Tri štvrte New Yorku, v ktorých by ste chceli žiť …a jedna, v ktorej nie

0
6735

New York, New York. Miesto splnených snov, miesto, kde môžete byť hocičím, čím chcete. Taktiež označovaný ako mesto, ktoré nikdy nespí, mesto, kde zábava a biznis neutíchajú a sú stále v plnom prúde. Zamýšľali ste sa nad tým, aké je to žiť v New Yorku? Je New York dobré miesto pre život a ponúka svojim obyvateľom všetko, čo potrebujú? Prečítajte si o troch mestských štvrtiach na Manhattane v New Yorku, v ktorých by ste chceli žiť a o jednej, v ktorej prekvapivo nie. A nie, nemyslíme tým Bronx.

 0

 

Milujete beh a prírodu? Bývajte v Upper East Side

 Čo takto bývať v tesnej blízkosti Central Parku? Štvrť Upper East Side sa tiahne po východnej časti tohto obrovského parku a jej obyvatelia park naplno využívajú. Zámožný vzhľad tejto na prvý pohľad luxusnej štvrti pôsobí naozaj majestátne. Nachádzajú sa tu luxusné hotely a príjemne široké ulice s alejami stromov. Posedieť si môžete v kaviarni, alebo sa ísť najesť do obľúbenej reštaurácie priamo pod vašimi oknami. Upper East Side však nie vždy vyzerala tak honosne ako dnes. V minulosti to bolo sídlo emigrantov, utečencov či pouličných gangov, ktoré terorizovali New York. Nachádza sa tu Metropolitné múzeum umenia a toto miesto je obľúbenou štvrťou mladých rodín s deťmi.

 

Chelsa je miestom párty, no reštaurácie tu nehľadajte

Milujete nočný život? Nočný život v New Yorku je legendárny a najviac si ho užijete priamo vo štvrti Chelsa. Štvrť Chelsa je svetoznáma svojimi klubmi a párty, ktoré navštevujú aj hviezdy svetového formátu. Chelsa je aj strediskom umelcov a nádherných galérií a múzeí. Západnú časť tejto impozantnej štvrte v New Yorku tvoria veľké ateliéry pre umelcov, ktorých je z celého New Yorku najväčšia koncentrácia práve tu. Ak ste však milovníkom dobrého jedla a reštaurácií, Chelsa nebude pre vás to pravé orechové, nakoľko je známe, že sa tu nenachádzajú takmer žiadne reštaurácie. To si však môžete vynahradiť v susednej časti, tzv. Meatpacking district, kde na mieste bývalých jatiek vyrástlo populárne a príjemné prostredie prekvitajúce práve svetoznámymi reštauráciami. Chelsa je známa aj medzi newyorskými gaymi, ktorí tu radi navštevujú bujarý nočný život.

Autor: Milan Bardun
Autor: Milan Bardun

 

Prekvapivo rodinný Harlem vám ostane v srdci

Mnohými zatracovaný Harlem je skutočnou perlou New Yorku. Harlem nie je o mrakodrapoch, Harlem je o rodinách, ktoré tu žijú bujarý život. Ide o černošskú štvrť plnú lacných obchodov, divadiel a tej pravej americkej kultúry, ktorá je v iných častiach New Yorku prekrytá rúškom pozlátka. Známa 125th Street, ktorá sa tiahne naprieč Harlemom z východu na západ, je ikonou tejto štvrti a práve na nej si môžete vychutnať jazzový koncert či pomodliť sa v baptistickom kostole.

Autor: Milan Bardun
Autor: Milan Bardun

 

Lower Manhattan – tu bývať nechcete

Dolná časť ostrova Manhattan je tá typická newyorská, akú poznáme všetci z filmov. Vysoké mrakodrapy, muži v oblekoch, kancelárie a ruch veľkomesta. Sídlo tu má aj známa Newyorská burza cenných papierov a toto miesto naozaj nikdy nespí. Chceli by ste tu bývať? Celý Lower Manhattan je jedna veľká zápcha, preplnené ulice pracujúcimi ľuďmi, cesty plné trúbiacich taxíkov a večný hluk zo všetkých strán. Úzke uličky a vysoké mrakodrapy zapríčinili, že sem takmer vôbec nesvieti slnko, a preto je tu malé šero, ktoré môže v zimných mesiacoch pôsobiť depresívne. Rušná ulica Fulton street je však ideálnym miestom na nakupovanie suvenírov z New Yorku, no v tejto časti by nechcel bývať hádam nikto.

3

New York je veľmi rôznorodé mesto, ktoré má mnoho tvárí. Veľmi záleží, kde bývate, nakoľko každá štvrť je iná a má svojich špecifických obyvateľov. Tak ako môžete v Chelse stretnúť celebrity na párty v drahých klubov, v Upper East Side stretnete matky s kočíkmi na prechádzke po Central Parku. Navštívte aj autentický Harlem, vychutnajte si jazzový koncert, a ak sa chcete aspoň trochu opáliť, vyhnite sa štvrti Lower Manhattan.

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokObjav nového obrovského „Stonehenge“
Ďalší článok5 užitočných aplikácii na cestovanie
Keď som mal 25, dal som výpoveď aby som sám cestoval po svete. Kancelária nikdy nebola pre mňa. Z cestovateľského blogu Bez Mapy som si spravil zamestnanie na plný úväzok a stal sa digitálnym nomádom. Všetko čo potrebujem k práci je môj laptop, WiFi a hlava plná nápadov. Dlhodobo cestujem po svete a svoje zážitky, rady a tipy ako žiť život na vlastnú päsť zdieľam s tebou na tomto blogu. Pridaj sa ku mne a zahoď svoj strach z nepoznaného.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ