Zaujímavé anglické záhrady a stále zelený Penshurst Place

0
2474

To, že zelená ukľudňuje, určite zistili v anglických záhradách. Sú balzamom na dušu. Vďaka bohatej histórii Anglicka a dodnes udržiavaným tradíciám, kde na každom kroku cítiť sálajúcu hrdosť z britského pôvodu, môžte ešte aj dnes nájsť miesta, v ktorých akoby sa zastavil čas. Večne upršané počasie praje nádherným záhradám, ktoré sú plné tvarovaných kríkov do najrôznejších podôb, záhonov starostlivo pestovaných kvetov, jazierok a bludísk presne ako z rozprávky o Alici a jej zázračnej krajine. Práve Kent, ktorý sa nachádza na juhovýchode Anglicka, patrí medzi najkrajšie časti celých ostrovov. Počasie je tu najmenej sychravé, v porovnaní so severom, trávniky sú stále zelené a aj ľudia, ktorí obývajú domy staré niekedy až 500 rokov sa snažia nenarúšať pôvodný vzhľad krajiny výdobytkami modernej doby a architektúry. A práve tu, v srdci celého Kentu nájdeme Penshurst Place.

KENT

Toto miesto bolo postavené v roku 1341 pre sira Johna de Pulteney Weir, štvornásobného starostu Londýna a od toho času sa stalo sídlom významných anglických rodov. Mohli tu nájsť pokoj, kľud a predsa byť v blízkosti kráľovského sídla a zároveň centra mnohých spoločenských udalostí. A môžno povedať, že viacerí to tak robia dodnes. Z rušného mesta odchádzajú radšej bývať do malých dediniek, rozosiatych po celom okolí. Zvnútra na Vás dýcha chlad kamenných múrov. Počas krátkej prehliadky sa dozviete niečo z histórie, na chvíľu sa vrátite späť do dôb dávno minulých. Honosný nábytok, jedáleň pripravená na stolovanie či steny zdobené obrazmi…

Anglická záhrada

To, čo je na Penshurst place najkrajšie, sa však nenachádza dnu, v útrobách temnej kamennej stavby, ale von. Prechádzka záhradami plnými rozkvitnutých záhonov s fontánami, romantických lavičiek a reštaúrácií, je ideálnym miestom pre strávenie príjemného nedeľného popoludnia. Vaše ratolesti sa stratia na detskom ihrisku a vy si môžte vychutnať napríklad šálku anglického čaju. Organizujú sa tu tiež rôzne rodinné oslavy, či svadby.

English garden

Tradícia anglických záhrad je známa po celom svete. Upravený, husto zarastený trávnik je asi to jediné, čo v nej musí vyzerať dokonale. Všetko ostatné by malo vzbudiť dojem, akoby to tam stálo prinajmenšom niekoľko sto rokov. Presne to vystihuje charakter nielen Penshurst place, nielen okolitých dediniek, ale je to jednou z charakteristických čŕt celej krajiny. Ak sa chcete aj vy aspoň na chvíľu vrátiť včase, bez rôznych kúzel a zázrakov okúsiť čaro anglickej kultúry, choďte do anglickej záhrady.

Anglické záhrady

foto: © Mineta, ďalšie foto na našom facebooku.