete mať už dávno online zálohované a vo vašom počítači.

obr4

Online svet prináša neskutočne veľa možností od šetrenia času, peňazí až po záchranu dát. Cestovatelia majú dnes širokú škálu možností, ako sa orientovať v cudzej krajine, ako nájsť rýchlo, čo potrebujú, alebo ako poslať fotografie domov. Čo by taký Kolumbus dal za Google mapy či Tripadvisor? 🙂