Problémy s neposlušnou mačkou vyriešite niekoľkými jednoduchými trikmi

0
15900

1

Máte doma malé mačiatko alebo kocúra, na ktoré ste sa veľmi tešili? S novou mačkou doma môžu prísť viaceré problémy, ktoré často súvisia s novým domovom, do ktorého bola mačka prinesená. Tieto problémy sa dajú často rýchlo a jednoducho vyriešiť správnymi krokmi. Mačky sú na okolie veľmi citlivé a aj tá najmenšia zmena sa môže prejaviť v ich správaní. Dobrou správou pre chovateľov mačiek však je to, že sú často prispôsobivé a na zmenu si zvyknú za pár dní. Čo však robiť tieto dni a ako mačke spríjemniť privykanie na nové prostredie, sa dozviete v článku.

 

Mačka močí do postele alebo práčky

Močenie je častým problémom mačiek a kocúrov najmä v mladom veku. Pozor! Nemá však nič spoločné so značkovaním. Značkovanie sa prejavuje prskaním moču kocúra na nábytok, no močenie spoznáme veľmi jednoducho. Mačka po sebe zanechá mláčku moču. Mačky často močia do práčky alebo na novú posteľnú bielizeň. Prečo? V práčke a na čerstvo vypratej bielizni mačka vidí potenciál označenia si územia z dôvodu, že tieto veci veľmi intenzívne voňajú. V práčke sa nachádza množstvo chemikálií, ktoré mačke vadia a dráždia ju. Preto sa ich snaží prebiť vlastným močom.

 

RIEŠENIE: býva často komplikované, a keď sa mačka na bielizeň alebo do práčky vymočí, musíme jej dať jasne najavo, že nemôže. Ako? Mačku nesmiete biť, no môžete ju jemne postrčiť a vydať pri tom dáky zvuk, ktorý budete používať vždy, keď spraví niečo zlé. Mačky z tohto neduhu zvyknú často vyrásť, no ak nie, skúste zvážiť domácnosť bez chémie alebo vyskúšať ekologické pranie.

 

Mačka má krv v stolici

Ak má vaša mačka alebo kocúr krv v stolici, nemusíte hneť bežať k veterinárovi. Prečo nie? Zmeňte stravu! Mladé mačky môžu mať problém s trávením mäsa a určite by ste im nemali dávať mlieko. Ak vaša mačka mlieko jednoducho miluje, skúste jej dať bezlaktózové.
RIEŠENE: zmeňte stravu. Kúpte nové granule a dávajte mačke menej mäsa. Krv v stolici je najčastejšie spôsobená zlým trávením a obyčajne sa napraví do 24 hodín po zmene stravy. Pozor, ak je však krv veľmi tmavá až čierna. Vtedy to znamená vnútorné krvácanie a v tomto prípade musíte veterinára navštíviť bezodkladne. Ak má mačka vážne problémy, obyčajne si to okamžite všimnete na jej správaní – mačka je letargická, nechce sa hrať, jesť a ani túliť.

2

Mačka si brúsi pazúry na nábytku

Veľmi častým problémom pri chove mačiek je ich brúsenie pazúrov na nábytku, posteli, koberci, topánkach či stenách. Je to úplne prirodzené a zabrániť sa tomu nedá. Mačkám, tak ako človeku, rastú nechty neustále a tak ako my, aj mačka si ich musí strihať, resp. brúsiť. Strihanie sa veterinármi neodporúča, pretože sa môžu nechty mačke rozštiepiť, čo môže okrem bolesti spôsobiť aj infekciu s vážnymi následkami. Ako teda zabrániť mačke brúsiť nechty na nábytku? Ak rozmýšľate nad tým, či je mačka vhodné zviera do bytu, zvážte aj to, že svoje bývanie budete musieť miláčikovi prispôsobiť.

 

RIEŠENIE: v mnohých chovateľských potrebách rôzne brúsky na nechty, no vaša mačka ich nemusí vôbec použiť. Skúste si do bytu zaobstarať kus dekoračného dreva a vaša mačka si ho zamiluje. Veľmi extrémnym, no najmä kontroverzným riešením je chirurgické odstránenie nechtov. To však necháme na zvážení každého chovateľa. Treba však pamätať na to, že mačka často svoje nechty využíva pri hrách a šplhaní, čo by bez nich bolo prakticky nemožné.

 

Mačka odmieta používať svoju toaletu a nechce v noci spať

Ak vaša mačka odmieta používať toaletu, vymeňte podstielku a vyskúšajte iné druhy. Niektorí svoju mačku naučili používať ľudské WC, čo je však veľmi nebezpečné. Mačka sa môže v mise toalety veľmi ľahko utopiť, najmä ak do nej padne hlavou vpred. Toaleta je kľúčovým faktorom v chove mačiek, a ak ju váš miláčik nepoužíva, môže to znepríjemniť spoločné bývanie, ktoré môže vyústiť až „vyhodením” mačky z domu. Preto sa svoju mačku snažte už od mala naučiť na toaletu a vyskúšajte viaceré podstielky, až kým nenájdete takú, ktorá bude vášmu zvieratku vyhovovať.

 

RIEŠENIE: vyskúšajte viacero podstielok, a ak použijete novú, primiešajte do nej trochu z predchádzajúcej. Mačka z nej bude cítiť svoj pach a bude oveľa pravdepodobnejšie, že ju použije.

3

Máte mačku v domácnosti a zažili ste niektoré z hore uvedených problémov? Podeľte sa s nami v komentároch s vašimi skúsenosťami a najmä riešeniami. Mačka v domácnosti je veľmi obľúbeným spoločníkom, no ak nefungujú základné veci, môže vám doma spraviť peklo. Ak máte nádherné drevené interiéry, mačkine pazúriky si na nich rady zgustnú.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ