Utah: Divoký západ ako ho poznáme z filmov

0
3716

1

Ak ste fanúšikom  „westernoviek” a vždy vás lákali dlhé púšte a rovné cesty, vydajte sa do Utahu. Tento americký štát, nadchádzajúci sa v západnej časti Spojených štátov amerických, je pravým obrazom toho, čomu my v Európe hovoríme Divoký západ. Rozsiahle pláne, nekončené púšte, kaktusy a dlhé, popraskané cesty. Nekonečný Utah, žiaľ, nie je tou najlákavejšou turistickou destináciou v USA a mnoho ľudí tadiaľ len prejde na ceste do Grand Canyonu. Čo však sa tu zastaviť a oboznámiť sa so zaujímavými faktami, o ktorých málokto vie? Utah je krajina prekvapení, a ak vás čaká dovolenka v Amerike, určite sa zastavte!

 

V Utahu nájdete len tých najmilších ľudí. Viac ako polovica robí dobrovoľne

O Američanoch sa hovorí, že sú veľmi priateľskí a málokde na svete sa vám stane, že by vás na priechode pre chodcov oslovil niekto cudzí a pýtal sa vás, aký máte deň. V Utahu sa obyvatelia rozhodli spraviť však oveľa viac a sú známi tým, že podľa štatistík amerického magazínu Gallup až 71 % obyvateľov v roku 2013 dalo peniaze na dobročinné účely. Okrem iného až 56 % obyvateľov venovalo svoj čas dobrovoľníckej činnosti. V Utahu túto otvorenosť obyvateľov naozaj cítiť na každom kroku a bežný turista to môže poznať už na obyčajnej benzínovej pumpe, kde mu je každý ochotný poradiť ohľadom cesty či problémami s autom. Obyvatelia Utahu sú mysľou veľmi pokročilí a ženy tu môžu voliť už od roku 1870. Na porovnanie: v Spojených arabských emirátoch bolo toto právo udelené ženám len pred deviatimi rokmi, teda v roku 2006.

2

Divoký západ ako ho poznáme a jazero, v ktorom ryby neprežijú

Mnoho „westernoviek” a filmov s tematikou Divokého západu bolo natočených práve v Utahu. Na južnej hranici sa totiž nachádza mesto Kanab s počtom obyvateľov okolo 3 500. Toto mesto má však svoju veľmi výstižnú prezývku, tzv. „malý Hollywood”, nakoľko je veľmi často navštevované filmovými štábmi z Kalifornie. Natáčal sa tu aj známy film Planéta opíc. Utah je naozaj veľmi fotogenické miesto, kde dlhé cesty s majestátnymi červenými skalami, ktoré sú pri západe slnka ešte viac krvavé, priťahujú fotografov z celého sveta. Mesto Kanab je blízko populárneho národného parku Grand Canyon v susediacej Arizone. O tom, že Utah nemá núdzu o národné parky svedčí fakt, že sa ich tu nachádza až päť! Slovákom však menej známe miesta určite stoja za návštevu. Najnavštevovanejší národný park v Utahu nesie názov Zion a patrí taktiež k TOP 10 národným parkom v USA. Ďalšie parky, ako sú Capitol Reef, Canyolands, Arches a Bryce Canyon, sú však tiež hodné návštevy.

3

Mnohí však poznáme hlavné mesto Utahu Salt Lake City. Prečo sa však názov tohto mesta prekladá ako mesto slaného jazera? Rozkladá sa vedľa jazera, ktoré je viac slané ako samotné more. Ako je to však možné? Do tohto jazera vteká viacero potokov, ktoré doň naplavujú množstvo minerálov a solí. Nakoľko jazero nemá ďalší odtok, voda sa tu kumuluje a jej slanosť stúpa. Jazero je tak slané, že v ňom nedokážu prežiť žiadne ryby. Navštívili ste Utah? Podeľte sa s vašimi zážitkami z dovolenky v Amerike v komentári pod článkom.

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokKonkurencia pre lietadlá: Super rýchla dráha na zemi
Ďalší článokNové tajomstvo čiernych dier odhalené
Keď som mal 25, dal som výpoveď aby som sám cestoval po svete. Kancelária nikdy nebola pre mňa. Z cestovateľského blogu Bez Mapy som si spravil zamestnanie na plný úväzok a stal sa digitálnym nomádom. Všetko čo potrebujem k práci je môj laptop, WiFi a hlava plná nápadov. Dlhodobo cestujem po svete a svoje zážitky, rady a tipy ako žiť život na vlastnú päsť zdieľam s tebou na tomto blogu. Pridaj sa ku mne a zahoď svoj strach z nepoznaného.