Čaro Maldív sa skrýva v domoch z korálu

0
2662

1

Boli ste už na Maldivách? Zamýšľali ste sa aj nad tým, aké to musí byť pre túto krajinu ťažké a náročné, čo sa týka zásobovania? Táto stopercentne moslimská krajina je závislá na dovoze, nakoľko jej podmienky nedovoľujú dostatočné zásobenie obyvateľstva s potravinami a stavebným materiálom vlastnej výroby. Stavebný materiál sa dnes na Maldivy dováža, no ako tomu bolo v minulosti a z čoho na Maldivách stavali domy?

Dovolenka na Maldivách

Keď sa vydáte na romantickú dovolenku na Maldivy, asi vás nenapadne zamýšľať sa nad tým, ako toto celé súostrovie a jednotlivé atoly fungujú. Ak sa však na mapu Maldív pozriete pod lupou, uvidíte množstvo roztrúsených ostrovov v Indickom oceáne. Väčšina z nich však nie je pre človeka vhodná na usídlenie a čísla vravia, že len zhruba dvesto ostrovov, z takmer dvoch tisíc, je obývaných. Niektoré ostrovy sú doslova len dočasné a ide o pieskové duny, ktoré vystupujú a opäť sa rozpúšťajú v oceáne. Avšak, Maledivy majú aj odvrátenú stránku a nachádza sa tam ostrov, ktorý je zahltený odpadkami.

Pri tak malom množstve je jasné, že krajina nemá dostatočne rozľahlú a úrodnú pôdu na pestovanie potravín pre svoje obyvateľstvo. Väčšina jedla sa dováža z neďalekej Srí Lanky a Indie na veľkých lodiach. V praxi to vyzerá tak, že každé ráno príde na jednotlivé ostrovy loď, kde ľudia vyložia, čo sa dá a predajú na trhoch. Ako je to však so stavebným materiálom a ako si so stavaním domov poradili pôvodní obyvatelia v minulosti, keď nebola tehla samozrejmosťou?

2

Život v korálovom útese

V dobách nedávnych, keď ešte na Maldivách nebol natoľko rozvinutý import a export, miestni hľadali množstvo spôsobov, ako sa zaobísť bez moderných stavebných materiálov. Časom a skúsenosťami sa ukázalo, že veľmi vhodným materiálom na stavbu príbytkov je korál priamo z oceánu. Korál je veľmi pevný materiál, ktorý miestnym obyvateľom na Maldivách vystačil na stavbu domov po dlhé roky. Ako budovali tieto domy? Korál najskôr museli dostať z oceánu, čo uskutočňovali lámaním a následným prevážaním na pevninu. Tu sa ďalej lámal a rezal na menšie kusy, ktoré slúžili ako základná stavebná jednotka domu. Tento prírodný materiál sa postupne ukladal na seba a spájal spojivom tak, ako sa stavajú dnešné domy z tehál. To, že bol dom postavený z korálu, vieme však rozpoznať aj po mnohých rokoch, nakoľko sa materiálom neplytvalo a omietka bola zbytočná.

Autor: Milan Bardún, Maledivy, 2013
Autor: Milan Bardún, Maledivy, 2015

Dnes je však doba iná, a tak ako vláda Maldív, tak si aj obyvatelia uvedomujú veľkú prírodnú, ekologickú a aj estetickú hodnotu koralových útesov. Domy z korálov sa už dlho nestavajú, no vy ako návštevníci ich stále môžete na niektorých miestach nájsť. Stačí navštíviť jeden z odľahlých ostrovov, napr. ostrov Diffushi, kde korálové domy dodnes stoja a ľudia v nich naďalej bývajú. Ak však máte radi pohľad na živé korálové útesy, potom si musíte nasadiť potápačské okuliare a ponoriť sa do priezračnej vody Indického oceánu. Dovolenka na Maldivách sa predsa bez toho nezaobíde. 🙂

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokProblémy s neposlušnou mačkou vyriešite niekoľkými jednoduchými trikmi
Ďalší článokSlováci milujú kebab. Obchodná je dôkazom!
Keď som mal 25, dal som výpoveď aby som sám cestoval po svete. Kancelária nikdy nebola pre mňa. Z cestovateľského blogu Bez Mapy som si spravil zamestnanie na plný úväzok a stal sa digitálnym nomádom. Všetko čo potrebujem k práci je môj laptop, WiFi a hlava plná nápadov. Dlhodobo cestujem po svete a svoje zážitky, rady a tipy ako žiť život na vlastnú päsť zdieľam s tebou na tomto blogu. Pridaj sa ku mne a zahoď svoj strach z nepoznaného.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ